První noc spala v domě, kde Stalinovi kati vraždili oponenty. Knapová popsala válečný Charkov

Spisovatelka Knapová o životě v Charkově

Charkov se naučil žít s každodenními útoky ruské armády, přiblížila ve vysílání CNN Prima NEWS válečnou realitu novinářka a spisovatelka Adéla Knapová. Po nějaké době se prý místo ustavičného odbíhání do prostorů bez oken naučila vyhodnocovat rizika, a to i za pomoci aplikace, která ukazuje trajektorii raket. První noci prožila v domě, kam nechával diktátor Josif Stalin svážet své oponenty a na místě je popravovat.

Metro, tramvaje, restaurace, kavárny a mnoho dalšího. To vše funguje ve východoukrajinské metropoli, v níž žije 1,4 milionu lidí, i když je fronta od Charkova vzdálena pouhých 15 kilometrů. „Do města jsem se dostala před rokem a půl na literární rezidenci. Poprvé jsem se ocitla v místě, které na první pohled působilo normálně, ale člověk měl po nějaké chvíli pocit, že žije na frontě,“ popsala.

K TÉMATU: Podvodníci přes rok vysávali pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny. Dvojice cizinců si přišla na miliony

Charkov se podle jejích slov naučil žít s tímto všudypřítomným nebezpečím. „Oběti na životech jsou naštěstí velmi malé. Když už někam dopadne bomba nebo íránské drony Šáhid, je to na místo, kde nejsou lidé,“ řekla v pořadu Nový den Knapová.

Připomněla třeba moment, kdy viděla seniorky a děti v klidu si hovící na lavičce, zatímco půl kilometru od nich se ozývalo burácení střel. „Když jste v metropoli teprve nějakou dobu, dodržujete nějaká opatření – při leteckém poplachu se přesunete do chodby, kde nejsou okna. Vzhledem k frekvenci poplachů by však člověk byl v chodbě celý den,“ podotkla novinářka.

Rakety vyhodnotíte s pomocí aplikace

Člověk se podle Knapové naučí po nějaké době vyhodnocovat rizika. „K dispozici jsou na místě mobilní aplikace, které vám ukážou, jakým směrem zhruba rakety letí. Podle toho se rozhodujete, zda vyhledáte bezpečnější místo nebo v případě návštěvy kavárny si jen sednete dále od okna,“ popsala každodenní rutinu.

Děsivou zkušenost zažila hned první noc po příjezdu do metropole. „Přijela jsem do velkého bytu v domě Slovo, který má pohnutou minulost. Za Stalina tam sestěhovali novináře a spisovatele a postupně je diktátor všechny zlikvidoval. K zastřelení došlo i uvnitř budovy,“ poznamenala.

V onu noc došlo k raketovému útoku jen kousek od domu. „Raketa má velkou ničivou sílu. Strávila jsem noc na podlaze chodby mezi dvojitými dveřmi s mopem a kýblem. Slíbila jsem si, že hned ráno odjedu, ale když jsem poté ráno vyšla z domu, při pohledu na běžný život obyvatelů města jsem se zastyděla,“ dodala Knapová.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry totální demolice. Speciální směs Ukrajinců dokáže propálit ruské tanky skrz naskrz

Tagy:
dron balistická raketa Ukrajina Nový den obytný dům metro Josif Stalin mobilní aplikace spisovatelka Rusko Charkov novinářka Charkovská oblast ruská invaze na Ukrajinu Šáhid konflikt, válka a mír Adéla Knapová