Ve věku 90 let zemřel Michael Collins. Byl členem výpravy Apollo 11, která poprvé dopravila člověka na Měsíc. On sám však musel čekat na oběžné dráze.
„V astronautovi Michaelu Collinsovi národ ztratil skutečného průkopníka a celoživotního obhájce průzkumu,“ uvedl ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Steve Jurczyk. „Někteří ho nazvali nejosamělejším mužem v dějinách. Zatímco se jeho kolegové poprvé procházeli po Měsíci, on pomohl našemu národu dosáhnout určujícího milníku,“ dodal.
Ze tří mužů posádky Apolla 11 už je naživu pouze Buzz Aldrin, kterému je úctyhodných 91 let. Neil Armstrong zemřel v roce 2012, bylo mu 82. Právě Armstrong byl v roce 1969 prvním člověkem, který vstoupil na povrch Měsíce, poté ho následoval Aldrin.
Collins však musel zůstat na palubě vesmírné lodi. Astronauti nasbírali 22 kilogramů měsíčních hornin. Velitelský modul Apolla 11 pak přistál ve vodách Tichého oceánu o další čtyři dny později, tedy 24 července. Mise trvala 8 dní, 3 hodiny, 18 minut a 35 sekund.
Collins se narodil v Římě 31. října 1930, ve stejném roce jako Armstrong i Aldrin. Byl synem generálmajora americké armády a stejně jako otec navštěvoval vojenskou akademii USA ve West Pointu, na níž ukončil studia v roce 1952. Podobně jako mnozí z první generace amerických astronautů i Collins začínal jako zkušební pilot letectva.
Do vesmíru se dostal poprvé v roce 1966
V roce 1963 si ho NASA vybrala pro svůj program astronautů, který byl ještě v raném stadiu, ale rychle se rozvíjel v době vrcholící studené války. USA se tehdy snažilo předstihnout Sovětský svaz a splnit slib pronesený v roce 1962 prezidentem Johnem Kennedym, že do konce desetiletí člověk přistane na Měsíci.
Collins se poprvé dostal do vesmíru v červenci 1966 jako pilot lodi Gemini 10. Součástí programu této mise bylo spojení se dvěma cílovými aparáty a také Collinsův výstup do volného kosmického prostoru. Druhým a posledním Collinsovým vesmírným letem byla právě historická výprava Apollo 11.