Neočkovaní Češi se zřejmě již brzy nedostanou do obchodů, restaurací a dalších veřejných míst v sousedním Sasku. V této spolkové zemi je nejméně očkovaných a společně s Duryňskem má v současnosti nejvyšší denní přírůstky nově nakažených koronavirem. Tamní předseda vlády tak navrhuje zavést nejpřísnější pravidla z celého Německa.
Saský premiér Michael Kretschmer podle deníku Bild prosazuje povinné nošení respirátorů FFP2 či omezení kontaktu s neočkovanými, což by znamenalo setkávání pouze s jednou další rodinou žijící ve společné domácnosti. Chce také rozšířit práci z domova a zavést povinnost dodržování tzv. 2G ve všech barech a restauracích, případně i dalších veřejných prostorách. Ty by byly pouze pro očkované a vyléčené z nemoci COVID-19 (z německého geimpft a genesen). Už by neplatilo pravidlo 3G, které umožňovalo návštěvu restaurací či ochodů také negativně testovaným (getestet).
Podobně se k problému nárůstu počtu odhalených případů nemoci COVID-19 a probíhající čtvrté vlně pandemie koronaviru staví také Klaus Reinhardt, předseda Německé lékařské asociace. V úterý nastínil, že by do oblastí veřejného života s větší kumulací osob, například do muzeí nebo i do restaurací, mohli být vpuštěni pouze očkovaní a uzdravení z koronaviru.
Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová měla podle informací deníku Bild na úterním zasedání představenstva stále ještě vládnoucí Křesťansko-demokratické unie (CDU) představit „přísná omezení pro neočkované“. Důvodem je exponenciální růst infekce.
Situace v Německu vyvolává o to větší pozornost, že se snižují počty volných lůžek na jednotkách intenzivní péče. Zvlášť protože pacienti s koronavirem jsou na těchto odděleních téměř bez výjimky neočkovaní.
Také z tohoto důvodu celostátní vláda rozhodla, že každý, kdo není očkovaný nebo COVID-19 neprodělal, se musí v restauracích, kinech nebo na koupalištích prokázat negativním PCR testem. Antigenní testy nestačí.
V zemi docházejí lůžka na JIP
V Bádensku-Württembersku, spolkové zemi na jihozápadě Německa, překročila obsazenost jednotek intenzivní péče pacienty s koronavirem kritickou hodnotu: 284 případů, z toho 148 invazivně ventilovaných. Z celkového počtu 1 946 lůžek intenzivní péče je volných pouze 327.
V návrhu usnesení konference zemských ministrů zdravotnictví bijí na poplach skoro všechny spolkové země: „Trend rychlého nárůstu nových infekcí pozorovaný od konce září se v posledních týdnech projevil téměř ve všech věkových skupinách a na výrazně vyšší úrovni než v předchozím roce.“
Ve středu 10. listopadu by se měla konat porada předsedů vlád všech spolkových zemí, jejímž jediným bodem má být zvládnutí dalšího boje proti nemoci COVID-19.
Mnoho zemských premiérů ze sociální demokracie (SPD) si ale myslí, že to není nutné. Brémský starosta Andreas Bovenschulte (SPD) k tomu v současné době nevidí „žádný důvod, protože máme funkční systém varování a zaměříme se na další zvyšování proočkovanosti“.
Kriticky se vyjadřuje též premiér Dolního Saska Stephan Weil (SPD): „Není mi zcela jasné, co má vzejít z další konference ministerských předsedů, která se uskuteční příští týden.“
Ministr Spahn: Čelíme pandemii neočkovaných
S pochopením přijímá snahy kabinetu Angely Merkelové vlivná šéfka vlády SPD v Meklenbursku – Předním Pomořansku Manuela Schwesigová. „Jsem kdykoli připravena zúčastnit se konference předsedů vlád, ale musí být dobře připravená a musí na ní být přijata konkrétní rozhodnutí,“ citoval Schwesigovou Bild, který však také v komentáři píše: „Máme vše, co potřebujeme pro bezpečnou zimu v době pandemie koronaviru: Vakcínu i testy. Ale politici opět šíří strach z lockdownu!“
Prý proto, že je příliš mnoho neočkovaných lidí.
S tím souhlasí i ministr zdravotnictví Jens Spahn, který na středeční tiskové konferenci v Berlíně prohlásil: „Pandemie neskončila, naopak. Nyní čelíme pandemii neočkovaných, která je velmi masivní.“ Na jednotkách intenzivní péče by podle něj bylo méně lidí, pokud by se jich nechalo více očkovat.
Více než 16 milionů lidí starších 12 let není dosud očkovaných. Takový počet označil Lothar Wieler, ředitel Institutu Roberta Kocha, který v Německu vývoj pandemie koronaviru sleduje, za podivuhodný a vyzval Němce k očkování: „Nechejte se očkovat. Vakcíny jsou bezpečné, proto není důvod to neudělat.“