Ministerstvo zaplatí milionovou pokutu za digitalizaci. Zadání bylo chybné, rozhodl úřad
ESG
Výpis příspěvků ke štítku „ESG“
Dala mu kus sebe, aby mohl žít. Rodina ročního chlapce se setkala se ženou, která ho zachránila
Brzy poté, co se malý Sonny narodil, mu byla diagnostikována atrézie žlučových cest a potřeboval transplantaci. Díky Sandy Flashové dnes roční usměvavý chlapec žije a může dělat vše, co jeho vrstevníci. Naprostá cizinka, která se s rodinou Sonnyho nikdy dříve nepotkala, se totiž rozhodla zapsat jako žijící dárkyně orgánů a chlapci prostřednictvím transplantace darovala kus jater. Dojemný příběh a shledání obou rodin nyní zveřejnila Clevelandská klinika.
Světový den dětí v Česku: Pavel přijal na Hradě vítěze ankety, dominanty se rozsvítily modře
Letos je to přesně 35 let od toho, kdy Valné shromáždění OSN přijalo Úmluvu o právech dítěte, jíž byla Česká republika jedním z prvních signatářů. Od té doby si svět 20. listopadu připomíná Světový den dětí. Český výbor pro UNICEF ho s dětmi v naší zemi oslavil hned několika způsoby, dopoledne se vítězové ankety Dítě Česka 2024 sešli na Hradě s prezidentem republiky Petrem Pavlem, v podvečer se řada budov rozsvítila do symbolické modré barvy v rámci kampaně UNICEF Light Up Blue.
Útočník Pardubic přišel kvůli rakovině o obě varlata: Bylo to těžké, ale teď jsem rád, říká
V České republice je diagnostikováno přibližně 500 nových případů rakoviny varlat každý rok. Přestože tvoří pouze jedno až dvě procenta všech případů rakoviny u mužů, je zákeřná především proto, že postihuje hlavně chlapce a mladé muže ve věku od 15 do 35 let. Jedním z nich byl i hokejový útočník Pardubic Dominik Hrníčko, který si diagnózu vyslechl ve 28 letech. Kvůli nádorům přišel o obě varlata, dnes šíří osvětu.
Závažné onemocnění plic Věra podědila po rodičích. Problémy mohou mít statisíce Čechů
První problémy s dýcháním zaznamenala dnes 69letá Věra z Pardubic před devíti lety. Byla zvyklá na pohyb, dlouhé vycházky i túry v přírodě, ale začala se náhle zadýchávat. Lékaři jí sdělili, že má astma. S přibývajícími lety obtíží přibývalo. Následná vyšetření odhalila, že má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou způsobil nedostatek enzymu alfa-1 antitrypsinu (AAT). Že se astma proměnilo v tuto nemoc, způsobily geny od obou rodičů. Podle odborníků může být v Česku zhruba 450 tisíc lidí, kteří o svém problému s CHOPN netuší.
Jak sázeli Češi na prezidentské volby v USA? Roste zájem i o nesportovní sázky, říká Václav Sochor
Politické události, jako jsou volby amerického prezidenta, nejsou jen záležitostí politiků, ale také zajímavým fenoménem pro sázkaře. Václav Sochor, vedoucí komunikace společnosti Tipsport, v rozhovoru pro „Co na to vaše peněženka“ vysvětlil, jak se Češi k takovým událostem staví, a popsal i vzestup popularity sázek na politiku a další společenské události. A co znamená projekt Sport bez odpadu? V druhé části rozhovoru byla hostem Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport, která zastřešuje strategii filantropických aktivit skupiny Tipsport v Česku i na Slovensku.
Hanička žije s epilepsií a mentální poruchou, vyžaduje celodenní péči. Rodina prosí o pomoc
Že něco není s Haničkou v pořádku, zjistila rodina v jejích devíti měsících. Konkrétně vše začalo epilepsií. Dnes devítiletá holčička bojuje nejen se zmíněnou nemocí, ale také s těžkou mentální poruchou spojenou s agresivitou a obezitou. Její stav vyžaduje celodenní péči. Rodiče Haničku dopravují do speciální školy a k lékařům, život by jim výrazně ulehčilo auto. Proto na platformě Znesnáze21 vznikla sbírka.
