Potlesk i bučení diváků přivítaly na olympijském písku pod Eiffelovou věží nizozemského plážového volejbalistu Stevena van de Veldeho, který v 19 letech znásilnil v Británii 12letou dívku. Jeho účast na hrách proto provází nesouhlasné reakce. Se spoluhráčem Matthewem Immersem podlehli v úvodním utkání ve skupině B italské dvojici Alex Ranghieri, Adrian Carambula 1:2 na sety.
„Minulost je minulost. Svůj trest si odpykal a teď seká dobrotu. Pro mě je příkladem, že dospěl a poučil se z toho. Hraju s ním rád,“ řekl Immers novinářům. Van de Velde už dopředu oznámil, že s médii v Paříži komunikovat nebude. Navíc bydlí mimo olympijskou vesnici.
ČTĚTE TAKÉ: Vážně nemocná Céline Dionová dojala celý svět. V Paříži zazpívala před lidmi po čtyřech letech
Nizozemský hráč se seznámil s nezletilou Britkou přes Facebook. Přijel za ní, opil ji a třikrát znásilnil. V roce 2016 byl za svůj čin odsouzen ke čtyřletému vězení a byl zařazen do britského registru sexuálních pachatelů. Poté byl vydán do Nizozemska a nakonec strávil za mřížemi jen rok. V roce 2018 se vrátil na kurty a startuje na elitním světovém okruhu.
Drag queens byli chyba: Pořadatelé olympiády se omluvili křesťanům za úvodní ceremoniál
Pořadatelé olympijských her v Paříži se v neděli omluvili katolické církvi a všem křesťanským skupinám, kterých se při slavnostním zahájení dotklo ztvárnění obrazu Poslední večeře. Ve scéně připomínající slavné dílo Leonarda da Vinciho zobrazující poslední večeři Ježíše Krista ztvárnily apoštoly drag queens či transgender modelka. Téměř nahá zpěvačka zpodobňovala řeckého boha vína Dionýsa.
Jeho účast na olympiádě ale vzbudila nevoli a internetovou petici proti jeho startu v Paříži podepsaly desetitisíce lidí.
Podle mluvčího nizozemského týmu Johna van Vlieta by hráčova kauza neměla být spojována s jeho vystoupením na hrách. „Obecně jsou trestné činy související se sexem mnohem větší problém než sport, ale v jeho případě máme člověka, který byl odsouzen, odpykal si trest a pak udělal všechno pro to, aby mohl znovu soutěžit,“ řekl mluvčí.
Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že je spokojen s vysvětlením, které mu poskytl nizozemský tým. Mluvčí MOV Mark Adams řekl, že situace není ideální, ale že od trestného činu uplynulo deset let, z velké části byla zjednána náprava, a navíc byla zavedena přísná ochranná opatření.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejvíc mě srazila olympiáda v Riu, přiznává Fuksa. Pomohl mu vojenský režim, nyní sní o zlatu