Chceš-li soupeře pošpinit, dej mu nálepku. Nazvi ho třeba lumpem, monstrem či gangsterem. Kdo se takového verbálního útoku dopustí, tak věří, že překlopí sympatie veřejnosti na svou stranu hřiště. Kdo by čekal, že k takovému manévru sáhne i generální ředitel Českého rozhlasu... Je to nízké, je to za hranou, ale není to jediné, co kolem Českého rozhlasu nevoní.
Poslanci a senátoři budou jednat o tom, že by se v rámci navrhovaného mediálního zákona navýšily domácnostem a jedincům poplatky za rozhlas o deset korun měsíčně.
ČTĚTE DÁLE: Baxa o poplatcích pro ČT. Museli jsme kousnout do kyselého jablka, Babiš nevede věcnou debatu
Soukromé rozhlasové stanice mají k chystanému navýšení celou řadu připomínek a vyzvaly své posluchače, pokud s takovým navýšením nesouhlasí, aby se ozvali. Aby třeba kontaktovali svého poslance a vyjádřili nesouhlas s tím, že Český rozhlas jim chce sáhnout hlouběji do peněženek. Ten může žádat o navýšení poplatků, soukromé stanice s tím nemusí souhlasit a mohou proti tomu protestovat. Až do této fáze je to férový postup.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Do této fáze ale velmi ostře až hystericky vstoupil generální ředitel ČRo René Zavoral a na svém blogu napsal, že soukromá rádia si berou posluchače jako rukojmí a chovají se gangstersky.
Nálepkováním odpůrců či konkurentů většinou smysluplná diskuze končí. Kdo nálepkuje, tak se většinou bojí. Čeho se bojí René Zavoral, je otázka hlavně na něj, osobně doufám, že se nebojí pouze o svůj nadstandardní plat a vysoké bonusy. Snad v tom nálepkování někde na dně bude něco ušlechtilého, jinak by to bylo opravdu smutné.
O tom, kdo je gangster, nerozhoduje ředitel rozhlasu, o tom zatím pořád rozhodují soudy. Snad to tak zůstane, i když by poslanci a senátoři do natažené rozhlasové ručky nasypali další peníze občanů.
Deset korun za nic
Těch deset korun měsíčně není na první pohled mnoho. Mnoho je to ale pro lidi a domácnosti, kteří ČRo neposlouchají, přesto jsou nuceni platit za něco, co ignorují, nesnáší nebo prostě k životu nepotřebují.
Já nemám Netflix, nemám Disney Channel a nemám ani Apple TV. Nemám na to čas, nesleduji to. Byl bych velmi překvapen, kdyby Netflix přišel s tím, ať mu posílám měsíčně dvacku, a zaskočilo by mě, kdyby si třeba Disney řekl o patnáct korun. Přišlo by mi to bizarní...
ČRo už nyní poplatky od veřejnosti dostává. Je to fér? A je fér říct si o další peníze? Představte si cyklistický závod, kde všichni poctivě šlapou do pedálů, ale jeden borec jede na elektrokole. Nestačí mu to, tak organizátory závodu tlačí k tomu, že by si na příští etapu vzal motorku. Celé to vysvětluje tím, že jeho modré elektrokolo je hezčí a morálnější než zelené kolo soupeře a že až dostane tu motorku, tak ta bude úplně nejhezčí a nejmorálnější.
René Zavoral na svém blogu také píše, že Český rozhlas je v etickém a morálním rozměru instituce, kterou jeho vedení i zaměstnanci chápou a ctí. Dejte si do vyhledavače slovní spojení „Český rozhlas pochybil“ nebo „generální ředitel se omlouvá“. Pak sami vyhodnoťte, jak na tom „etická a morální“ instituce zvaná Český rozhlas je. Zhruba stejně, jako všechny ostatní.
Když to nevyjde, tak ty lidi vyhodím
Generální ředitel také tvrdí, že komerční rádia si jako správní gangsteři berou posluchače za rukojmí svých vlastních obchodních zájmů. Říká to ten samý Zavoral, který v rozhovoru pro podcast Mediální cirkus tvrdí, že když se poplatky nezvednou, tak bude muset propustit čtvrtinu z 1 350 zaměstnanců, které nyní ČRo má.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zvýšit poplatky? Nejdřív definujme, co od médií chceme, řekl Nacher. Nezvedly se 20 let, namítl Jakob
Jestli na jedné straně je gangsterství, tak na straně druhé je žebravé fňukání kombinované s citovým vydíráním. Možná leckterý ze čtenářů zná větu Když mě opustíš, tak si něco udělám! Takové větičky pak často vedou k tomu, že chceme mít hlavně klid.
Klid by ale neměli mít poslanci a senátoři a měli by se zamyslet, proč si Český rozhlas říká právě o deset korun. Proč si neřekl třeba o osm nebo dvanáct korun? Pojďme udělat audit a zjistit, jak na tom Český rozhlas opravdu je. Etická a morální instituce by měla před žádostí o navýšení financování transparentně doložit, že penězi nemrhá. Je třeba možné, že 1 350 zaměstnanců je moc, a nakonec by ČRo nejvíce prospělo, kdyby jich bylo méně. Možná by stačilo podívat se na všechny stanice, na všechny krajské redakce, na všechny manažery a jejich asistentky... Pan Zavoral možná bude zaskočen, ale opravdu jsou v Česku firmy, které když své lidi neuživí, tak některé propustí.
Jenže kdo postup ČRo kritizuje a volá po auditu, tak se dozví, že je málo etický, málo morální, chová se prostě tak trochu jako gangster... Zatímco plošné vybírání poplatku od každého, kdo má v Česku uši, je prý progresivní, spravedlivé a mělo to být už dávno...
A tak nějak bych mohl pokračovat na dalších dvaceti stranách, ale budu končit. Děkuji všem, kteří dočetli až sem. Já si jdu teď přečíst komentář Ondřeje Neumanna s názvem: Ředitel Českého rozhlasu Zavoral při volbě zatajil podstatné informace.