Návrat elektronické evidence tržeb v novém kabátě. Takový je plán někdejší ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), pokud hnutí ANO zvítězí v podzimních volbách a ujme se vlády. Nový systém má být podle jejích slov jednodušší a k dispozici bude i mobilní aplikace. Využívání systému navíc doprovodí každoroční daňové slevy. Firmy se však k EET staví nejednoznačně a většina malých podniků ji odmítá.
Elektronická evidence tržeb se stala vlajkovou lodí vlády hnutí ANO již v roce 2014. Současná koalice ji ale na konci roku 2022 zrušila. V té době byla EET navíc pozastavená kvůli pandemii covidu. O znovuzrození systému se snaží Alena Schillerová, která jako náměstkyně na ministerstvu financí pomáhala tehdejšímu šéfovi státní kasy Andreji Babišovi (ANO) evidenci rozjet.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proč Češi o největší investici v zemi nic neví? Režim utajení, vysvětluje vláda. ANO ji kárá
Nová EET má být podle Schillerové propracovanější. „Naší ambicí je místo výjimek přijít s co nejjednodušším a intuitivním systémem, ze kterého budou mít podnikatelé pouze přínos například v podobě nižších daní a odstranění nekalé konkurence,“ řekla pro CNN Prima NEWS.
Konkrétní systém, se kterým by hnutí ANO chtělo jít do voleb, však zatím jasný není. Existuje pouze několik pracovních verzí, jak by nová EET mohla vypadat. „V jedné z nich analyzujeme i možnost přímých každoročních daňových slev pro všechny, kdo budou své tržby evidovat řádně,“ přiblížila dále exministryně financí.
Schillerová také upozorňuje, že technické řešení se bude muset sladit se systémy finanční správy. Až poté ho bude možné specifikovat. „Nová EET bude postavena na nejmodernějších systémech. Chceme, aby odpadla povinnost tisknout účtenku, aby nebylo potřeba mít neustálé on-line připojení. Aby to opravdu nikoho nestálo ani korunu. Kdo má pokladnu, využije tu svou. Kdo má chytrý telefon, stáhne si autorizovanou aplikaci zdarma. Poučíme se z veškeré kritiky, která na EET 1 byla,“ uvedla Schillerová.
Podle ní bude mít evidence tržeb pozitivní vliv na kvalitu podnikatelského prostředí, konkurenceschopnost firem, úvěruschopnost podnikatelů i zaměstnanců, důchodové zabezpečení zaměstnanců, jejich přístup k hypotékám, výši mezd, ale také omezení zneužívání sociálních dávek.
Zda bude zavedení EET doprovázeno i nižší DPH na pivo, jako tomu bylo v minulosti, ale není jasné. „Snižování daní je rozhodně náš cíl, ale na prvním místě musí být řádný výběr těch stávajících,“ uvedla bývalá ministryně a současná šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO.
Podnikatelé se na přínosu EET neshodnou
Elektronická evidence tržeb je mezi podnikateli stále kontroverzním tématem. Zatímco velkým firmám nevadí a její zavedení vítají, malí živnostníci jsou proti. Dokládá to i nedávný průzkum ČSOB v rámci projektu Index očekávání firem.
Z šetření vyplývá, že podle 39 procent podnikatelů se EET neměla od prosince 2016 do jara 2020 zavádět. Přesto je 41 procent podnikatelů přesvědčeno, že se rušit neměla. Jako zátěž vnímá elektronickou evidenci 47 procent firem, zatímco 43 procent uvedlo, že pomohla snížit podíl šedé ekonomiky.
Nejvíce odmítavé byly malé firmy s obratem do tří milionů korun. Jako zbytečnou zátěž ji vnímá 45,5 procenta malých živnostníků, oproti tomu ji jako problém vnímá jen 29,7 procent společností s obratem nad 40 milionů korun.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Senát vs. Stanjura? Změna dotací na solární panely vyvolala ostrý spor, výhrady mají i obce