Generální ředitel ČT Jan Souček pro zaměstnance chystá seznam pravidel, o kterých nehodlá diskutovat. Dokument dostal vznešený název Charta pracovníka. Někteří zaměstnanci ale diskutovat chtějí, bojí se, že vedení televize pro ně připravilo klasický náhubek. Situaci by šlo přejít s tím, že ostatním novinářům může být přece jedno, co se děje na Kavčích horách. Když je ale omezována svoboda slova, jsou novináři na jedné lodi.
Generální ředitel ČT Jan Souček se z usměvavého manažera mění v urputného bojovníka. Bojuje za to, aby přes koncesionářské poplatky vytáhl více peněz z peněženek občanů, bojuje za svůj názor, že taneční estráda s Markem Ebenem má veřejnoprávní přínos, bojuje se svými zaměstnanci.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Z České televize již zmizeli zkušení novináři Marek Wollner a Nora Fridrichová. Wollner skončil po vzájemné dohodě, kdy jeho podivný odchod podtrhlo nařčení z bossingu a obtěžování žen. Nora Fridrichová se pak dozvěděla, že svůj publicistický pořad vedla špatně a navíc s novináři od bulváru rozebírala svůj vztah s Wollnerem. To, že Fridrichová veřejně propírala tzv. masturbační kauzu, bral Souček jako poslední kapku.
O odchodu z Kavčích hor uvažují i jiní zkušení novináři. Takový Václav Moravec se v rozhovorech pro komerční média netají svým přístupem, že buď bude po jeho, nebo z ČT odejde. Další nedořešenou záležitostí je polozmizení Jakuba Železného, který se přestal objevovat před kamerou. Další novináři se netají tím, že styl Jana Součka se jim nelíbí a mlčet nebudou. Podobné podhoubí není pro Kavčí hory novum, mnohým se vybaví televizní krize na přelomu let 2000 a 2001, kdy novináři odmítli příchod Jany Bobošíkové a pomocí spacáků a spřátelených politiků vysílání paralyzovali.
ČTĚTE TAKÉ: Nezvyšujme televizní poplatky, vyzývá část členů ODS. Vláda je nejednotná, komentuje to Nacher
Do rozjitřené epochy plné emocí přichází Jan Souček s Chartou pracovníka. Dokument měl být neveřejný, ale nespokojení novináři ho pustili ven. Souček je přesvědčený, že rozevlátou smečku svých podřízených je nutné umravnit, zaměstnanci ČT hovoří o omezení svobody slova, náhubkové chartě, bičíku na nepohodlné tváře...
Dokument novinářům nařizuje, jak se mají chovat na sociálních sítích, s kým mohou mluvit, zda smí komunikovat s jinými novináři, co mohou olajkovat na Facebooku. Novináři si také při pohybu ve veřejném prostoru mají dávat pozor na ironii a sarkasmus, mají si prostě dávat pozor na pusu, méně bádat nad stavem současného světa a více makat.
Souček na setkání se zaměstnanci rázně uvedl, že o obsahu dokumentu se diskutovat nebude „Interní normy nevznikají plebiscitem, to je zodpovědnost managementu. Jako nedává smysl hlasovat v referendu o daních, tak nedává smysl hlasovat v referendu o interních normách,“ cituje generálního ředitele web Seznam Zprávy a přidává také hlas nespokojených novinářů.
„Netransparentní a chaotická příprava tzv. Charty pracovníka ze strany vedení ČT bohužel nahrává důvodným obavám našich kolegyň a kolegů, zejména ve zpravodajství, že se jedná o náhubek pro nepohodlné a návod k autocenzuře pro ostatní,“ uvedli jménem svých kolegů Pavla Kubálková a Ondřej Černý, kteří se také ptají, proč musí vznikat další dokument, když už nyní musí zaměstnanci dodržovat Kodex ČT.
Vedení ČT nechce chartu veřejně rozebírat
Nelze se kolegům z ČT divit, že se ptají. Český člověk je holt naučen, že když mu vrchnost něco představí s tím, že je to pro jeho dobro, tak se raději přeptá, jak to dobro bude v praxi vypadat. Takové nařízené dobro totiž často sklouzne k vynucené totalitě a to je pak stav, kdy už se za nepříjemné otázky trestá.
Vedení ČT nechce kontroverzní chartu veřejně rozebírat a přes tiskovou mluvčí Vendulu Krejčovou vzkázalo, že dokument je ve fázi vzniku. Veřejnost tak zatím nezná ani škálu trestů, jak vedení zatočí s těmi, kteří si náhubek nenasadí.
S novináři je to jako s policisty či kněžími, to není rozvoz housek, kdy máte v 15 hodin padla a na práci nemyslíte. Policista, kněz i novinář ze svých rolí nevyskočí, novinář je novinářem i po odchodu z redakce a ptát se na nepříjemné věci je jeho naturel. Elitní novinář se ptá a nenechá se zastrašit. Ptá se na sociálních sítích, ptá se na akcích, kam je pozván, ptá se kolegů od konkurence a ptá se také svého vedení, co se zamýšlí a co se chystá.
V České televizi vždy pracovala žurnalistická elita. Alespoň tak to prezentovali předchozí ředitelé, tak to prezentoval při příchodu na Kavčí hory i Jan Souček. V ČT pracuje elita, děláme nejlepší práci, proto nám pošlete další peníze formou poplatků, ať tady tu elitu udržíme a dál děláme ten nejelitnější obsah. To byla mantra, kterou vždy opakovali všichni ředitelé, kteří si kdy sedli do velícího křesla.
Pavla Kubálková a Ondřej Černý elitními novináři jsou. Elita se pozná podle toho, že odmítá náhubek a nehodlá sedět v koutě a čekat. Průměr jen brblá nad cigárkem, ale před bičem vrchnosti nakonec poklekne. Další týdny ukážou, kolika elitními novináři ještě ČT disponuje.