reklama

Roušky budou znovu povinné v obchodech i MHD, v restauracích ne. Karanténa se zkrátí

Od září bude po celém Česku znovu povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách a dopravních prostředcích. Výjimku dostaly restaurace a školní třídy. Karanténa i izolace nakažených bez příznaků se zkrátí na 10 dní, propouštět se z ní bude bez testu, s výjimkou zdravotníků a pracovníků sociálních služeb.

reklama

Od úterý 1. září se budou v Česku ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy, muset povinně nosit roušky. Novinářům to po zasedání rady vlády pro zdravotní rizika řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Opatření má podle něj bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a také cestování.

K tématu

Vojtěch řekl, že roušky budou muset lidé nosit ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně meziměstských spojů. „Také ve vnitřních prostorách a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků,“ uvedl. Školáci budou muset nosit roušky ve společných prostorách školy. „Jedná se o chodby a podobně, nikoliv v rámci jednotlivých tříd,“ dodal Vojtěch.

Opatření nebude platit pro kanceláře či provozovny se zaměstnanci, nevztahuje se ani na restaurace. „Chceme to dát tam, kde to má největší smysl,“ řekl Vojtěch. Týkat se má podle něj míst, kde se setkávají různé skupiny lidí, nikoliv opakovaně ty samé jako třeba v zaměstnání. „Roušky bereme jako jedno ze tří hlavních preventivních opatření vedle dezinfekce a sociálního distancování,“ dodal.

Nadále bude platit omezení pro účast lidí na venkovních veřejných akcích, a to na tisíc. „Je ale možné, aby byly rozdělené sektory po tisícovce osob, to je základním principem, který držíme,“ uvedl Vojtěch. U vnitřních akcí se jedná o 500 osob a maximálně pět sektorů.

K tématu

V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude od září nutné nechávat neobsazené každé druhé místo. Lidé tak budou moci sedět vedle sebe, ale budou muset mít roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest.

Výjimky z nošení roušek budou podobné jako letos na jaře, kdy stát při epidemii nařídil širokou povinnost nošení roušek. „Teď výjimky přesně nevyjmenuji, ale plánujeme je pro osoby, pro které by byla rouška komplikací, třeba lidi s duševní chorobou a podobně,“ vysvětlil Vojtěch.

Z karantény i izolace bez příznaků už po 10 dnech

Karanténa kontaktů i izolace nakažených s nemocí COVID-19 bez příznaků bude zkrácena ze dvou týdnů na deset dní. K ukončení karantény ani izolace nebude třeba test, výjimkou budou pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou. Po jednání rady vlády to řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Pravidla se změní od pondělí 24. srpna.

Podle Prymuly už po 10 dnech lidé nejsou infekční. „Je o tom dostatek dat ze zahraničí,“ prohlásil. Nakažení tak budou v izolaci 10 dní od posledního pozitivního testu, pokud budou mít příznaky nemoci. „Pokud to jsou osoby, které mají příznaky, je doba tři až čtyři dny, když nemají příznaky, tak mohou být propuštěni. Obecně se zkracuje doba izolace na deset dnů,“ dodal.

Kontakty nakažených, u nichž se nemoc neprojevila, budou v karanténě deset dní od posledního vzájemného setkání. Na závěr většina lidí nebude muset mít negativní test. Lékaři a hygienici mohou karanténu v některých případech prodloužit.

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Další články
reklama
reklama