Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
systém
Výpis příspěvků ke štítku „systém“
Střelba na univerzitě v Praze „probudila“ české školství. Jak se změnil postoj k bezpečnosti?
Téma bezpečnosti na školách nabralo po loňské tragické střelbě na Filozofické fakultě UK (FF UK) v Praze na důležitosti. Bezprecedentní situace nutila nejen společnost zamyslet se nad tím, zda je ochrana žáků v budovách dostačující. Některé vzdělávací instituce rázně zareagovaly: přijaly nové přístupové či krizové systémy i další druhy ochrany. Nejlépe si v oblasti bezpečnosti podle expertů z Institutu mikroelektronických aplikací (IMA) vedou vysoké školy, bohužel až 75 procent základních a středních škol nedisponuje odpovídající ochranou.
Michálek: Digitalizace v roce 2028? Přijde mi to děsivé. Jde o realistický termín, řekl Jakob
Že by nový digitalizovaný systém stavebního řízení mohl začít fungovat až od roku 2028? Přijde mi to děsivé, je to obrovské zpomalení celého procesu. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se takto k prohlášení vlády vyjádřil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Zakázku podle něj budou řešit firmy dosazené ODS. Naopak předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob zdůraznil, že aby vše běželo v pořádku, je termín realistický. Dále byli hosty senátor Ondřej Lochman (STAN) a stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO).
Zmatky s digitalizací nekončí. Nestíháme, jsme zavaleni spisy, zní ze stavebních úřadů
Přechod do digitální éry na stavebních úřadech provází problémy – nový systém totiž nefunguje tak, jak by měl. K tomu se úředníci dál topí v papírech, protože řada občanů na poslední chvíli podala žádost ještě postaru. Díky tomu se vyhnula zmatkům a vyšším poplatkům.
Vzdušný štít NATO nad Evropou je iluze. Aliance chrání pět procent území a řeší, co dál
Probíhající válka na Ukrajině naplno odkryla důležitost protivzdušných systémů v moderních konfliktech. NATO ale při revizi vlastních sil došlo k závěru, že vzdušný štít nad Evropou je naprosto nedostatečný. Vyplývá to z informací listu Financial Times, podle kterého Aliance chrání jen pět procent území z potřebného pásu, který by měl zastavit nepřátelské střely a drony.
Školy po střelbě na FF UK posilují zajištění budov. Existuje celá řada chytrých řešení
Prosincová střelba na Filozofické fakultě UK v Praze přinesla řadu otazníků ohledně zabezpečení základních, středních i vysokých škol v Česku. Ukazuje se, že mezi jednotlivými institucemi jsou značné rozdíly: Některé používají sofistikované zabezpečovací systémy, jiné spoléhají na prostý zámek na dveřích. Moderních řešení přitom existuje mnoho, jsou to například vstupní systémy s identifikátory v telefonu. Nutnost posílit úroveň zabezpečení potvrzuje i ministerstvo školství.
Prevence sebevražd i útoků na školách. Systém hlášení zachraňuje životy, ocenili by ho i v ČR
Jednoduchý anonymní systém, který školáci v USA využívají k nahlašování podezřelého a znepokojujícího chování mezi svými vrstevníky, vedl k prevenci četných případů sebevražd, školního násilí a plánovaných útoků. Vyplývá to ze studie publikované na konci ledna. Podle amerických expertů je nutné dětem říkat, že nejde o snahu spolužáka udat, ale o pomoc, uvádí CNN. Bezpečnostní expert Petr Bárta by obdobný systém uvítal i v České republice, řekl CNN Prima NEWS. Jeho kolega Lumír Němec zmínil možná rizika.
Na problémovém systému přijímaček pracoval i syn ředitele Cermatu. Peníze nedostane, říká otec
Do zakázek Cermatu se měl zapojit i nezletilý syn ředitele instituce. S informací přišel Deník N. Konkrétně se měl syn Miroslava Krejčího podílet na aplikaci TAU, která slouží k procvičování testů, a pracovat měl podle deníku i na kritizovaném systému přijímaček. Ten měl při spuštění rozsáhlé výpadky v nahrávání příloh. Ředitel na zapojení svého syna nevidí nic zvláštního a zdůvodňuje ho úsporami. Cermat spadá pod stát a řídí ho ministerstvo školství.
Přihlášky na SŠ: Systém vznikl na koleně, zní z ANO. Zajíčková kontrovala dálniční známkou
Vláda v oblasti digitalizace předvádí amatérismus. Takto se na účet nefunkčního elektronického systému přihlášek na střední školy ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS vyjádřila poslankyně hnutí ANO Jana Berkovcová. Zdůraznila, že je rozzlobená a velmi zklamaná. Systém, který má uchovávat data statisíců dětí se podle ní nemůže tvořit na koleně. Za vládu, Cermat i ministra školství se postavila poslankyně ODS Renáta Zajíčková. Připomněla problémy s elektronizací nákupu dálničních známek před čtyřmi lety.
Stoniš: Česká digitalizace je před totálním zhroucením. Tradiční zklamání, souhlasí Hartman
Celá digitalizace je před totálním zhroucením. Kdyby lidé vyplňovali přihlášky ručně, bylo by to jistější, řekl v pořadu Zprávy plus pro CNN Prima NEWS šéfredaktor deníku TO Marek Stoniš. Reagoval na elektronický systém pro přihlášky na střední školy, jehož čtvrteční spuštění se muselo kvůli selhání přesunout. Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana se jedná o českou tradici. Nejenom technickým problémům systému se bude věnovat speciál o přijímacích zkouškách na střední školy s odborníky a politiky od 14:00 na CNN Prima NEWS.
Laserová superzbraň, o které kolují mýty. Co vše dokáže obávaný izraelský Iron Beam?
Vedle světoznámého obranného systému Iron Dome (Železná kopule) pracuje Izrael také na defenzivní zbrani Iron Beam, která projektily nepřítele sestřeluje laserem. Na začátku války mezi Hamásem a Izraelem se objevila videa, podle nichž Jeruzalém systém poprvé nasadil v ostré akci. Jak to ale bylo doopravdy? A co všechno Iron Beam dovede?
Povinné zálohování PET lahví se blíží. Nápoje nezdraží a systém se zaplatí sám, tvrdí Hladík
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) chystá zákon, který zařídí zálohování plastových lahví a plechovek. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podrobně vysvětlil, jak by systém fungoval a kdo by jej financoval. Zdůraznil však, že nápoje chystaným návrhem nepodraží.
Prymula: S Ukrajinci přišla zátěž na pediatry. Oddělení si personál vzájemně kanibalizují
K Ukrajincům byl zdravotní systém velmi vstřícný. Dostali plné pojištění a péči, jenže systém není nafukovací. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Připomněl, že největší zátěž padla na pediatry, kteří mají kapacitu takřka na stropu. Zmínil také vzájemnou kanibalizaci a přeplácení personálu na pediatrických odděleních.