CNN Prima News mobilizace

mobilizace

Výpis příspěvků ke štítku „mobilizace“

Zdechovský: Češi žijí v iluzi, armáda musí odstrašovat. Šedivý chce nový systém mobilizace

Řada lidí v Česku žije v iluzi, že máme skvělou profesionální armádu, ale my jsme do ní třicet let neinvestovali, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). S ohledem na současnou bezpečnostní situaci zdůraznil, že je potřeba vytvořit funkční systém, ve kterém bude armáda schopna odstrašit potenciálního nepřítele. Že je třeba se připravit na možné nebezpečí, zmínil i bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, který volá po novém systému mobilizace.

PŘEHLEDNĚ: Co znamenají „Pavlovy odvody“ a kdy by museli jít bránit Česko civilisté?

V české společnosti se vášnivě probírá víkendový výrok prezidenta Petra Pavla o podpoře možnosti zavedení administrativních odvodů do armády, aby stát získal přehled o tom, s kým může počítat pro obranu země. Co vlastně takzvané odvody znamenají v praxi? A jak v Česku funguje mobilizační plán či branný zákon? CNN Prima NEWS nabízí přehledné vysvětlení všech klíčových pojmů.

Ukrajinci ztrácejí morálku. Další mobilizace je nevyhnutelná, má jasno vojenský historik

Na morálce ukrajinské armády se podepisuje hlavně vleklost konfliktu, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS vojenský historik Tomáš Řepa. Břemeno války podle něj nenesou obyvatelé napadené země stejnou měrou. Nově jmenovaný velitel ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj prý bude muset – stejně jako jeho předchůdce Valerij Zalužnyj – šetřit vlastní jednotky v obraně a maximalizovat ztráty na straně nepřítele. Expert také zdůraznil, že další mobilizace je nevyhnutelná.

Ukrajinský bojovník exkluzivně: Chybí nám lidi. Pokud mladí nepůjdou, vezme si je válka sama

V předních liniích chybí obránci. Ukrajinská armáda nestíhá doplňovat prořídlé stavy na frontě a zvažuje změny v mobilizačním schématu. V některých jednotkách údajně skokově roste průměrný věk vojáků. „Rusko má odkud brát – může donutit další lidi, aby se chtě nechtě připojili do války. Případně je unesou přímo na frontu z nějakých okrajových oblastí. My to dělat nemůžeme,“ poznamenal Danylo, který společně s dalšími výsadkáři bojuje v Doněcké oblasti. Uznal, že se morálka v ukrajinské armádě potýká s problémy, třebaže odhodlání vyhrát válku zůstává. „Od ofenzívy jsme čekali více, je to škoda. Ale věříme, že zvítězíme nad okupanty,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS.