reklama

Nezapomněli jste? Papírová dálniční známka končí, od pondělí už jen s elektronickou

V neděli 31. ledna papírové dálniční známky definitivně končí. Pokud od pondělí vyrazíte na placené úseky dálnic a rychlostních silnic, měli byste mít koupenou vinětu elektronickou. Za jízdu po autostrádě bez ní vám hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Ceny známek se nezměnily, platnost té roční navíc není vázána na kalendářní rok.

reklama

Vyberete délku a začátek platnosti, zadáte registrační značku vozu, zaplatíte a můžete vyrazit na některou z českých dálnic či rychlostních silnic. V neděli definitivně skončily trable s nalepováním a zejména sundáváním papírových dálničních známek z čelního skla vozidel v Česku.

Elektronickou vinětu je možné pořídit přes internetový obchod edalnice.cz. Nejde ale o jediný distribuční kanál. Prodej známek probíhá či bude probíhat také na vybraných obchodních místech (včetně České pošty) nebo čerpacích stanicích EuroOil.

Nákup známky je poměrně jednoduchý. Na domovské stránce e-shopu zvolíte jednu ze tří variant délky její platnosti (roční, 30denní, 10denní) a zmáčknete tlačítko „koupit“. Poté zvolíte zemi, ve které máte vůz zaregistrován. Primárně je nastavena Česká republika, máte-li například slovenskou registrační značku, přepnete na Slovenskou republiku.

Spletl se a přišel o peníze

Poté zadáte registrační značku vozu (SPZ), kterou je třeba vepsat pro kontrolu i do sousedního políčka. Následně vyberete datum počátku platnosti známky, případně zaškrtnete možnost, že máte auto poháněné zemním plynem nebo biometanem. Dále zadáte e-mail, na který vám přijde potvrzení o nákupu známky. Pokud chcete, aby vám systém zaslal sms upozorňující na blížící se konec platnosti známky, vepište také telefonní číslo. A nakonec zaplaťte. Doporučujeme volit platbu kartou, pokud chcete na placenou dálnici vyrazit hned.

Už během ledna se objevily případy, kdy se lidé při zadávání registrační značky vozidla spletli a přišli tak o peníze. Přesně to se stalo podnikateli Stanislavu Kralovanskému. „Zakoupil jsem si roční známku za 1 500 korun, ale zadal špatně registrační značku. Blbla mi klávesnice a vypadlo mi z ní jedno číslo. Přiznávám, že je to moje chyba. Když jsem se ptal, co s tím, bylo mi řečeno, že jediná cesta je koupit si známku novou. Nevím, jestli je v pořádku, že vlastně daruji státu 1 500 korun,“ popsal redakci CNN Prima NEWS podnikatel.

Údaje vyplňujte pozorně

To, že kvůli takové chybě můžete přijít o peníze, potvrdil mluvčí Martin Opatrný ze společnosti Cendis, který má elektronické dálniční známky na starosti. „Při nákupu v e-shopu lidé občas zadají špatně svoji SPZ nebo e-mail. Pokud si nastaví začátek platnosti e-známky ihned, není bohužel možné chyby opravit. Doporučujeme tedy koupit známku alespoň s několikadenním předstihem platnosti. V tom případě mají motoristé čas vše v klidu zkontrolovat a případně opravit,“ radí mluvčí.

Podle Opatrného je to z důvodu, aby lidé nemohli systém zneužívat. Mohlo by totiž docházet k tomu, že si někdo koupí známku, vyrazí na dálnici a po návratu domů by chtěl peníze zpět s odkazem na to, že zadal chybnou registrační značku.

Na co dalšího by si měli dát lidé pozor? Elektronické dálniční známky už neplatí kalendářní rok, ale libovolných 365 dní. Pokud si tedy někdo koupí dálniční známku až na jaře, bude mu platit do jara příštího roku.

Pokud si někdo kupuje e-známku na pobočce České pošty nebo EuroOilu, musí si zadané údaje zkontrolovat přímo na místě. Opravit je totiž lze pouze do 15 minut na stejné pobočce, jinak už při okamžité platnosti nejsou změny možné.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ Zprávy PLUS: Jak na olympijský „skandál“ pohlížejí Prymula a Beran?
Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ Zprávy PLUS: Jak na olympijský „skandál“ pohlížejí Prymula a Beran?

Národní ostuda. Tak mnozí označují šest případů pozitivně testovaných členů posádky českého speciálu, který zamířil do Tokia. Prvním nakaženým se stal neočkovaný lékař Vlastimil Voráček a lidé ho označují za zdroj nákazy. Voráček se však hájí, že je vakcinace pouze dobrovolná. Jak na „český skandál“ v Tokiu pohlížejí epidemiologové Roman Prymula (za ANO) a Jiří Beran? Sledujte Zprávy PLUS ŽIVĚ v tomto článku nebo na CNN Prima NEWS.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Část Belgie zasáhly bleskové záplavy. Z ulic se staly řeky, záchranáři evakuovali domy

Belgická města Dinant a Namur v sobotu odpoledne a večer zasáhly bleskové záplavy vyvolané silnými bouřkami. Ulice se proměnily v řeky, voda strhávala zaparkovaná auta a vytrhávala asfalt. Záchranáři museli evakuovat blíže neurčený počet lidí. Následky na mnoha místech nadále komplikují dopravu, oběti na životech ani zraněné však belgická média ani v sobotu ráno nehlásila.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama