reklama

Zdražování není dočasné a příští rok ještě zrychlí, očekávají šéfové velkých firem

Tempo růstu cen v České republice i v ostatních zemích Evropské unie stále zrychluje. Přestože ještě na jaře převládal názor, že vysoká inflace je dočasným jevem, karta se nyní zřejmě obrátila. Podle šéfů velkých společností nejenže zdražování nepoleví, ale v příštím roce dokonce zrychlí. V Evropě také rostou inflační očekávání.

reklama

Ceny v České republice, ale i mnoha dalších zemích rostou nejvyšším tempem za posledních třináct let. Přestože dosud zaznívaly vesměs názory, že jde o situaci pouze dočasnou, podle velkých (zpravidla nadnárodních) firem nás to nejhorší teprve čeká.

„Očekáváme, že inflace bude příští rok ještě vyšší než letos,“ uvedl pro agenturu Reuters Graeme Pitkethly, finanční ředitel společnosti Unilever. Podobnou prognózu vyslovil také největší světový výrobce potravin Nestlé. Zdražovat v příštím roce bude muset všechny své produkty, včetně kávy, ale i potravin pro domácí mazlíčky značky Purina.

To nejhorší ještě přijde

Hlavní důvod je stále stejný: globální nedostatek vstupních surovin, ale i polotovarů nebo komponent. Špatná situace se však už zdaleka netýká jen automobilového průmyslu. Agentura Reuters například informuje o tom, že zdražit se chystá také například švýcarský výrobce výtahů a eskalátorů Schindler, elektrotechnická společnost ABB nebo prakticky všechny významné letecké společnosti.

„Je velmi pravděpodobné, že ještě nějaké zrychlení inflace přijde. Do tuzemské spotřebitelské inflace se stále ještě nepromítl růst cen elektřiny a plynu na komoditních burzách. Stejně tak se ještě plně nepropsalo zdražení, jehož jsme už několik měsíců svědky v průmyslu,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Podle ní není radno výroky ze strany velkých firem podceňovat. „Ony už tu vlnu zdražování zažívají a vidí v přímém přenosu. A pravděpodobně také vidí, že neustává a ani nic takového v nejbližší době nehrozí,“ dodala Hedija. Na otázku, zda nejde také o psychologickou hru a o vytváření si alibi pro zdražení dopředu, odpověděla: „Do určité míry to tak být může, ale úplně bych je z toho nepodezírala. Spíše to ukazuje, jak se pomalu mění inflační očekávání směrem vzhůru. A to považuji za velmi nebezpečné,“ vysvětlila.

Vyšší inflace se zabydluje v myslích investorů

Jenže už i to se začíná dít. Agentura Reuters ukázala, jak se růst inflačních očekávání projevuje u investorů, kteří kupují dluhopisy. U desetiletého dluhopisu německé vláda vzrostla jakási „inflační prémie“ – tedy rozdíl mezi očekávanou inflací a jeho nominálním výnosem na 1,81 procenta, což je nejvíce od dubna 2013. V případě srovnatelného amerického dluhopisu jde dokonce o 2,64 procenta, tedy nejvíce od srpna 2006.

„Můžeme si všimnou, že tato vyšší inflační očekávání se netýkají jen příštích pár let, ale mění se s výhledem na pětileté období,“ uvedl pro agenturu Reuters Jim Reid, hlavní stratég německé Deutsche Bank. To jinými slovy znamená, že vyšší inflace se v myslích investorů začíná zabydlovat na delší časové období.

Mzdově-inflační spirála?

„To může mít důsledky, které si dnes nemusíme hned uvědomovat. Každopádně to povede ke zdražení českého státního dluhu, tedy ke zvýšení sumy, kterou musíme každý rok vynakládat na splácení úroků ze státních dluhopisů,“ řekla dále Veronika Hedija.

Už dříve se objevily prognózy, že by takzvaná dluhová služba mohla ze současných asi 40 miliard korun ročně v horizontu dvou, tří let stoupnout až na 100 miliard. „Jenže to nemusí být konec. Počkejme si, jak budou o mzdách na příští roky vyjednávat odbory. Zcela jistě budou požadovat kompenzace za sníženou kupní sílu mezd. A vzhledem k tomu, že na trhu stále panuje nedostatek pracovní síly, je pravděpodobné, že mzdový růst zrychlí. A pak zase budeme mít vyšší inflaci a tak stále dokola,“ uzavřela Hedija s tím, že nás čeká co do vývoje cen velmi bouřlivé období.

Tagy:

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama