Filmoví fanoušci se po velmi dlouhém půstu konečně dočkají: Za určitých podmínek bude možné vyrazit do kina. Poprvé od 12. října tak máme možnost užít si filmy na velkém plátně. Podívejte se jaké.
V pondělí 24. května se po dlouhých sedmi měsících znovu otevřou kina, přestože s určitými omezeními. Prodej a konzumace občerstvení jsou zatím zakázány, kvůli čemuž zůstávají multiplexy stále zavřené; fanoušci pohyblivých obrázků se však mohou vypravit do menších kin, jež nejsou na prodeji pamlsků tak závislé.
Podmínky jsou jasné: Kapacitu sálu je možné naplnit do poloviny, maximálně se může jednat o 500 diváků (což pro jednosálová kina nebude problém); dále je potřeba mít během projekce nasazený respirátor; a konečně je nutný i negativní test na covid (maximálně tři dny starý antigenní nebo sedm dní starý PCR test), potvrzení o ukončeném očkování (14 dní po druhé nebo 22 dní po první dávce) či o prodělání nemoci v posledních 180 dnech.
Na vládě se mi podařilo prosadit obnovení živé kultury. Od 17.5. budou možny venkovní akce pro 700 sedících diváků. Od 24.5. (nezhorší-li se epidem. situace) venk. akce pro 1000 a vnitřní pro 500 diváků. Vedle PCR možné i ag testy. Máme i plán rozvolnění na další týdny a měsíce👇 pic.twitter.com/7M06Ma5QRt
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) May 10, 2021
Na co se však můžete do znovuotevřených kin vypravit? Povětšinou se jedná o snímky, které se už v distribuci částečně objevily – ať už v on-line prostoru, anebo ještě před uzavřením kin na podzim. Přinášíme souhrn filmů, které v prvním týdnu opětovně otevřených kin můžete vidět – a některé rozhodně stojí za to.
Hned trio snímků uvádí distribuční společnost Film Europe. Mezi nimi nejvíce pozornosti budí Rytíři spravedlnosti – dánská černá komedie z pera Anderse Thomase Jensena, který má za sebou skvělé skandinávské kousky jako Adamova jablka, Blikající světla či scénáře k oceňovaným Bratrům a Lepšímu světu. Opět zlákal ke spolupráci Madse Mikkelsena, tentokrát v úloze vojáka, jemuž při tragické nehodě vlaku zemře manželka. Společně s dalšími přeživšími začne odhalovat, že ona nehoda možná nebyla tak úplně náhodná, a roztočí klasicky bizarní severskou směs akce, drsného humoru a osudově vyznívajícího zamyšlení nad tím, že každý máme jiné způsoby truchlení a smiřování se s nevyhnutelným. Skvělý dánský počin byste neměli minout.
Emoce rozvíří i dokument Greta, který přináší pohled do soukromí obdivované i nenáviděné aktivistky Grety Thunbergové. Hodnocení snímku odpovídá spíše pohledům na jeho protagonistku, takže si názor na výsledek pozorování Gretina pohledu na svět raději udělejte sami. A třetím dílem je Janička z Arku, dramatičtější pokračování obskurního muzikálu Janička z roku 2017. Francouzský milovník trapnosti Bruno Dumont opět předkládá osudy slavné hrdinky stoleté války a opět se jedná o velmi osobité dílo, jež rozhodně není pro každého. Z Francie k nám míří i Princova cesta, animovaný počin určený i pro starší diváky.
I z československé provenience přichází několik zajímavých snímků. Slovenští Služebníci se do kin krátce podívali už na podzim, velké plátno si však rozhodně zaslouží – černobílá kamera totiž maluje pečlivě komponované obrazy a vrací nás do šedivé normalizační doby; konkrétně do kněžského semináře, jehož členové se musejí vyrovnat s nepříjemnými politickými tlaky i v oblasti víry. Působivé drama Ivana Ostrochovského stojí především na vykreslení atmosféry sžíravé totality, jež ničí i ty, kteří jsou u moci.
Vítězem letošního berlínského festivalu se stal rumunský snímek s českou koprodukční stopou. Pod šíleným názvem Smolný pich aneb Pitomý porno se skrývá experimentálně pojatá moralita o hranicích toho, co se v současné době považuje za normální: Přítomnost vulgarit a sexuality ve veřejném prostoru je v pořádku, ale natočení amatérského domácího porna nikoli? Nekonvenční autorské dílo se záběry explicitního pohlavního styku (takže nic pro mladistvé!) bude po omezenou dobu v předpremiéře, oficiálně totiž do kin vstoupí až v září.
Ve čtvrtek 27. května se objeví dokumentární portrét malíře Jana Jedličky s podtitulem Stopy krajiny či nenáročný ruský animák Moře kouzel, určený především pro zabavení nejmenších diváků. Za pozornost stojí ještě režijní debut slavného Vigga Mortensena, který si v částečně autobiografickém snímku Ještě máme čas zavzpomínal na hledání vztahu se svým otcem (v podání Lance Henriksena) – nekompromisním a diktátorským mužem, který začíná trpět stařeckou demencí. Rodinné drama sází především na Mortensenovy osobní zkušenosti, procítěnost a herecký koncert obou hollywoodských hvězd.
Pokud máte rádi surrealistickou poetiku Jana Švankmajera, oceníte nápaditý dokument Alchymická pec vzniklý při natáčení jeho posledního celovečerního filmu Hmyz. Svérázná slovenská filmařka Mira Fornay konečně může plnohodnotně uvést své Žáby bez jazyka – experimentální žánrový mix o podobách domácího násilí a vztahové dominance, který se letos dočkal dokonce nominace na Českého lva za nejlepší film.
A na závěr zmiňme ještě dílo s asi největším komerčním potenciálem. Thriller Nadějná mladá žena si z letošního oscarového klání odnesl sošku za nejlepší původní scénář. Jeho autorka Emerald Fennellová stvořila nejednoznačný a vrstevnatý film o zneužívání žen v patriarchální společnosti, jež se k problému nedokáže (anebo spíše nechce) postavit čelem. Carey Mulliganová si připsala jednu ze svých nejvýraznějších rolí, když ztvárnila životem zlomenou třicátnici, která kvůli křivdě z minulosti nedokáže žít tak, jak se od ní očekává. Nadějná mladá žena je vizuálně poutavým a tematicky bohatým moderním thrillerem, na němž jsou sice vidět nedostatky plynoucí z filmařské nezkušenosti jeho autorky, přesto nabízí divákům zábavnou ukázku současné hollywoodské tvorby.
A to je z novinek všechno. Na první týden kin se vůbec nejedná o špatnou nabídku a vzhledem k žánrové pestrosti si vybere každý, komu po více než půlroční absenci velké plátno citelně chybí. Leckterá kina navíc sáhnou do loňských archivů a vytáhnou divácky atraktivní snímky, které můžete dohnat – atmosféra kina jim totiž velmi sluší. To se týká třeba filmů Tenet, Šarlatán, Palm Springs, Bábovky, Chlast a řady dalších. Pokud vám tedy specifický zážitek z kina chyběl, mezi novinkami i osvědčenými kousky si své favority jistě vyberete.