Češi si stěžují na komplikace po očkování proti koronaviru. Odškodnění za nežádoucí účinky vakcín chce po resortu zdravotnictví ministra Vlastimila Válka (TOP 09) 28 lidí. Několik z nich požaduje až sto milionů.
„Ministerstvo zdravotnictví obdrželo 28 žádostí o náhradu újmy způsobené očkováním proti onemocnění COVID-19,“ řekl v úterý iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Jeden ze žadatelů chce 65 tisíc korun, několik lidí ale požaduje náhradu až 100 milionů korun.
Lidé si podle Jakoba nejčastěji stěžují například na kopřivku či obrnu lícního nervu po očkování. Ministerstvo ale zatím ani jedné žádosti nevyhovělo. Pokud se lidé chtějí rozhodnutí bránit, se mohou obrátit na soud. V polovině října resortu mluvil o devíti žadatelích, jde tak o trojnásobný nárůst.
Přes 10 tisíc podezření na nežádoucí účinky
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zatím eviduje 10 727 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu. Lidé si většinou stěžují na horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. 148 úmrtí bylo nahlášeno jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín.
SÚKL ale upozorňuje, že mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčiny. Všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín.
Češi mohou žádat o odškodnění celkem u 12 očkování. Vakcína proti covidu je jediná z nich, která je zatím nepovinná. Zákon o odškodnění začal platit v roce 2020 a o peněžní náhradu požádalo šest lidí. Jeden žadatel si ale stěžoval na očkování proti chřipce, které povinné není. Ministerstvo opět ani v jednom případě nevyhovělo.
Proti koronaviru se Češi mohou očkovat od konce prosince roku 2020. Ukončenou vakcinaci má v Česku 6,7 milionu lidí. Ve čtvrtek zdravotníci aplikovali 97 478 dávek, což je nejvíce za zhruba tři týdny. Téměř 84 tisíc lidí si přišlo pro třetí posilující dávku. Naopak první očkování podstoupilo asi 6000 zájemců.