reklama

Milostivé léto je v ohrožení. Na oddlužení dosáhne mnohem méně lidí, než se předpokládalo

Tříměsíční akce s názvem Milostivé léto je v ohrožení. Na oddlužení totiž dosáhne mnohem méně lidí, než se původně předpokládalo. Poslanci chtěli, aby se už za tři dny mohli lidé, kteří dluží státu a skončili kvůli tomu v exekuci, začít zbavovat většiny svých dluhů, pokud splatí alespoň jistinu. Všeobecná zdravotní pojišťovna však přišla s tím, že do jistiny musí započítat i penále.

reklama

Exekutoři navíc tvrdí, že milostivé léto může být protiústavní a mluví o ústavní žalobě. Stovky tisíc Čechů, kteří dluží státu, tak nejsou schopni svoje dluhy splatit. Kvůli úrokům, penále a pokutám se dluhy některých hříšníků dokázaly vyšplhat i na stonásobek původní částky.

Například 55letá žena nezaplatila doplatek na nájemném ve výši 2000 korun. Teď čelí exekuci ve výši 400 tisíc. Původní dluh 12 000 korun na pokutách za jízdu načerno se v jiném případě invalidnímu důchodci vyšplhal na zhruba 200 tisíc korun. A do třetice nezaplacené zdravotní pojištění. Ze stotisícové pohledávky je exekuce na půl milionu korun.

Významná část z těchto příběhů si bude muset na oddlužení počkat. „Zákony, kterými se musí řídit zdravotní pojišťovny, považují penále za součást jistiny,“ vysvětlila postoj VZP předsedkyně správní rady Věra Adámková. Dlužníků má pojišťovna 230 tisíc a penále jim plošně odpustit prý nemůže.

„Nerozumím tomu. Myslím si, že to je krásná ukázka toho, jak lze v českých podmínkách dobrý záměr pokazit,“ komentoval situaci poslanec a autor návrhu Milostivého léta Patrik Nacher (ANO). „Není zde obstrukce. Vedení zdravotní pojišťovny musí postupovat striktně podle zákona. V pondělí na správní radě navíc řeklo, že hledají cesty, ale bohužel provázanost v zákoně není,“ odporovala Adámková.

Místo léta bude milostivé možná jaro

Zákon se tedy bude muset zřejmě upravit. Autoři mluví o tom, že se chystá Milostivé jaro. „Bude se muset počkat na Milostivé jaro, které přislíbili poslanci Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher, kdy novelizují zákon o Milostivém létě tak, aby prodloužili využití právě pro dluhy na zdravotním pojištění až do konce června 2023,“ informovala ředitelka Centra sociálních služeb Jitka Modlitbová. Proti Milostivému létu jsou ale také exekutoři. Ti totiž mohou přijít o stovky milionů korun.

Zatím není jasné, kolik lidí úlevy využije. „Třeba těch případů nebude tolik a soudní exekutoři proporcionálně zváží, jestli jít do souboje a zastaví tu exekuci, nebo ne,“ uvedl prezident Exekutorské komory ČR Ján Mlynárčík. Lidé, kteří chtějí takto oddlužit, musí nejprve získat vyčíslení svých dluhů, následně oznámit exekutorům, že využívají Milostivého léta a poté zaplatit jistinu.

Tagy:
lidé ekonomika peníze exekuce dluhy Všeobecná zdravotní pojišťovna jistina milostivé léto

Hlavní zprávy

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Chronicky nemocní a senioři se budou registrovat na třetí dávku už po pěti měsících

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama