reklama

Počet lůžek zvýšit lze. O covid pacienty ale bude pečovat sestra z urologie, říká primář

Rekordní přírůstky nakažených zatím nemocnice zvládají, brzy jim však dojde kapacita, sdělil CNN Prima NEWS primář kyjovského ARO oddělení Jiří Vyhnal. I když podle něj špitály dokážou reagovat na nárůsty počtu pacientů, kvalita péče o ně tím výrazně upadá. Upozornil, že jim akutně chybí proškolený personál.

reklama

„Máme 14 lůžek a 12 pacientů, zbývají dvě další lůžka. Jsme schopni zprovoznit šest lůžek, ale na co narážíme, je nedostatek vzdělaného personálu. Toto je poslední možnost, kdy jsme schopni zajistit takovou adekvátní péči,“ upozornil na akutní stav primář kyjovského ARO oddělení Jiří Vyhnal.

Popsal, že kyjovský špitál sice má prostor, který je určen jako třetí záloha, kdyby museli navýšit kapacity, i tak se ale budou potýkat s nedostatkem personálu. „Ti, co by byli navíc, by ošetřoval lékař z očního a sestra z urologie. Už bychom nebyli schopni zajistit adekvátní péči,“ nastínil realitu.

Je proto podle něj potřeba si uvědomit, že i při minulých vlnách navyšování kapacity nevedlo ke zlepšení výsledků péče o pacienty. „Když zvednete kapacitu na trojnásobek, výsledky přežití pacientů se dramaticky zhoršují, nestíhá se pacienty obsloužit tak, jak by zasluhovali. Je nutno říci otevřeně, že v tu chvíli péče nebude stoprocentní,“ uvedl Vyhnal.

Jihomoravský kraj zůstává v Česku na prvním místě v počtu pacientů s covidem v nemocnicích, leží jich tam přes 900. Oproti úterý se zvýšil ze 136 na 150 počet nakažených na jednotkách intenzivní péče. Nejvíce pacientů je ve Fakultní nemocnici Brno, a to přes 180.

Každý den bojujeme o volné lůžko

„My (Nemocnice Kyjov, pozn. red.) jsme už těsně před červenou linií, nejsme schopni zajistit péči tak, jak to děláme. Nouzový stav nám dává jistotu, že společnost o této situaci ví a nebude nás vinit z toho, že i v nadlidském obětování nejsme schopni udělat všechno,“ uvedl Vyhnal.

Ačkoliv si netroufne předpokládat, kam až počty nakažených zajdou, bojí se negativního scénáře. „Pokud budou čísla takto dál pokračovat, v řádu týdnů může v naší nemocnici dojít k přečerpání kapacity. Každý den bojujeme o volné lůžko,“ dodal primář Vyhnal.

Jihomoravský kraj proto mluví o omezení. Zrušení velkých společenských akcí považuje za logické jihomoravský koordinátor péče o covid pacienty Vladimír Šrámek. K různým opatřením vyzývají i další kraje. Moravskoslezský kraj bude kvůli stále se zhoršující epidemické situaci žádat krajské hygieniky o omezení hromadných akcí. Jihočeský kraj vyzval seniory, aby dalších deset dní zásadně omezili své kontakty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama