Na každém kroku můžete doma uspořit až tisíce korun ročně. Největší šanci v tomto ohledu nabízejí energie...
Marta a Karel, hrdinové našeho on-line seriálu, narazili na to, že je jejich domácnost tak trochu energeticky náročná. Přitom stačí změnit pár navyků, naučit se několik triků a můžou krásně šetřit – nejen peníze, ale i přírodu. V následujícím článku najdete tipy, jak můžete energie u vás doma využívat lepším způsobem.
TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich: 1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce! 2. Využijte kontaktní formulářnebo pište na info@prima-radce.cz - naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru a poradí, jak ještě můžete ušetřit za energie. 3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.
KOUPELNA
Vanu si dopřávejte jen občas. Ohřev teplé vody je velmi energeticky náročný – spotřebuje 20–30 procent energie v domácnosti. Raději se krátce osprchujte. Používejte také úsporné hlavice, ušetříte vodu i energii. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte.
Perte jen plnou pračku a navíc stačí pro efektivní vyprání prádla i nižší teploty. Většina bakterií se zničí už při 60 °C. Na rozdíl od režimu s vyvářkou ušetříte až 50 % elektřiny. Pro běžné praní přitom postačí jen 30–40 °C.
Prádlo sušte venku na čerstvém vzduchu nebo v sušárně. Sluníčko navíc prádlo krásně vybělí a vydezinfikuje. Pokud to není nutné, sušičku raději nepoužívejte, zbytečně spotřebováváte energii a utrácíte peníze.
NÁŠ TIP: Ušetřit se dá i tak, že změníte distribuční sazbu, máte-li ji špatně nastavenou, nebo dodavatele. Nabídky všech energetických společností na českém trhu si můžete porovnat TADY. Rozdíly jsou neuvěřitelné...KUCHYNĚ
Říká se, že těstoviny se mají po italsku vařit bez pokličky. To ale moc neodpovídá úspornému chování. Vyzkoušeli jsme sami, že těstoviny chutnají stejně dobře s pokličkou i bez pokličky. Platí to pro všechno. I pokud nemáte rychlovarnou konvici (ale ideálně byste ji měli mít), měli byste vodu na plotně vařit v přikryté nádobě. Párou totiž uniká spousta energie naprosto zbytečně. Vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 procent.
Při vaření vody v rychlovarné konvici vždy napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete.
Šířka hrnce by měla být vždy přibližně stejná, jako je šířka plotýnky.
Pokud chcete něco ohřívat (pizzu) nebo rozpéct rohlíky, použijte pro to kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač – ušetříte až 70 procent energie.
Nepředehřívejte troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. Troubu také udržujte v čistotě.
Používejte energeticky nenáročné spotřebiče, ledničku ideálně s označením A+++. Lednici i mrazničku pravidelně čistěte a odmrazujte.
Úsporná kuchyně: Tipy, jak skladovat potraviny i šetřit za energii
Kuchyně je po topení a ohřevu vody třetím největším žroutem energie ve vašem domě nebo bytě...
OBÝVÁK, PRACOVNA
Spotřebiče, které nemusí běžet celých 24 hodin, jako je televize nebo hi-fi soustava, vypínejte ze zásuvky, pokud je nepotřebujete. V takzvaném stand-by režimu spotřebují velké množství elektřiny.
Notebooky jsou méně energeticky náročné než stolní počítače. Počítač také vypínejte, pokud na něm zrovna nepracujete, nebo ho alespoň "uspěte".
Tady najdete řadu dalších tipů, jak snížit výdaje za energie na minimum...
LOŽNICE
Používejte úsporné zářivky. Ale ani ty nenechávejte zbytečně rozsvícené. Jakmile opustí poslední člověk místnost, měl by zhasnout.
Na svícení například do ložnice (nebo na chodbu či do koupelny) se hodí takzvané LED žárovky. Jsou velmi úsporné a nevadí jim časté zhasínání a rozsvěcování.
VĚTRÁNÍ, TOPENÍ
Radiátory nepřekrývejte ani záclonami ani oblečením. Znemožňujete jim možnost místnost efektivně a levněji vytopit. Umístěte za radiátory reflexní fólie, které odrazí zpátky do místnosti až 90 procent tepla.
Větrejte intenzivně, okna otevřete dokořán na 5 až 10 minut a udělejte průvan. Vzduch se vymění, ale zdi zůstanou teplé. V zimě byste neměli nechávat otevřenou ventilačku delší dobu.
Pořiďte si kvalitní okna, která nepustí teplo ven.
Snižte teplotu v pokojích o jeden stupeň, ušetříte až šest procent energie. Zdravé a zároveň příjemné prostředí je v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni 17–18 °C, v ložnici 17–18 °C a na chodbách 15 °C.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Může se vám ještě hodit:
(V článku byly použity také informace z: http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/klima_a_energetika/40-tipu-jak-setrit-energii)