reklama

Hlášky z ostré Partie: Nejhorší ministryně od roku 1918, třesky plesky i byt v Pařížské

I když už je po volbách, někteří politici si stejně nemohou pomalu přijít na jméno. V nedělní Partii se emotivně ostřelovali ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO s ekonomickým expertem ODS a poslancem Janem Skopečkem. Ten Schillerovou například označil za nejhorší ministryni od roku 1918.

reklama
  • Hádka o Fialu

Schillerová se obula do nepřítomného šéfa ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialy. Prohlásila o něm, že je ekonomicky nevzdělaný. Schillerová reagovala na kritiku Skopečka, který řekl, že vláda nemusela jít hned cestou snížení na nulovou DPH na elektřinu a plyn. Podle Skopečka by bylo lepší cestou zvýšení doplatků na bydlení nízkopříjmovým skupinám.

„Teď jste mě trošku zklamal. Vy jste byl podporovatel snížení DPH. Tady je vidět, že za tím je váš ekonomicky nevzdělaný šéf, a já jsem věřila, že ho poučíte. Trošku vás zmasakrovali,“ prohlásila Schillerová.

Skopeček si to nenechal líbit. „K panu předsedovi. Paní ministryně, vy máte vzdělání právníka, byla jste několikrát usvědčena z ekonomické nekompetence. Takže tohle si odpusťte,“ vmetl Schillerové Skopeček.

  • Nikdo nechce funkci

V Partii se debatovalo o tom, že Schillerová brzy na postu ministryně financí skončí. Pro Skopečka se zase původně rýsoval resort financí, ale podle posledních informací by měl státní kasu řídit šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Nepotřebuji funkci ministra, abych byl v životě šťastný. Přijal bych případně resorty v tématech, které jsem vystudoval. Ale nebojte, neztratím se,“ reagoval na to Skopeček. „Také nepotřebuji být šťastná kvůli funkci. Pořád pracuji naplno, připravuji předání agendy ministerstva financí,“ podotkla Schillerová.

  • Třesky plesky a kouzelná babička

O chvíli později se do sebe politici pustili kvůli rozpočtu. Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila rozpočet na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Koalice Spolu v čele s ODS chce návrh předělat a ušetřit 100 miliard korun.

„Paní ministryně navrhuje cestu do rozpočtové propasti. Nechci, aby moji vnuci platili dluhy paní Schillerové jen proto, že je to nejhorší ministryně od roku 1918. Nikdo nezvýšil státní dluh tak jako paní ministryně financí. Není schopná ani v dalším roce ušetřit,“ kritizoval ji Skopeček.

Schillerová chtěla po Skopečkovi přesně vědět, kde chce jeho strana ušetřit 100 miliard. Skopeček odpověděl, že na provozních výdajích. Podle Schillerové to je však nereálné. „To jsou třesky plesky pořád dokola. Nic se nedozvím,“ reagovala ministryně.

Skopeček však v kritice pokračoval. „Paní Schillerová není schopna vysvětlit, proč navrhuje takový schodek na příští rok. To nevysvětlí nikdo, ani kouzelná babička, ani ministryně financí,“ prohlásil Skopeček.

  • Byt v Pařížské a fotky na Instagramu

Skopeček si do Schillerové rýpnul i v závěru debaty. Podle něj je neuvěřitelné, že Schillerová mluví o šetření státních financí, když doposud podle Skopečka dělala přesný opak.

„Paní ministryně teď bude strážcem. Na ministerstvu financí se platil fotograf, aby ji fotil na Instagram. Paní ministryně užívá byt v Pařížské ulici, což je jedna z nejdražších ulic v Praze a v celém Česku. Tak od ní teď budeme poslouchat, že se má šetřit,“ kroutil hlavou Skopeček. „Je trapné vytahovat fotografa a bydlení ve služebním bytě,“ opáčila v závěru Schillerová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
Rozhovor

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama