Ministři zahraničí Ruska a Ukrajiny se setkají ve čtvrtek. Iniciátorem schůzky je Turecko

Kyjev potvrdil čtvrteční setkání šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova s jeho ukrajinských protějškem Dmytrem Kulebou na diplomatickém fóru v Turecku. Moskva vychází z toho, že se jednání uskuteční, řekla podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Pokud ke schůzce opravdu dojde, šlo by o jednání mezi oběma znepřátelenými zeměmi na dosud nejvyšší úrovni od 24. února, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.

„Rozhovory by měly být ve čtvrtek. Vycházíme z faktu, že jelikož je potvrdila ukrajinská strana, tak se budou konat, vzhledem k tomu, že jsou iniciativou Turecka, které organizuje všechny ty události, na jejichž okraji by se mělo setkání odehrát,“ řekla ve středu podle TASS Zacharovová v rádiu Sputnik.

Dodala, že ruská strana se na jednání připravuje, nijak však nekomentovala pozici, s níž Moskva k rozhovoru přistoupí. Lavrov podle mluvčí zamíří do Turecka již ve středu.

Ankara pořádá pravidelné diplomatické fórum ve městě Antalya na jihu země a o možnosti setkání ministrů zahraničí Ruska a Ukrajiny při této příležitosti hovořil tento týden šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Turecko, které je členem NATO a udržuje dobré vztahy s Moskvou i s Kyjevem, se již od začátku rusko-ukrajinského konfliktu nabízelo jako prostředník.

Dosavadní jednání posun nepřinesla

Zatím poslední kolo jednání mezi Kyjevem a Moskvou o ukončení bojů na Ukrajině se uskutečnilo v pondělí v Bělorusku. Zásadní posun ale opět nepřineslo. Kyjev uvedl, že dílčí pozitivní vývoj nastal pouze v otázce humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů. Jak se ale v dalších dnech ukázalo, koridory fungují jen někde a podle Ukrajiny dokonce dochází při evakuaci osob k ostřelování.

Zhruba tříhodinové jednání nenaplnilo předpoklady ani z pohledu Moskvy. „Naše očekávání z jednání se nenaplnila, ale doufáme, že příště se nám podaří učinit zásadnější kroky vpřed. Jednání budou pokračovat,“ řekl podle agentury TASS poradce ruského prezidenta Vladimir Medinskij.

Tagy: