
Zázrak ve Dvoře Králové: V Safari Parku se podařilo rozmnožit mimořádně vzácnou šelmu
Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.
Setkali jsme se jako cizinci, odcházeli jsme jako přátelé. Tak komentovalo více než hodinovou záchranu klisny s hříbětem sedm navzájem se neznajících lidí, kterým se podařilo dostat zvířata z bahnité jámy v americké Arizoně. Dramatické momenty, které se v mnohém podobaly scéně z filmu Nekonečný příběh, zachytila kamera. Na rozdíl od kultovního snímku však vše mělo šťastný konec.
České mzdy se od konce roku 2019 nominálně zvýšily o 27 procent, reálně jsou ale kvůli vysoké inflaci o deset procent nižší. Pokles kupní síly je nejvýraznější ze zemí Evropské unie. Letos se očekává zvýšení reálných mezd o 3,5 až 4,5 procenta, na úroveň před pandemií se tak stále nedostanou.
Hodnocení stravování v práci se u Čechů zhoršuje, letos se sebekriticky oznámkovali trojkou. Chuť i kvalita v posledních měsících nedobrovolně ustupují ceně.
Příběhu se šťastným koncem se dočkal třínohý poník v Minnesotě. Díky odhodlání dobrovolníků a veterináře získal „zpět“ čtvrtou nohu, kterou mu před třemi lety ustřelil soused. Se speciální protézou, kterou koně běžně odmítají, se tento pětiletý poník postupně naučil chodit. Vedle druhé šance na život získal i nové ikonické jméno: Poručík Dan.
Vzhůru nohama se 42letému Vladimírovi, čtyřnásobnému otci a policistovi, obrátil život loni v lednu. Poté, co ho srazilo auto, bojoval v nemocnici o život – při nehodě utrpěl traumatické poranění mozku. Lékaři ani nejbližší nevěděli, jaké budou prognózy. Vladimír je však bojovník, a tak se velmi pomalu vrací zpět do života. Jeho cesta k plnému zdraví bude velmi dlouhá a náročná, proto jeho manželka Drahomíra prosí ve sbírce na platformě Donio druhé o pomoc.
Dnes sedmnáctiletý Alex Vondra se dosud potýkal již se dvěma životními ranami. Mladíkovi, který od dětství miluje pohyb, v patnácti letech selhalo srdce, díky transplantaci však dostal druhou šanci na život. Později ovšem přišla další rána: přišel o ruku. Navzdory okolnostem a všemu, čím si za svůj mladý život již musel projít, se ale nevzdává. Střední průmyslová škola (SPŠ) Žďár nad Sázavou, kam mladík dochází, a tamní Oblastní charita nyní vybírají finance na sportovní protézu, která by Alexovi výrazně ulevila. Zapojit do pomoci se může každý.
Hned tři záchranné akce skončily tím nejlepším možným způsobem: bez jediného zranění. Příběhy hrdinství obyčejných lidí i profesionálů přinesl moderátor CNN Patrick Cornell v pořadu Take a Look at This. Týkají se mladého muže, který neváhal vběhnout na koleje a vytáhnout ženu z uvízlého vozu; pohotového policisty, který odtlačil hořící auto z benzinové pumpy a leteckých záchranářů, kteří vyrazili na pomoc uvízlé turistce. Vše zachytily kamery.
Tenhle trend je jedním z mála, který jako pracovník v HR rozhodně vidět nechcete. Bohužel se však pro řadu lidí stává normou: Přijít do práce jen na nezbytně nutnou dobu, ukázat svoji přítomnost a rychle odejít. V angličtině se pro tento (nepěkný, ale častý) jev vžil termín „coffee badging“, což by se do češtiny dalo přeložit asi jako „kávičkování“.
Doslova přes noc se 20leté Natálii změnil život. V důsledku nešťastné havárie plynového kotle přišla o milovaného tatínka, její maminka se nachází v kritickém stavu na ARO. Ačkoliv má staršího bratra Daniela, stala se právě ona hlavou rodiny. „Vím, že energii nemám odkud čerpat,“ svěřila se mladá žena pro CNN Prima NEWS. K finančním prostředkům nemá Natálie přístup, a tak prosí o pomoc veřejnost. Na platformě Donio vznikla sbírka.
U příležitosti Mezinárodního dne štěstí, který každoročně připadá na 20. března, vyšla globální analýza vztahující se k tomuto tématu. Její autoři v ní například upozornili na to, že v posledním měsíci udělalo 70 procent světové populace alespoň jeden laskavý skutek. Doprovodné studie navíc poukazují na fakt, že daleko větší radost mají lidé z činů, při nichž myslí na druhé než na sebe. Peníze jdou přitom stranou. Experti pak lidem radí způsoby, kterými laskavé činy konat, aby z nich získali „příval radosti“.
Známá blogerka Marika Kučová v úterý svým fanouškům sdělila smutnou zprávu. Kvůli onkologickému onemocnění se 37letá autorka blogu Kitchen Story již několik měsíců nachází v paliativní péči. V České republice pro ni již došly možnosti, rozhodla se proto o pomoc požádat fanoušky. Ti jí během hodin poslali několik milionů korun na nákladnou léčbu v Mexiku, díky čemuž její naděje na delší čas strávený s rodinou přetrvává.