reklama

Nezapomeňte si na Velikonoce upéct medové jidáše

Ve čtvrtek před Velikonocemi posnídejte jidáše.
Zdroj: Prima DOMA

Jidáše jsou tradiční velikonoční pečivo, které se peče ve středu před Velikonočním pondělím. Posnídat byste ho pak měli hned ve čtvrtek ráno. A že je neznáte? Pak se do nich neváhejte letos pustit. Je snadné a udělá radost i dětem.

reklama

Proč zrovna jidáše?

K tématu

Na Velikonoce se pečou například mazance, sirníky, pasky, klobásníky nebo známé jidáše. Jidáše získaly svůj název podle samotného Jidáše, který zradil Krista. Toto pečivo symbolizuje provaz, na kterém se potom oběsil. Pověra praví, že kdo si dá na Zelený čtvrtek před východem slunce jidáš, bude mít pevné zdraví. Také med, kterým se potírají, má svůj smysl – ochraňuje před hadím uštknutím a včelím bodnutím.

Díky svému tvaru jsou ale také symbolem jara – můžete z nich vytvořit ptáčky, ještěrky, hlemýždě a věnečky, které ukazují, že jaro je už za rohem.

Na těsto si připravte:

 • 500 g hladké mouky
 • 80 g cukru krupice
 • 25 g droždí
 • 4 g soli (zarovnaná kávová lžička)
 • lžička citronové kůry
 • špetka muškátového oříšku
 • 70 g másla pokojové teploty (ne rozpuštěného)
 • 300 ml smetany
 • 2 žloutky

Na potření jidášů budete potřebovat:

 • 1 vejce
 • 2 lžíce medu
 • 1 lžíci másla (alternativně rumu)

Co budete na těsto potřebovat?
Co budete na těsto potřebovat?
Zdroj: Prima DOMA

Postup na těsto:

Připravte si kvásek – do misky rozdrobte droždí, přidejte lžičku cukru a rozmačkejte na kašičku. Droždí se během chvilky rozpustí. Přidejte do něj 100ml vlažné smetany, lžíci mouky a nechte zhruba 15 minut kvásek vzejít.

Kvásek si připravíte z droždí, cukru, smetany a mouky.
Kvásek si připravíte z droždí, cukru, smetany a mouky.
Zdroj: Prima DOMA

Do větší mísy si smíchejte zbytek ingrediencí. Máslo i žloutky by měly mít pokojovou teplotu, zbývající smetanu také přidejte vlažnou. Těsto bude lépe kynout. Nakonec přidejte vykynutý kvásek a zpracujte. Bude to trvat 10 až 15 minut, výsledné těsto má být pěkně hladké a pružné. Vypomoct si samozřejmě můžete robotem nebo domácí pekárnou.

Vypracované těsto překryjte v míse kuchyňskou fólií nebo utěrkou a nechte asi hodinu kynout. Bude mít zhruba dvojnásobný objem. Vyklopte ho, znovu propracujte a už ho můžete rozdělit. Nejprve na 4 bochánky, každý potom ještě na polovinu a znovu ještě každý na tři dílky. Budete mít dohromady 24 dílků.

Z každého vyválejte váleček, který smotejte podle libosti – můžou to být ptáčci, šneci, copy, věnečky, zkrátka podle vaší fantazie. Ne všechno také musíte sníst – věnečky nebo ptáčci můžou sloužit jako dekorace a podstavce na vajíčka.

Z těsta vytvoříte ptáčky, ještěrky, hlemýždě a věnečky.
Z těsta vytvoříte ptáčky, ještěrky, hlemýždě a věnečky.
Zdroj: Prima DOMA

K tématu

Tvary si přeneste na plech vyložený pečícím papírem, potřete je rozšlehaným vejcem a nechte ještě necelou půlhodinu kynout. Troubu si mezitím rozehřejte na 190 °C. Plech dejte na zhruba 15 minut do trouby  koneckonců znáte svou troubu nejlépe. Jidáše budou hotové, když budou mít krásnou zlatou barvu.

Na potření si připravte med, který ohřejete, vmícháte do něj máslo a promícháte, dokud se pěkně nerozpustí a nespojí. Potírejte jidáše hned po upečení a nechte vychladnout. Stejný postup bude, pokud máslo nahradíte rumem.

Tagy: velikonoce jidáše
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rusko

Česko jde cestou ničení vztahů, zní z Ruska. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat

Česko jde cestou ničení vztahů, zní z Ruska. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat

Česko se vydalo cestou ničení vztahů s Ruskem, odpověď Moskvy přijde brzy, uvedlo podle TASS ruské ministerstvo zahraničí v první reakci na kroky ČR. Po jednání s ruským ministerstvem zahraničí český velvyslanec Vítězslav Pivoňka řekl, že bude prozatím vykonávat svou funkci i nadále. Rusko nakonec podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) souhlasilo s narovnáním počtu lidí na ambasádách.

Domácí

Ke kadeřníkovi jen s testem na covid. Jaká další přísná opatření musíte dodržet?

Ke kadeřníkovi jen s testem na covid. Jaká další přísná opatření musíte dodržet?

V Česku se v pondělí 3. května otevřou další obchody, trhy a vybrané služby, včetně kadeřnictví. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s tím, že se ale nesmí zhoršit epidemická situace. Zároveň dodal, že služby budou muset fungovat za přísných hygienických opatření. V některých kadeřnictvích proto s přípravami na otevření začali už ve čtvrtek.

Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Obchody a vybrané služby se otevřou 3. května, schválila vláda. Má to ale podmínku
Ve třech krajích bude moct do školek více dětí. V pondělí vláda rozhodne o druhém stupni
Soud zrušil uzavření obchodů i omezení setkávání. Vláda postupovala špatně, rozhodl
Pátrání po Tomášovi z Brna: Rodina se nevzdává. S dobrovolníky vyrazila do obory Holedná
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde
Další články
reklama
reklama