Odborníci zvažují možnosti, jakým způsobem by se mohla ještě zpřísňovat covidová opatření v případě dalšího nárůstu počtu pacientů. Na Radě vlády pro zdravotní rizika se diskutovalo i o tom, že by se přestaly uznávat všechny testy a lidé by se prokazovali pouze očkováním nebo prodělanou nemocí. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který by měl být zároveň v čele covidových poradců budoucí vlády, uvedl, že by tento návrh zvýšil zájem o očkování.
Že se o výše zmíněném tématu hovořilo, potvrdil ve středu premiér Andrej Babiš. „Pan Chlíbek navrhoval vůbec testy neuznávat,“ řekl premiér České televizi.
Podle Chlíbka však nešlo o žádný konkrétní návrh. Na Radě vlády pro zdravotní rizika se podle něj diskutovalo na téma, jakým směrem by mohla jít další opatření, pokud by se situace nadále zhoršovala. Zmiňovalo se při tom, že některé západní státy uvažují právě o možnosti neuznávat testy.
„Vedli jsme diskusi o tom, jaká by při zhoršující se situaci mohla být další opatření, která by byla ještě do jisté míry restriktivní a zastavila by případný nárůst incidence. Samozřejmě se o tom nijak nerozhodlo, ale diskutovalo se o jednom zpřísnění, o kterém již uvažují některé státy. Pokud v této chvíli považujeme za bezinfekčnost takzvané ONT (zkratka pro Očkování, prodělanou Nemoc, Test, pozn. red.), že by mohlo v budoucnu platit jen očkování nebo prodělaná nemoc,“ uvedl Chlíbek pro CNN Prima NEWS.
Po zkrácení doby jejich platnosti podle něj testy už ztrácejí svůj význam. „U PCR testu se v tuto chvíli zkrátila platnost na tři dny. Rozhodně si myslím, že uznávání antigenního testu se 24hodinovou platností už trošku ztrácí smysl. Dnes už navíc víme, že jsou lidé často na prvním PCR negativní, a když se udělá s odstupem dvou dnů další, jsou najednou pozitivní. Je tedy otázka, jestli nám vždy může PCR stoprocentně potvrdit bezinfekčnost,“ vysvětlil.
Návrh má své odpůrce
Důvodem pro tuto eventualitu má být zvýšení proočkovanosti obyvatelstva. „Pokud nějaké další kroky budou, jde především o tlak na zvýšení proočkovanosti. Máme důkazy, že očkovaný člověk nebo člověk s prodělanou infekcí nákazu šíří dál skutečně minimálně. Na druhou stranu by to byl další nástroj, jak přesvědčit nerozhodnuté, aby šli na očkování,“ řekl Chlíbek.
Přiznává však, že nápad má i své odpůrce v odborné sféře. „Rozhodně se to nijak neuzavřelo, protože někteří jsou samozřejmě odpůrci tohoto návrhu. Nechtějí kastovat lidi a říkat, že očkovaný je bezpečný, zatímco člověka s negativním PCR neuznáváme. I na tom najdeme kus pravdy, není to úplně černobílé,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.