Vstříc přijíždějícímu vlaku čekala na smrt. Strojvůdce Charlottu vyslechl, dnes jsou svoji
Bylo letní odpoledne roku 2019, když se zdravotní sestra Charlotte Layová rozhodla ukončit svůj život. Vyrazila na koleje poblíž železniční stanice v hrabství West Yorkshire a vyčkávala. Přijíždějící vlak ji však neusmrtil. Z kolosu vystoupil strojvůdce Dave, který k ní přistoupil, představil se a nabídl jí, že ji vyslechne do doby, než se její stav zlepší. Pouhá laskavost Charlottě tehdy zachránila život. Zachránci chtěla poděkovat, pátrala po něm – a úspěšně. Pouto, které si na kolejích vytvořili, se rozrostlo ve vztah a v roce 2022 v manželství. Dnes jsou hrdými rodiči tří dětí. O svůj příběh se teď podělili s médii.
Jsme v nemocnici, stálo na vzkazu o Halloweenu. Děti se semkly, dojemné gesto zachytila kamera
Halloween patří u dětí k jednomu z nejoblíbenějších svátků. Stejně tak ho miluje Jacob, postižený syn Amy Schmittové z Woodhavenu ve státě Michigan. Letos se však do kostýmu nepřevlékl, ani nedával dětem sladkosti – byl hospitalizován v nemocnici. Právě takový vzkaz nechala Schmittová na verandě domu: „Můj syn je v nemocnici, nemáme žádné sladkosti. Omlouváme se.“ Gesto, které však děti ze sousedství udělaly, ji dohnalo k slzám. Své vlastní sladkosti nechávaly na verandě pro Jacoba. Vše zachytila kamera u zvonku.
Jako dítě ho vyhodili z nejluxusnějšího hotelu ve městě. Přísahal, že ho koupí a slib dodržel
Celé dětství se Simon Sio s nadšením díval na hotel Central, který se nachází v Macau. Vyrůstal naproti, ve skromných podmínkách, a tak se do hotelu rád v 60. letech vkrádal. Jednoho dne však jeho výpravy skončily – z hotelu ho vyhodili. Jako malý kluk přísahal, že ho jednou koupí. Nyní, v roce 2024, je hrdým majitelem zrekonstruovaného klenotu města a s hotelem má velké plány. Chce mu vrátit zašlou slávu a nádech historie, která je pro něj tím nejdůležitějším.
Systém v Česku ženám nepřeje. Brzdí je však i stereotypy, které v sobě nevědomky nosí
Výplaty žen v Česku jsou stále zhruba o 20 procent nižší než v případě mužů. Zároveň je na „něžné pohlaví“ kladen mnohem větší tlak, protože musí kromě práce zvládat také domácnost. Podle odborníků i samotných žen nastavení systému i celé společnosti „byznysmenkám“ příliš nepřeje. Často je ale brzdí i stereotypy zakořeněné v jejich vlastních hlavách, případně ve vztazích.
Na péči o tři syny zůstala Soňa sama, nejstarší je postižený. Kvůli autu teď prosí o pomoc
Maminka Soňa se stará o tři syny: Matýska, Tomáška a Filípka. První jmenovaný je nejstarší a bohužel také tělesně postižený. Co přesně zapříčinilo to, že dnes 12letý chlapec nechodí, nemluví a musí být krmen, není úplně jasné. Pravděpodobně v těhotenství došlo k selhání placenty, kdy byl v děloze nějaký čas bez plodové vody, což po narození vedlo k resuscitaci. Na péči o syny nebyla Soňa sama, vše však změnil nedávný odchod otce od rodiny. Nejkomplikovanější je nyní cestování s dětmi, pro které maminka nemá vhodné auto. Z toho důvodu založila na platformě Donio sbírku.
Bez příznaků, ale s vážnou diagnózou: Petr žil se žloutenkou typu C desetiletí, a není jediný
Brzy po narození museli lékaři panu Petrovi, který se narodil na přelomu 60. a 70. let, operativně odstranit srůsty na vývodných cestách močových a střevu. První zákrok však nebyl zcela úspěšný, proto jich musel podstoupit ještě několik. Operace byly spojeny s četnými transfuzemi krve, a pravděpodobně se tak do jeho těla dostal virus hepatitidy C. Lékaři jeho přítomnost objevili až o desítky let později. Přestože do té doby neměl Petr kvůli žloutence typu C žádné komplikace, jeho játra byla ve velmi špatném stavu. Obdobný případ se může týkat desítek tisíc dalších Čechů. Lékaři proto apelují na veřejnost, aby nepodléhala mýtům a nechala se preventivně vyšetřit.