Náhlá evakuace na oslavě: Král s prezidentem prchali do bezpečí kvůli ruské válečné lodi

Švédský královský a finský prezidentský pár byly náhle evakuovány z ostrova Öland. Evakuace měla proběhnout v době, kdy na ostrově probíhal koncert ke 100. výročí jeho nezávislosti. Jaké nebezpečí hrozilo? Vody kolem ostrova měla údajně narušit ruská válečná loď.

Na koncert ke 100. výročí autonomie ostrova dorazil švédský královský pár král Karel XVI. Gustaf a královna Silvie. Za pár minut se ale naprosto překvapivě zvedli ze sedaček a odešli pryč. Finský prezidentský pár nedorazil ani na společnou večeři, ani na koncert. Nikdo v tu chvíli nevěděl proč.

Ochranka prezidenta Finska Sauliho Niinistöa a jeho manželku Jenni ještě před začátkem koncertu letadlem převezla na pevninu. Královský pár z koncertu odjel přistaveným autobusem.

V pátek ráno zveřejnila finská média fotografie. „Na hraně teritoriálních finských vod se ve čtvrtek v podvečer objevila tato plavidla. Jsou to ruské válečné lodě třídy Zubr, které kotví u Kaliningradu. Připlula tam navíc v době, kdy prezident Vladimír Putin mluvil o tom, že údělem ruského vedení je navracet území a upevňovat moc. Jako příklad pak uvedl rusko-švédskou válku v první polovině 18. století,“ uvedli média a zveřejnili také slova ruského prezidenta.

Finsko chce postavit plot

„Mohlo by se zdát, že se během této války Petr Veliký snažil něco násilně odtrhnout od Švédska. Ale on nic neodtrhával, on navracel. Soudě podle všeho je i naším údělem navracet a upevňovat,“ řekl údajně Putin.

Přitom zmiňovaný ostrov Öland patřil nejdříve Švédsku, pak krátce Rusku a nyní je autonomní oblastí pod finskou správou. A právě Finsko nechce zaostávat a chce se připravit na možné ruské provokace. Podél hranice s Ruskem, která je dlouhá 1 300 kilometrů, chce postavit plot. Obává se totiž, že by na hranicích mohlo Rusko vytvářet tlak přes uprchlíky. Stejně jako to udělalo Bělorusko Polsku na konci loňského roku.

Tagy: