Chorvatsko se potýká s nepříjemným problémem. Pobřeží na severu Jadranu pokryl hnědý sliz, kvůli kterému se návštěvníci moři raději vyhýbají, informoval web Dnevnik.hr.
Tam, kde bylo před několika dny nádherně modré moře, se nyní vznášejí slizké hnědé koberce řas. Podle webu Dnevnik.hr se tento jev vyskytuje například v zátokách u měst Rovinj a Poreč.
ČTĚTE TAKÉ: Chvíle hrůzy české rodiny v Chorvatsku. Chlapce odnesl na moře vítr, záchranáři byli bezmocní
Návštěvníci webu uvedli, že koupání v moři není pouze škaredou záležitostí, ale také nepříjemným zážitkem kvůli slizké struktuře vody.
Mastná pokuta za močení do moře? Turisté se plánům oblíbené dovolenkové destinace vysmívají
Městská rada v oblíbeném španělském letovisku Marbella upřesnila květnový návrh, který stanovil, že za močení do moře může udělit pokutu až 750 eur (18 750 korun). Důvodem úpravy je vlna posměchu a kritiky, která se na vedení města snesla. Nové předpisy tak konkrétně zakazují močení do moře z pláže nebo ze břehu. Při opakovaném přistižení si viník může vysloužit pokutu až 3000 eur (75 tisíc korun), informuje deník Daily Mail.
Tento jev, někdy přezdívaný „mořský květ“ či „mořský sopl“, je způsoben zrychleným nárůstem teploty moře a zvýšeným přítokem sladké vody z italské řeky Pád, což snížilo slanost moře.
Odborníci však upozorňují, že tento fenomén není nebezpečný ani toxický. V Ústavu pro výzkum moře v Rovinji analyzují vzorky slizu každý den. „Je zajímavé, že se jedná o druhy, které se v moři běžně vyskytují po celý rok. Žádný z nich není novinkou, kterou bychom ještě neviděli, jen jsou ve zvýšeném počtu,“ řekl webu biolog Ivan Vlašička.
Kdy se budou moci návštěvníci severního pobřeží těšit na čisté moře, není jasné. „Nemůžeme očekávat, že to jen tak zmizí. Teď vše záleží na tom, odkud bude foukat vítr a kde se tyto akumulace budou shromažďovat,“ vysvětlil deníku N1 vedoucí Ústavu pro výzkum moře Martin Pfannkuchen.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Otřesné svědectví po smrti Čecha v Bulharsku: Tělo leželo na pláži hodinu, hrály si u něj děti