Chtěl být jako Trump? Argentinský prezident lákal na kryptoměnu, vyklubal se z ní podvod

Podpoří růst argentinské ekonomiky a pomůže s financováním firem. Prezident jihoamerické země Javier Milei se pochvalně vyjádřil o alternativní kryptoměně Libra. Věřil, že tímto krokem zlepší kondici své země. Po rychlém počátečním růstu však přišel tvrdý pád. Hodnota virtuálních mincí se propadla, investované prostředky zmizely a ze všeho se vyklubal podvod. Argentinská opozice kvůli tomu chystá na tamního prezidenta ústavní žalobu.

Prezident Argentiny Javier Milei čelí silné kritice. Minulý týden na sociální síti podpořil alternativní kryptoměnu Libra. „Krátce poté vystřelila na téměř 5 dolarů za kus. Jen o několik hodin později se kryptoměna propadla pod 1 dolar,“ napsala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ: Výkřik guvernéra Michla? Rusnok zkritizoval nápad ČNB kupovat bitcoin, popsal i problém zlata

Podle argentinských firem působících v oboru se mohlo jednat o typický podvod zvaný rug-pull. Při něm se tvůrci kryptoměny snaží zvýšit zájem o nově vytvořenou kryptoměnu a nalákat na ni co nejvíce lidí. Díky tomu se její cena rychle zvýší. Poté se ale tvůrci virtuálních mincí zbaví, čímž sami vydělají, ale hodnota spadne téměř na nulu.

„Tento skandál, který nás zostuzuje v mezinárodním měřítku. Vyžaduje, abychom podali žádost o impeachment proti prezidentovi,“ citovala agentura Reuters argentinského poslance Leandra Santora.

Prezident zařadil zpátečku

Samotný prezident si nejspíš uvědomil, jak velkou chybu udělal, a brzy svůj příspěvek ze sociální sítě X smazal. Podle Reuters později uvedl, že svůj příspěvek stáhl, protože se dozvěděl o všech okolnostech a ke kryptoměně nemá žádný vztah. „Nebyl jsem si vědom podrobností projektu, a jakmile jsem se to dozvěděl, rozhodl jsem se, že mu nebudu dále poskytovat publicitu,“ řekl Javier Milei.

Podle deníku New York Times ve smazaném příspěvku stálo, že digitální měna může podpořit růst argentinské ekonomiky a financování tamních společností.

Opozice tento krok označila za bezprecedentní skandál. Bývalá prezidentka Cristina Fernández de Kirchnerová prohlásila, že Mileiovi důvěřovaly tisíce lidí a přišly o miliony dolarů. „Zatímco jiní vydělali jmění díky důvěrným informacím,“ dodala největší oponentka argentinské hlavy státu a neváhala označit Mileie za krypto-podvodníka.

Javier Milei se netají tím, že je stoupencem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Gratuloval mu po vítězství v listopadových volbách a oznámil, že Argentina také opustí Světovou zdravotnickou organizaci jako Spojené státy.

Před měsícem americký prezident představil vlastní token Trump. Nejspíš i to přivedlo Mileie k myšlence podpořit alternativní kryptoměnu. Zatímco hodnota Trumpova tokenu raketově vystoupala na hodnotu kolem 70 dolarů (v přepočtu zhruba 1700 korun) a momentálně se obchoduje za 18 dolarů, tak Mileiem podpořená Libra je zcela bezcenná.

VIDEO: Rok „řádění motorovou pilou“. Milei léčí zemi radikální kúrou, mohla by zabrat i u nás?

Tagy:
měna Argentina ekonomika politika podvod opozice kryptoměna impeachment Donald Trump Javier Milei ekonomika, obchod a finance