reklama

Neočkovaní nejsou solidární a ohrožují ostatní. Museli jsme přitlačit, řekl Babiš

Neočkovaní občané jsou nesolidární a ohrožují ostatní, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) poté, co ohlásil zavedení bavorského modelu. „Situace je dramatická. Žádám lidi, aby se očkovali. Je to nesolidární. Když se neočkují, ohrožují zdravotní péči dalších spoluobčanů,“ sdělil Babiš. Zopakoval, že jediným řešením je očkování.

reklama

O přijetí bavorského modelu se na vládě podle Babiše hovořilo již v úterý. „Z neděla na pondělí zavedeme bavorský model, kdy do restaurací, objektů služeb, kulturních akcí a na hromadné akce bude vstup možný jen pro ty, co jsou očkovaní,“ vysvětlil premiér.

Uvedl, že ti, co jsou takzvaně „rozočkovaní“ (neboli nemají ukončenou vakcinaci), musí podstoupit PCR test. „Vstup bude povolen i těm, co nemoc prodělali. Samotesty se ruší úplně. Antigenní testy budou aplikovány zdravotnickým personálem při návštěvách nebo mezi zaměstnanci či klienty. Situace je dramatická, očkujte se,“ vyzýval.

Právě ty, kteří se očkovat nenechali, Babiš označil za nesolidární jedince. „Neočkují se a končí v nemocnicích, kde ohrožují zdravotní péči dalších spoluobčanů. Nemocnice se jimi zahlcují. Covid je zabiják, stoupá počet zemřelých,“ pokračoval. Podotkl, že vláda do nynějška sice zpřísňovala, ale nedostatečně.

„Musíme zrychlit a nemůžeme rozhodnutí odkládat. Zdá se, že stávající opatření nefungují. Masa lidí odpírá očkování, a tak musíme přitlačit a lidi nějak přesvědčit, že očkování je jediné řešení,“ sdělil Babiš a dodal, že zpřísnění bylo plánované původně na 1. prosince. „Kvůli aktuální situaci je zavedeme z neděle na pondělí,“ vysvětlil.

Nepřímo negativní motivace

Bavorský model by se měl podle něj vztahovat i na personál zařízení. „Mělo by to mít logiku, měli by být naočkovaní. I zaměstnanci musí fungovat podle tohoto modelu,“ řekl Babiš s tím, že se tato povinnost ještě musí projednat. Doplnil, že současné kontroly v těchto zařízeních fungují a pokračují.

„Restaurace mají povinnost zákazníky kontrolovat – a to bude pokračovat. Stejně tak kontroluje policie a hygiena. Lidé však musí být přesvědčeni, že je to správné a že je to solidární,“ dodal premiér. Na dotaz, zda přijetí nových opatření nerozpoltí společnost, odvětil, že doufá, že ne.

„Není to náš cíl. Zpochybňovat očkování je nonsens. Jedná se však o jediné stoprocentní opatření a doufám, že další lidi přesvědčíme, aby se očkovat šli. Zkoušeli jsme pozitivní motivaci, tohle je nepřímo negativní motivace,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama