Policie České republiky potvrdila tvrzení Pražského hradu ohledně potřeby bezpečnostních kontrol. Opatření na Hradě podle policistů odpovídají prvnímu stupni ohrožení terorismem, sídlo hlavy státu je vyhodnoceno jako vysoce rizikové. A je jedno, zda se v něm prezident nachází, nebo ne. Znovu se policisté na potřebu kontrol na Hradě zaměří v únoru. Policie i Hrad tak reagují na výzvy senátorů ohledně zrušení kontrol.
„Policie České republiky si plně uvědomuje svoji odpovědnost za zajištění bezpečnosti Pražského hradu a je její povinností usilovat o to, aby přijatá bezpečnostní opatření v maximální míře eliminovala případné bezpečnostní hrozby i rizika,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí policie Kateřina Rendlová.
Podle ní nastavení bezpečnostních opatření na Pražském hradě souvisí vždy s aktuální bezpečnostní situací ve světě i ve vnitrozemí. „V kontextu bezpečnostní situace v České republice i v celé Evropě, i po výrazném omezení volného pohybu osob, nadále odpovídají bezpečnostní opatření vyhlášenému prvnímu stupni ohrožení terorismem. Pražský hrad byl Bezpečnostní radou státu vyhodnocen jako vysoce rizikové místo nejen pro mimořádně vysokou koncentraci osob (představujících tzv. měkký cíl), ale především pro svou výraznou symbolickou hodnotu – coby sídla hlavy státu,“ vysvětlila mluvčí s tím, že je jedno, zda se na Hradě hlava státu nachází, či nikoliv.
Při posuzování bezpečnostních hrozeb a rizik rada zohledňuje oblasti společenské, bezpečnostní, politické, ekonomické a další. Zároveň se nezabývá jen fakty, ale i predikcemi. Znovu se policisté potřebou kontrol budou zabývat v únoru. „Policie České republiky společně s dalšími relevantními bezpečnostními subjekty pravidelně vyhodnocuje potřebnost a rozsah stávajících bezpečnostních opatření, přičemž následující vyhodnocení proběhne v měsíci únoru,“ zdůraznila Rendlová.
Kontroly jsou zbytečné a potupné
Policisté tak reagují na výzvy senátora Jiřího Růžičky a poslance Jana Laciny (oba za STAN) z Prahy 6, aby prezident Miloš Zeman nechal zrušit bezpečnostní kontroly před vstupem do areálu Pražského hradu. V otevřeném dopise je označili za zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů. Obdobnou žádost adresovali hlavě státu už koncem let 2018 a 2020. Hrad předešlým výzvám odmítl vyhovět, poukazoval na zajištění bezpečnosti, k čemuž v posledních letech přidal i ochranu před koronavirovou epidemií.
Nově se k argumentům přidal ještě podzimní spor, kdy byl prezident Zeman hospitalizován a senátoři i poslanci uvažovali o aktivaci ústavního článku 66, kterým by mohli hlavě státu na základě špatného zdravotního stavu odebrat některé pravomoci. Stav Miloše Zemana se ale zlepšil natolik, že ke krajnímu řešení nedošlo.
„Kancelář prezidenta republiky doporučuje všem neúspěšným účastníkům pokusu o puč vůči prezidentu republiky v době nemoci prezidenta republiky, aby při výběru dalších témat útoků brali v potaz fakta, a nikoli pouze snahu o vlastní zviditelňování v médiích a na sociálních sítích,“ píše Hrad v oficiálním prohlášení na svých stránkách.
Růžička a Lacina mají šířit dezinformace
Autoři výzvy prý zřejmě s cílem svého zviditelnění šíří hloupé a průhledné dezinformace. Hrad zdůrazňuje, že bezpečnostní kontroly u vstupů provádí policie na základě vlastní analýzy rizik z května roku 2021 a na základě vlastních oprávnění podle zákona.
„Kancelář prezidenta republiky pouze dodržuje doporučení těchto složek. V hodnocení bezpečnostních rizik se s policií neshoduje a opakovaně projevila zájem o zmírnění stávajících opatření,“ píše se v oznámení.
Nelze ale prý očekávat, že kancelář bude vůči policii postupovat jinak než konstruktivně a s pochopením pro její úkoly. Tyto informace jsou navíc podle Hradu veřejné a všeobecně známé.
Zeman je v Lánech, Hrad chce otevřít i Kalousek
Bezpečnostní kontroly republikovou policií byly na Hradě zavedeny v roce 2016, letos počátkem května byly po velikonoční pauze obnoveny. Podle Růžičky a Laciny k ním pořád není důvod. „Uběhl další rok bez sebemenšího náznaku nebezpečí jakéhokoli teroristického útoku v České republice. A my opět stojíme jako zástupci pražské i české veřejnosti před zátarasy při vstupu do areálu Pražského hradu ve stejných rozpacích jako v minulosti,“ uvedli politici v otevřeném dopisu.
Podle všech dostupných informací, kterými jako členové obou komor Parlamentu údajně disponují, nejsou plošné kontroly potřeba. V předchozím dopise Růžička a Lacina uvedli, že úplné uzavření části města považují za nestandardní, nepřijatelné a chápou ho jako výraz zvůle a neúcty nejen k obyvatelům Prahy, ale i k občanům celého Česka.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tehdy oponoval, že na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnost návštěvníků a že pro areál nelze automaticky aplikovat opatření pro muzea a galerie ani opatření pro hrady, zámky a památky. Upozornil na riziko tvoření front. Zrušení kontrol Hrad odmítl, i když prezident po ukončení podzimní hospitalizace dlí na zámku v Lánech.
Po otevření Hradu volal v prosinci také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Mám zdvořilý dotaz na Pražský hrad a Policii ČR. Je zřejmé, že až do konce svého mandátu bude prezident republiky působit na zámku Lány upraveném pro jeho zdravotní stav. Není tedy namístě otevřít Pražský hrad veřejnosti, když tam není koho chránit?“ ptal se před Vánoci na Twitteru.