ESG

Výpis příspěvků ke štítku „ESG“

Tradiční autoprůmysl? Passé, míní Kovanda. Našlápnout ekonomiku má výroba čipů

Zahraniční investice desítek miliard do autoprůmyslu se spalovacími motory v Česku představují prvních 20 let tohoto tisíciletí, ale nyní jsou passé. Musíme nalézat nové rozvoje ekonomiky, řekl ekonom Lukáš Kovanda s tím, že v tomto ohledu je „málokteré odvětví důležitější než výroba čipů“. Podle něj je nutné zájem o zahraniční investice orientovat tímto směrem, jelikož o „tradiční autoprůmysl“ nebude možné se v budoucnu opírat, sdělil v pořadu SVĚT FINANCÍ S TRINITY BANK na CNN Prima NEWS.

Ledy oceánu u Antarktidy tají závratným tempem. Měření ukazují rekordní úbytek, varují vědci

Ledová pokrývka oceánu u Antarktidy letos dosáhla nejnižší maximální rozlohy od začátku měření v roce 1979. Píše to agentura AFP s odkazem na údaje amerického centra NSIDC. Maximální rozloha ledové pokrývky Antarktidy se letos poprvé zastavila pod 17 miliony kilometrů čtverečních. Podle vědců to může souviset s vyššími teplotami vod oceánů.

Ministři EU schválili novou normu Euro 7. Emisní limity pro auta jsou mírnější, říká Kupka

Ministři Evropské unie zodpovědní za konkurenceschopnost v pondělí schválili novou emisní normu Euro 7. Na sociální síti X to oznámil český ministr dopravy Martin Kupka, který vyjednaný kompromis označil za velký úspěch. Emisní limity pro osobní i nákladní auta už nejsou tak přísné jako v původním návrhu a rovněž se podařilo dojednat delší časový rámec zavedení normy. Českou republiku, která velmi usilovala o zmírnění limitů, na jednání v Bruselu spolu s Kupkou zastupoval i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Japonci čelí šikaně Číny, nemají mluvit nahlas. Odpad z Fukušimy vyvolal konflikt občanů

I když odborníci tvrdí, že vypouštění kontaminované vody z bývalé japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě je bezpečné, Peking to považuje za nehoráznost a spouští masivní obviňující kampaň. Japonci teď často v Číně čelí šikaně, jejich vláda jim dokonce doporučila, aby na veřejných místech svou řečí nemluvili příliš nahlas, napsal britský list The Guardian.

Země už není pro lidstvo bezpečná. Překračujeme limity a roste riziko infarktu, varují vědci

Poškozování planety člověkem, využívání přírodních zdrojů a znečištění učinilo ze Země místo, které už není pro člověka bezpečné. Podle 29 vědců z osmi zemí bylo překročeno šest z devíti takzvaných planetárních limitů, v některých případech výrazně. Země se nyní nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo, uvedli vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise Science Advances.

Smrtící Himálaj: V lavinách umírá čím dál víc horolezců. Na vině je globální oteplování

Stále více horolezců umírá v posledních letech v Himálaji kvůli lavinám. Valící se sníh pro ně představuje větší nebezpečí kvůli vlivu globálního oteplování, varují experti. Asijské pohoří se totiž otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr. Odborníci předpokládají, že v budoucnu se bude tato situace zhoršovat, píše deník The Guardian.

Potřebujeme manželství pro všechny, jinak ekonomicky ztrácíme. Na Fialu apeluje 66 firem

Celkem 66 firem v Česku žádá premiéra Petra Fialu (ODS) o podporu přijetí zákona o manželství pro všechny. Adresovaly mu otevřený dopis s výzvou. Píšou v něm, že nerovné podmínky pro LGBT+ lidi znamenají pro zaměstnavatele náklady a pro společnost ekonomické ztráty. Iniciativu byznysu představil ve středu na tiskové konferenci generální ředitel Vodafone Petr Dvořák a zástupci dalších firem a organizací.