Kuchyně je po topení a ohřevu vody třetím největším žroutem energie ve vašem domě nebo bytě...
Je středem každé domácnosti. Tady se skladují potraviny, připravují se z nich pokrmy a také se myje nádobí poté, co se s přípravou jídla skončí. Podle průzkumů se právě v kuchyni ale zbytečně plýtvá. Tím pádem je zde také velký prostor pro úspory. Většina lidí u nás se ale prý už aktivně zajímá o snižování spotřeby energií, vody i množství odpadu. Chtějí hlavně snížit výdaje domácnosti, nicméně hodně Čechů přitom myslí i na životní prostředí. Jen si neví rady, jak na to. Připravili jsme pro vás PŘEHLED možností, jak v „srdci domova“ přestat plýtvat a začít šetřit...
Módní oblečení, kosmetika, drogerie, elektronika, hračky, kuchyňské vybavení, masáže i dovolená. To vše za AKČNÍ CENY. Slevy až 90 % najdete ZDE
SKLADOVÁNÍ POTRAVIN
Až 60 procent Čechů prý pravidelně vyhazuje potraviny, minimálně dvacet procent dokonce každý týden. Tím vyhazují do koše významnou část výplaty, asi 4 tisíce korun. Přitom většina prošlých, zkažených či plesnívých potravin by v popelnici skončit nemusela. Až devadesát procent živin a minerálů totiž jídlo ztrácí nesprávným skladováním.
Jak skladovat potraviny, aby co nejdéle vydržely?
- Tropické ovoce, jako je mango nebo banán nedávejte do lednice – jsou to potraviny, které by měly být skladovány v pokojové teplotě. Do lednice nepatří ani rajčata.
- Naopak déle v lednici vydrží například jablka.
- Pečivo vydrží déle čerstvé zabalené do látkové utěrky.
- Maso nebo mléčné výrobky bez správného chlazení dlouho nevydrží. Patří okamžitě do lednice, nenechávejte je dlouho na teple. Při převozu z obchodu domů můžete využít chladící tašku, do nákupního košíku tyto potraviny dávejte až těsně předtím, než půjdete ke kase.
- Důležité je i to, co v lednici kam dáte, vedle čeho a dokonce i v jakém obalu. Například mrkev byste neměli v lednici skladovat v těsné blízkosti jiné zeleniny, protože by mohla brzy zhořknout. Uchovávejte ji například v plastové nádobě.
- Jogurty postavte v lednici na víčko, nebudou se tak rychle kazit.
- Vzhůru nohama skladujte i vajíčka, která ale nejdříve vyndejte z kartonu a dejte do zvláštní přihrádky.
- Uzeniny a sýry vydrží déle čerstvé v plastových krabičkách.
- Využít lze i jídlo, které se zdá být zkažené, nebo je prošlé. "Existuje spousta kuchařek nebo i specializovaných receptů, které se soustředí na to, jak využít jídlo, které už lidi považují za prošlé nebo zkažené," říká Vladimír Víšek, hlavní koordinátor nedávného výzkumu.
NÁŠ TIP: Jak správně uspořádat potraviny v lednici? Do spodních šuplíků patří ovoce a zelenina, nad to syrové maso. V horní části by měly být mléčné výrobky a úplně nejvýš pak vařené pokrmy.
"Nejméně plýtvají potravinami důchodci, naopak nejvíce lidé ve věku od dvaceti do čtyřiceti let, a překvapivě i rodiny s malými dětmi,“ zjistila Marcela Svobodová, redaktorka Zpráv FTV Prima.
ÚSPORY ENERGIE A VODY
V kuchyni je kromě lednice také sporák, trouba, rychlovarná konvice a další menší spotřebiče, zářivka, možná myčka, někdo tu pere i prádlo. Spotřebujete tady dvakrát až třikrát tolik energie než na svícení. Snížit výdaje za energie v kuchyni je ale, oproti svícení, o něco obtížnější. Nemůžete přestat vařit, nemůžete vypínat lednici na noc a podobně. Prostor pro větší úspory máte zejména tehdy, pokud stále používáte staré spotřebiče.
TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich: 1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce! 2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz nebo využijte kontaktní formulář.3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.
Ty moderní už mají výrazně nižší spotřebu, než ty o deset až patnáct let staré. Například platí, že moderní „úsporná“ lednice o objemu kolem 200 až 300 litrů vám za dobu své životnosti ušetří na elektřině oproti staré lednici více, než kolik sama stála (pokud se spokojíte s lednicí do cca 20 tisíc korun). Až 20 – 30 procent energie ušetříte také díky novější elektrické varné desce. Sklokeramické varné desky s ohřevem typu Hi-light nebo indukční varné plotýnky mají spotřebu nižší až o 60 procent. Ne každé nádobí ale můžete na tento typ desek používat.
Úspory za energie s Martou a Karlem: Hraný on-line seriál Prima Rádce, který poradí i pobaví. Podívejte se...
Všechny díly seriálu o úsporné domácnosti, i jak se například bránit podomním prodejcům, najdete spolu s dalšími praktickými radami v našem SPECIÁLU o energiích.
Jak lze chováním ušetřit energii a vodu v kuchyni?
- Lednici nenechávejte dlouho otevřenou, pravidelně ji čistěte a odmrazujte. To samé platí o mrazničce. Lednice by také neměla být příliš blízko sporáku a nemělo by na ni přímo „pařit“ slunce. Aby lednice pak uvnitř udržela chladnější teplotu, vydá více energie.
- Vařte s pokličkou. Párou totiž uniká spousta energie naprosto zbytečně. Vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150 – 300 procent.
- Šířka hrnce by měla být vždy přibližně stejná, jako je šířka plotýnky.
- Do rychlovarné konvice napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete.
- Pokud chcete něco ohřívat (pizzu) nebo rozpéct rohlíky, použijte pro to kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač – ušetříte až 70 procent energie.
- Nepředehřívejte troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. Troubu také udržujte v čistotě.
- Máte-li možnost, kupte si myčku nádobí. Jinak se snažte nádobí nemýt pod tekoucí vodou. Je to nejméně úsporná varianta. Při jednom mytí můžete spotřebovat až 120 litrů vody. Tím zbytečně utrácíte.
- Sviťte úspornými žárovkami.
NÁŠ TIP: Nejefektivnější metodou, jak lze ušetřit za energie, je změna dodavatele. V internetovém porovnávači dodavatelů energií na Prima Rádci získáte přehled všech nabídek na českém trhu. Rozdíly jsou neuvěřitelné...
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.