Za Čechy do lotyšské Rigy. Jak výhodně zakoupit vstupenky na MS v hokeji 2023?

Pokud plánujete český národní tým podpořit přímo na stadionu v lotyšské Rize, pak zpozorněte. Začátek oblíbeného hokejového svátku je stanoven na květen, první várka vstupenek však šla do prodeje již na podzim minulého roku. V nabídce byly denní vstupenky, od února přibyla možnost zakoupit i vstupenky na jednotlivá utkání. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jednoduchý návod, jak lístky pořídit, i přehled všech náležitostí.

Již 87. ročník hokejového mistrovství se v termínu od 12. do 28. května 2023 uskuteční ve dvou státech: Finsku a Lotyšsku. Po koronavirové pauze si mohou nejen čeští fanoušci spravit chuť, kdy mají možnost národní tým podpořit přímo v Rize, kde se konal v roce 2021 šampionát bez diváků. A pokud se českým reprezentantům bude obzvlášť dařit a pokusí se zopakovat úspěch z posledního mistrovství, budou je moci fanoušci podpořit i ve finském Tampere.

Vstupenky až po losování

Stejně jako na mistrovství ve Finsku v roce 2022 pořízení první vlny denních vstupenek podléhalo losování. „Poslední ročník šampionátu byl o zápasy obrovský zájem. Losováním chceme zajistit, aby všichni fanoušci ledního hokeje měli stejnou příležitost získat vstupenky na nejoblíbenější zápasy,“ vysvětlil Heikki Hietanen, generální sekretář organizačního výboru MS v hokeji ve Finsku.

S touto pro fanoušky poměrně nezvyklou variantou souhlasí i generální ředitel organizačního výboru MS v hokeji v Lotyšsku Edgars Buncis. „Mistrovství světa v hokeji je pro finské i lotyšské fanoušky důležitou událostí a výjimečným svátkem. V obou zemích bude vysoká poptávka po vstupenkách na zápasy domácích týmů a velmi očekávaných střetnutí větších týmů. Věříme, že losování vytvoří rovné podmínky pro každého,“ doplnil.

Do slosování na zápasy konané v Lotyšsku se mohli zájemci registrovat od 22. září do 12. října. Od 13. října do 4. listopadu pak měli výherci možnost zakoupit on-line maximálně šest vstupenek na daný den. Od 10. listopadu však měli možnost i všichni ostatní, kteří by si rádi pořídili on-line lístek na celý herní den. Zakoupit si mohou vstupenku na kterýkoliv den, včetně čtvrtfinále.

Díky tomu, že jsou ohlášeny dny a časy všech utkání, mají zájemci možnost vybírat pro ně nejatraktivnější varianty. Navíc, pokud se fanoušek rozhodne pořídit celodenní vstupenku, mnohdy ušetří. Ceny na dané herní dny se různí, převážně podle atraktivity daných soupeřů i počtu utkání v určitý den. Kolik za denní vstupenku zaplatí český fanoušek?

Den Zápas Nejvýhodnější cena
12. května Slovensko–ČESKO 140 eur – cca 3 100 korun
14. května ČESKO–Kazachstán 205 eur – cca 5 000 korun
15. května ČESKO–Lotyšsko 140 eur – cca 3 100 korun
18. května ČESKO–Slovinsko 140 eur – cca 3 100 korun
20. května Norsko–ČESKO 220 eur – cca 5 300 korun
21. května ČESKO–Švýcarsko 140 eur – cca 3 100 korun
23. května Kanada–ČESKO 205 eur - cca 5 000 korun
Čtvrfinále od 230 eur – cca 5 500 korun

Denní vstupenky pro zápasy v Tampere byly v prodeji on-line od 21. listopadu. Zájemci si mohli pořídit i lístky na dvě čtvrtfinále, semifinále a finále, jež se budou konat ve Finsku.

Ceny nejsou konečné

Vstupenky na zápasy v Rize jsou rozděleny do tří kategorií – 1. kategorie, 2. kategorie a skybox. Při nákupu musí zájemce počítat s tím, že například výše uvedená cena není konečná. Jak pro pořízení lístků na utkání v Lotyšsku, tak ve Finsku, si pořadatelé účtují ještě manipulační poplatek, a to ve výši zhruba 130 korun. U ceny Skyboxu pak není započítaná částka za pronájem daného místa.

K nákupu vstupenek na utkání by měl každý fanoušek využít pouze oficiální stránky, které pořadatelé u příležitosti MS v hokeji 2023 spustili. Pro zájemce o utkání v Rize slouží portál passportix.eu.

Jak zakoupit vstupenku?

  1. Na oficiálních stránkách IIHF si zájemce vybere, jaký typ vstupenky si chce zakoupit. Aktuálně se jedná pouze o denní vstupenky na zápasy v Rize.
  2. Následně si vyberete konkrétní den, na nějž si chcete lístek koupit. U každého termínu je i uveden čas se zápasy, které se v tento den konají.
  3. Potvrdíte svůj výběr dne.
  4. Pořadatelé požadují, aby se každý zájemce zaregistroval. Jediné údaje, které požadují, jsou jméno a e-mail.
  5. Následně budete přesměrováni na oficiální stránky prodejce, kde si vyberete kategorii, v níž chcete vstupenku zakoupit. Stejně tak si vyberete místo, případně počet míst. V pravém panelu po celou dobu výběru uvidíte, kolik vás vstupenky budou stát – včetně poplatků.
  6. Poté, co výběr potvrdíte, budete přesměrováni na provedení platby.
  7. Následně se můžete těšit ze svých vstupenek.

Na hokejová utkání mohou vyrazit také rodiny s dětmi. V Rize jsou děti do šesti let zdarma, rodiče však musí počítat s tím, že budou zápas sledovat s ratolestí na klíně. Dítě totiž nesmí zabírat sedadlo, které si jiný zájemce zakoupil. Pokud je dítě starší, platí plnou cenu vstupenky.

Ti, kteří nemají zájem sledovat se i jiné zápasy než ty svého národního týmu, si však musí na nákup vstupenek na jednotlivá utkání počkat. Do prodeje by podle pořadatelů měly lístky jít v únoru. Přesné datum však dosud neoznámili.

Omezení s covidem v nedohlednu

Po posledních ročnících hokejového mistrovství mají někteří fanoušci obavy z toho, zda nebudou přijatá některá protikoronavirová opatření. V minulosti se u diváků jednalo zejména o nutnost nošení respirátorů, dezinfekci hal a dalších. Pro 87. ročník však dosud organizátoři žádný podobný manuál nevydali. Fanoušci by i tak měli sledovat oficiální stránky IIHF.

Do Rigy za zvuků podpory

Lotyšská metropole bude hokejové mistrovství hostit potřetí v historii. Týmy ze základní skupiny B – kam patří i Češi – následně v Areně Rize bude moci sledovat více než 10 tisíc diváků, včetně těch z tuzemska. Pro hráče se tak bude jednat o vítanou změnu, kdy v Lotyšsku naposledy hráli před prázdným stadionem.

Multifunkční hala, která bude hostit zápasy základní skupiny B a dvě čtvrtfinále, je největším hokejovým stadionem v Lotyšsku. Využívá jej zejména domácí klub Dinamo Riga působící v KHL. Díky své multifunkčnosti se stadion může pyšnit konáním nejen sportovních, ale také hudebních a kulturních akcí. Plná kapacita je při takových akcích stanovena na zhruba 14 tisíc míst.

Fanoušci, kteří by rádi podpořili národní tým přímo z hlediště v Rize, mohou využít přímý let z Prahy, který zabere zhruba dvě hodiny, nebo cestu autobusem. Ta však trvá až 22 hodin. Naopak příznivější je časový posun. V Lotyšsku je pouze o hodinu více než v Česku.

Tagy:
Finsko CNN Prima NEWS šampionát vstupenky diváci hokej Lotyšsko Česko Riga sport koronavirus COVID-19 fanoušci koronavirová opatření lístky Tampere MS v hokeji 2023 vstupenka sportovní soutěž Mistrovství světa v ledním hokeji Mezinárodní federace ledního hokeje Dinamo Riga