
Věrná gurua Járy učí na střední škole v Liberci. Ředitel ihned zakročil, promluvili i studenti
Zažíváme to poprvé: ještě nikdy v historii nebylo na trhu práce pět generací. Z vícegenerační pracovní síly se tak stal jeden z klíčových faktorů budoucnosti práce. Inovačním motorem je generace Z – právě na ní bude záviset úspěšná adaptace technologií. Každá z generací ale přináší jedinečné znalosti a zkušenosti. Vytvořit z vícegenerační pracovní síly angažované, kooperující a odolné týmy znamená dát firmě budoucnost.
Dvojnásobný otec a milovník hor Vašek si až do loňského července užíval života plnými doušky. Vše ale změnila drastická diagnóza: nádor na mozku, konkrétně glioblastom IV. stupně. Za necelý rok Vašek podstoupil radioterapie, chemoterapie a čtyři operace. Právě v době, kdy se v nemocnici zotavoval ze druhého zákroku, mu po těžké mozkové příhodě zemřel otec. Navzdory veškerým ranám se Vašek ani jeho rodina nevzdávají. Existuje totiž terapie, díky níž by se šance na přežití zvýšila i o několik let – je však nesmírně nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.
Existuje štěstí, a pak je tu prosperita. Jak odhalil nejnovější výzkum, mít jedno neznamená vždy mít i to druhé. Prosperita, která je hodnocena na základě řady hledisek, včetně finančního zabezpečení či smyslu života, naznačuje, že žijete dobrý život – a podle posledních dat je dokonce důležitější než individuální štěstí. Z nedávného zjištění vědců navíc vyplývá, že si v této oblasti nejhůře vedou mladí. Jak „prosperujete“ vy? Položte si dvanáct základních otázek.
Ačkoli kdysi byly lidské zdroje silným zastáncem zaměstnanců, v 80. letech se situace změnila. S uvolněním trhu práce se personalisté zaměřili na neúnavné snižování nákladů. Protože pro zaměstnance bylo těžké dát výpověď, snížily se platy a všechny druhy benefitů. Nyní se však kyvadlo vychýlilo opačným směrem.
Tříletý Ondra se narodil s předpokladem zdravého dítěte, od příchodu na svět se však neuměl přisát ani pít z lahve, navíc neustále zvracel. Dnes drobný chlapeček žije s PEGem, tedy s hadičkou, kterou je přes břišní stěnu přímo krmen do žaludku. Sám se nenají ani nenapije, pocit žízně a hladu u něj takřka vymizel. To by však mohla změnit speciální terapie v Rakousku, kterou však pojišťovna nehradí. Rodiče proto založili sbírku na platformě Donio.
Celý život se dvojnásobná maminka Lenka o někoho starala, posledních 24 let však věnovala své milované dceři, která je těžce nemocná a plně invalidní. V březnu 2025 si navíc po kolapsu od lékařů Lenka vyslechla zdrcující diagnózu: glioblastom WHO 4. Jedná se o nejzhoubnější a velmi agresivní nádor mozku. Klasická léčba dostatečně nezabírá a jedinou nadějí je metoda TTF, kterou pojišťovny nehradí. Měsíc léčby přitom vyjde na statisíce – a péče by ideálně měla trvat osmnáct měsíců. Na pomoc Lence proto vznikla na platformě Donio sbírka.
Eliška je třináctiletá slečna, které bylo diagnostikováno středně těžké mentální postižení, autismus a ADHD. Skutečnou výzvou pro ni je cestování MHD. Všední zvuky, pohyby i světla, která jsou pro ostatní běžnou záležitostí, u Elišky vyvolávají úzkostné stavy a záchvaty, při nichž může ublížit sobě i mamince Michaele. Řešením bylo vlastní auto, to však po 20 letech dosloužilo. Maminka samoživitelka se proto nyní obrací s žádostí o pomoc na druhé – na platformě Znesnáze vznikla sbírka.
S „malou prosbou“ se na své sledující na sociálních sítích obrátila bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová. „Nedávno mnou silně zarezonoval příběh jednoho malého chlapečka,“ líčí populární sportovkyně ve videích. Jedná se o malého Willíka, jehož příběh redakce CNN Prima NEWS přinesla již na začátku dubna. Rodina chlapce s Duchennovou svalovou dystrofií potřebuje vybrat zhruba 80 milionů korun na genovou terapii v USA. Do pomoci se zapojily i další osobnosti, podpořit rodinu však může každý.
Od roku 2016, kdy Katrina Lordová z amerického Milwaukee zahájila svůj projekt „Milwaukee Love Letter“, schovala napříč městem více než 900 inspirativních vzkazů. Všechny ručně psané citáty mají mít jediný cíl: zlepšit někomu naprosto cizímu den. Díky svému nápadu na šíření laskavosti navíc inspiruje další.
Kačence bylo teprve devět let, když se jí 17. října 2022 obrátil život vzhůru nohama. Cestou ze školy dívenku srazila dodávka a dlouho bojovala o život. Dnes se již 12letá slečna znovu učí jíst, mluvit a pohybovat se. Každodenní rehabilitace jsou pro ni klíčové, zároveň však nejsou vždy plně hrazené. Pomoci Kačence se rozhodl nadační fond Nezávodím-Pomáhám a Linda Tekeliová. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka.
Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.
Setkali jsme se jako cizinci, odcházeli jsme jako přátelé. Tak komentovalo více než hodinovou záchranu klisny s hříbětem sedm navzájem se neznajících lidí, kterým se podařilo dostat zvířata z bahnité jámy v americké Arizoně. Dramatické momenty, které se v mnohém podobaly scéně z filmu Nekonečný příběh, zachytila kamera. Na rozdíl od kultovního snímku však vše mělo šťastný konec.