Musíme změnit obsah vzdělávání, maturity i přijímací zkoušky, shodli se Gazdík se Zemanem

Ministr školství Gazdík po jednání se Zemanem

Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se shodli, že je nutná redukce obsahu vzdělávání, změna maturit a systému přijímacích zkoušek a potřebné je celoživotní vzdělávání. Gazdík na setkání prezidenta dále informoval o záměrech vlády ve školství. Vyjasňovali si návrh, aby byl druhý cizí jazyk v základních školách jen volitelný. Shodli se také v tom, že 17. června dojde ke jmenování dalších 84 profesorů a profesorek.

Gazdík uvedl, že považoval za slušné představit prezidentovi změny, které jeho ministerstvo ve školství připravuje. „Shodli jsme se na tom, že redukce obsahu vzdělávání je nutná, že se musí změnit maturity i systém přijímacích zkoušek, že nelze čekat v budoucnu nic jiného než celoživotní vzdělávání,“ řekl ministr školství. „Z dětí, které nyní nastupují do škol, se jich 60 procent připravuje na povolání, která dosud neznáme,“ dodal.

Zeman se podle Gazdíka staví kriticky k plánované změně u druhého cizího jazyka na základních školách. Ministr mu ale podle svých slov vysvětlil, že nejde o rušení výuky druhého jazyka a školy ji nadále budou povinně nabízet, jen bude nově volitelný. Snahou ministerstva je zvýšit kvalitu výuky druhého jazyka tím, že k ní nebudou nucení třeba žáci s poruchami učení, které to stresuje a zároveň zdržují ostatní žáky, uvedl. „Myslím, že pan prezident porozuměl mým argumentům,“ doplnil Gazdík.

O seznamu 84 profesorů a profesorek, které počátkem května navrhla na jmenování vláda, nechtěl Gazdík sdělovat bližší informace. „Prostě 17. června proběhne jmenování,“ uvedl ministr. O jmenování rozhoduje prezident, v minulosti některé jmenovací dekrety odmítl podepsat. Dekrety po dohodě s prezidentem předává ministr školství.

K tématu zařazování dětí ukrajinských uprchlíků před válkou do českých školek a škol se Gazdík se Zemanem nedostali, řekl ministr. Očekává, že věc se bude probírat na schůzce prezidentova expertního panelu, kam Zeman Gazdíka pozval. Zda se budou podobné schůzky s prezidentem jako dnes opakovat pravidelně, záleží podle ministra na Zemanovi.

Rozhovor s prezidentem byl vstřícný a věcný, uvedl Gazdík. „Působil velmi svěže,“ řekl ministr na otázku ke zdraví a kondici prezidenta.

Tagy: