Povinné roušky od 1.září
Od září bude po celém Česku znovu povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách a dopravních prostředcích. Výjimku dostaly restaurace a školní třídy. Karanténa i izolace nakažených bez příznaků se zkrátí na 10 dní, propouštět se z ní bude bez testu, s výjimkou zdravotníků a pracovníků sociálních služeb.
Od úterý 1. září se budou v Česku ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy, muset povinně nosit roušky. Novinářům to po zasedání rady vlády pro zdravotní rizika řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Opatření má podle něj bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a také cestování.
Za měsíc by mohl být na českém trhu společný test na chřipku a COVID-19
Univerzita Karlova (UK) vyvíjí se soukromou sférou společný test na chřipku a koronavirus. Zhruba v půli září by test mohl být uveden na trh, řekl novinářům rektor UK Tomáš Zima po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Spolu s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovu informovali dnes předsedu vlády, že akademická obec je připravena poskytnout na podzim své kapacity pro testování stejně, jako to udělala na jaře. Šlo by o tisíce testů denně.
Vojtěch řekl, že roušky budou muset lidé nosit ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně meziměstských spojů. „Také ve vnitřních prostorách a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků,“ uvedl. Školáci budou muset nosit roušky ve společných prostorách školy. „Jedná se o chodby a podobně, nikoliv v rámci jednotlivých tříd,“ dodal Vojtěch.
Opatření nebude platit pro kanceláře či provozovny se zaměstnanci, nevztahuje se ani na restaurace. „Chceme to dát tam, kde to má největší smysl,“ řekl Vojtěch. Týkat se má podle něj míst, kde se setkávají různé skupiny lidí, nikoliv opakovaně ty samé jako třeba v zaměstnání. „Roušky bereme jako jedno ze tří hlavních preventivních opatření vedle dezinfekce a sociálního distancování,“ dodal.
Nadále bude platit omezení pro účast lidí na venkovních veřejných akcích, a to na tisíc. „Je ale možné, aby byly rozdělené sektory po tisícovce osob, to je základním principem, který držíme,“ uvedl Vojtěch. U vnitřních akcí se jedná o 500 osob a maximálně pět sektorů.
Praha a Frýdecko-Místecko. Zeleně na českém semaforu svítí stále jen dva okresy
Na mapě regionů podle šíření nemoci COVID-19 jsou i nadále zelené, tedy v prvním stupni rizika, Praha a Frýdecko-Místecko. Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo zdravotnictví. Situaci za týden od 7. do 13. srpna tak úřad hodnotí stejně jako před týdnem.
V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude od září nutné nechávat neobsazené každé druhé místo. Lidé tak budou moci sedět vedle sebe, ale budou muset mít roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest.
Výjimky z nošení roušek budou podobné jako letos na jaře, kdy stát při epidemii nařídil širokou povinnost nošení roušek. „Teď výjimky přesně nevyjmenuji, ale plánujeme je pro osoby, pro které by byla rouška komplikací, třeba lidi s duševní chorobou a podobně,“ vysvětlil Vojtěch.
Z karantény i izolace bez příznaků už po 10 dnech
Karanténa kontaktů i izolace nakažených s nemocí COVID-19 bez příznaků bude zkrácena ze dvou týdnů na deset dní. K ukončení karantény ani izolace nebude třeba test, výjimkou budou pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou. Po jednání rady vlády to řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Pravidla se změní od pondělí 24. srpna.
Podle Prymuly už po 10 dnech lidé nejsou infekční. „Je o tom dostatek dat ze zahraničí,“ prohlásil. Nakažení tak budou v izolaci 10 dní od posledního pozitivního testu, pokud budou mít příznaky nemoci. „Pokud to jsou osoby, které mají příznaky, je doba tři až čtyři dny, když nemají příznaky, tak mohou být propuštěni. Obecně se zkracuje doba izolace na deset dnů,“ dodal.
Kontakty nakažených, u nichž se nemoc neprojevila, budou v karanténě deset dní od posledního vzájemného setkání. Na závěr většina lidí nebude muset mít negativní test. Lékaři a hygienici mohou karanténu v některých případech prodloužit.