Na uživatele služby Gmail cílí sofistikovaný podvod, který využívá i umělou inteligenci, napsal web Mirror. Uživatelé obdrží hlasovou zprávu a falešný e-mail od Googlu, jehož prostřednictvím se podvodníci snaží z uživatelů vylákat kód pro obnovení účtu. Před postupem nyní varovala americká FBI. Společnost Malwarebytes zveřejnila několik rad, jak se bránit.
Uživatelé služby Gmail by měli dávat pozor na podvodníky, kteří se pomocí nové taktiky snaží ukrást osobní údaje a získat přístup k účtům. Vysoce sofistikované útoky navíc využívají umělou inteligenci, informoval web Mirror.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chtěl být jako Trump? Argentinský prezident lákal na kryptoměnu, vyklubal se z ní podvod
Poprvé vydala americká agentura pro vymáhání práva FBI varování již loni v květnu poté, co zaznamenala nárůst množství podvodů. Některé z nich byly tak závažné, že při nich lidé přicházeli o peníze. „Útočníci k podvodům využívají umělou inteligenci a vytvářejí velmi přesvědčivé hlasové nebo video zprávy a e-maily. Tyto sofistikované taktiky mohou vést k ničivým finančním ztrátám, poškození pověsti a kompromitaci citlivých údajů,“ sdělil zvláštní agent FBI Robert Tripp.
Terčem útoků se ale stává stále více lidí. Tým společnosti Malwarebytes proto nyní vydal nové pokyny, na co si dát pozor a jak zůstat v bezpečí. Podle bezpečnostních expertů podvodníci v telefonátech tvrdí, že účet Gmail byl napaden. Poté následuje legitimně vypadající e-mail, který vypadá, že přišel přímo od společnosti Google. „Cílem je přesvědčit člověka, aby zločincům poskytl kód pro obnovení účtu Gmail uživatele s tvrzením, že je potřebný k obnovení účtu,“ vysvětluje společnost Malwarebytes.
Zkušenost s podvodem má i konzultant pro řešení společnosti Microsoft Sam Mitrovic. Ten uvedl, že obdržel oznámení o schválení pokusu o obnovení účtu Gmail. Poté následoval telefonát, který zněl pravdivě, že na jeho účtu došlo k podezřelé aktivitě. Mitrovic si naštěstí uvědomil, že něco není v pořádku, a zavěsil. „Podvody jsou stále sofistikovanější, přesvědčivější a bohužel i častější. Lidé jsou zaneprázdnění a tento podvod zněl a vypadal natolik legitimně, že bych jim za jejich snahu dal jedničku. Je pravděpodobné, že jim na to mnoho lidí skočí,“ uvedl Mitrovic.
Jak se vyhnout útokům:
- Nikdy neklikejte na odkazy ani nestahujte soubory z neočekávaných e-mailů nebo zpráv.
- Nezadávejte osobní údaje na webových stránkách, pokud si nejste jisti, že jsou legitimní.
- Používejte správce hesel k automatickému vyplňování přihlašovacích údajů pouze na důvěryhodných stránkách.
- Sledujte své účty, zda se na nich neobjevují známky neoprávněného přístupu nebo úniku dat.
- Používejte dvoufázové ověřování pro všechny účty.
- Chraňte svá zařízení pomocí aktuálního bezpečnostního softwaru.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pozor, kyberpodvodníci zneužívají Stanjuru a CNN Prima NEWS. Lákají na falešné investice