Milostivé léto je v ohrožení. Na oddlužení dosáhne mnohem méně lidí, než se předpokládalo

Tříměsíční akce s názvem Milostivé léto je v ohrožení. Na oddlužení totiž dosáhne mnohem méně lidí, než se původně předpokládalo. Poslanci chtěli, aby se už za tři dny mohli lidé, kteří dluží státu a skončili kvůli tomu v exekuci, začít zbavovat většiny svých dluhů, pokud splatí alespoň jistinu. Všeobecná zdravotní pojišťovna však přišla s tím, že do jistiny musí započítat i penále.

Exekutoři navíc tvrdí, že milostivé léto může být protiústavní a mluví o ústavní žalobě. Stovky tisíc Čechů, kteří dluží státu, tak nejsou schopni svoje dluhy splatit. Kvůli úrokům, penále a pokutám se dluhy některých hříšníků dokázaly vyšplhat i na stonásobek původní částky.

Například 55letá žena nezaplatila doplatek na nájemném ve výši 2000 korun. Teď čelí exekuci ve výši 400 tisíc. Původní dluh 12 000 korun na pokutách za jízdu načerno se v jiném případě invalidnímu důchodci vyšplhal na zhruba 200 tisíc korun. A do třetice nezaplacené zdravotní pojištění. Ze stotisícové pohledávky je exekuce na půl milionu korun.

Významná část z těchto příběhů si bude muset na oddlužení počkat. „Zákony, kterými se musí řídit zdravotní pojišťovny, považují penále za součást jistiny,“ vysvětlila postoj VZP předsedkyně správní rady Věra Adámková. Dlužníků má pojišťovna 230 tisíc a penále jim plošně odpustit prý nemůže.

„Nerozumím tomu. Myslím si, že to je krásná ukázka toho, jak lze v českých podmínkách dobrý záměr pokazit,“ komentoval situaci poslanec a autor návrhu Milostivého léta Patrik Nacher (ANO). „Není zde obstrukce. Vedení zdravotní pojišťovny musí postupovat striktně podle zákona. V pondělí na správní radě navíc řeklo, že hledají cesty, ale bohužel provázanost v zákoně není,“ odporovala Adámková.

Místo léta bude milostivé možná jaro

Zákon se tedy bude muset zřejmě upravit. Autoři mluví o tom, že se chystá Milostivé jaro. „Bude se muset počkat na Milostivé jaro, které přislíbili poslanci Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher, kdy novelizují zákon o Milostivém létě tak, aby prodloužili využití právě pro dluhy na zdravotním pojištění až do konce června 2023,“ informovala ředitelka Centra sociálních služeb Jitka Modlitbová. Proti Milostivému létu jsou ale také exekutoři. Ti totiž mohou přijít o stovky milionů korun.

Zatím není jasné, kolik lidí úlevy využije. „Třeba těch případů nebude tolik a soudní exekutoři proporcionálně zváží, jestli jít do souboje a zastaví tu exekuci, nebo ne,“ uvedl prezident Exekutorské komory ČR Ján Mlynárčík. Lidé, kteří chtějí takto oddlužit, musí nejprve získat vyčíslení svých dluhů, následně oznámit exekutorům, že využívají Milostivého léta a poté zaplatit jistinu.

Tagy:
léto lidé ekonomika KDU-ČSL Věra Adámková peníze ANO 2011 Patrik Nacher exekuce dluhy Marek Výborný Všeobecná zdravotní pojišťovna oddlužení jistina milostivé léto Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky Exekutorská komora České republiky