360°, Jan Kolář, Jan Spratek - 12.4. v 20:14
Přesně před 60 lety odstartoval první člověk do vesmíru. Byl jím sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Sám přitom loď za letu nemohl ovládat. Podle ředitele České kosmické kanceláře Jana Koláře bylo Gagarinovým hlavním a vlastně jediným úkolem cestu přežít. Nikdo do té doby nemohl tušit, co se s člověkem ve vesmíru stane, řekl Kolář v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.
12. dubna roku 1961 vyslal Sovětský svaz prvního člověka do vesmíru. Tím se stal nakonec kosmonaut Jurij Gagarin. Že poletí, se dozvěděl den před startem. „Sovětský svaz věděl, že v USA se také něco chystá, proto tak spěchal. Dneska by se ale něco takového stát nemohlo,“ řekl Kolář.
Jurij Gagarin před 60 lety odstartoval do vesmíru. Zdroj: redakce Prima Zoom
Gagarina vybíral úzký kruh lidí, jejichž verdikt byl založený na odbornosti, ale šlo do jisté míry i o politické rozhodnutí. Stroj Vostok 1 byl na kosmickou loď poměrně jednoduchý. „Měl za sebou sedm zkušebních startů a čtyři z nich skončily neúspěšně. Gagarinův let byl osmý,“ zmínil Kolář ne zrovna optimistickou statistiku.
Kosmonaut navíc průběh letu nemohl nijak ovlivnit. V kouli o průměru dva metry byla pouze informativní deska a za sedadlem se nacházel brzdící motor, který Gagarin rovněž nemohl ovládat. „Jeho hlavní úkol bylo prostě přežít. Nikdo do té doby nevěděl, co se s člověkem ve vesmíru stane,“ vysvětlil Kolář.
Kosmická loď nakonec dostala kosmonauta o 100 kilometrů výš, než technici plánovali. „Gagarinovi to ani nikdo neřekl. Stejně by ho to jen vyděsilo a věc by nemohl nijak ovlivnit,“ podotkl ředitel České kosmické kanceláře.
Další komplikaci zmínil Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy, který byl druhým hostem pořadu. Kosmonaut totiž přistál na Zemi zhruba o 300 až 400 kilometrů jinde, než se původně zamýšlelo. První lidé, kteří ho pak potkali, si mohli myslet, že jde o amerického špióna.
Do vesmíru se už nikdy nevrátil
Přestože let nevyšel podle plánu, Gagarin se nakonec dostal ve zdraví zpátky. Sovětský svaz tak v závodech o vesmír zvítězil nad USA. Američané však Rusům nakonec splatili všechno i s úroky v roce 1969, když se jim úspěšně povedlo vyslat výpravu na Měsíc.
Jurij Gagarin se do vesmíru už nevrátil, i když o to měl zájem. „I kdyby se naskytla příležitost, Sovětský svaz by na další výpravu do vesmíru Gagarina nevybral, nemohl riskovat život svého mediálního hrdiny,“ zdůraznil Spratek.
Gagarin zemřel 28. března 1968, když sedl do pilotní kabiny stíhačky ke cvičnému letu, ze kterého se už nevrátil.