Místo plynování se budou měnit vajíčka za atrapy: Česko má další městský holubník

Městské holubníky jsou ideálním kompromisem mezi odpůrci i milovníky holubů. Dochází totiž ke snižování jejich populace, ale humánním způsobem. Místo plynování a střílení se holubům mění vajíčka za atrapy. Holubi jsou monitorováni a krmeni, takže většinu času tráví v holubníku a „neznehodnocují“ památky ani auta obyvatel města. Holubníky jsou velmi populární v Německu a sice pomalu, ale jistě nabírají na oblibě i v Česku. Na počátku všeho ale vždy musí stát přístupná politická autorita.

Povětšinou se regulace holubí populace řeší cvičením dravců nebo plynováním. Což je nejen neetické, ale navíc samotný odchyt často porušuje zákon na ochranu zvířat proti týrání (zákon č. 246/1992 Sb.).

Na budovách jsou instalovány odchytové klece, kam jsou holubi odchyceni a následně několik dní hladoví a čekají na smrt plynováním. I když holub legislativně nespadá do zákona na ochranu volně žijících zvířat, jelikož je to holub domácí, rozhodně se na ně vztahuje zákon o týrání zvířat a hladovění v kleci, či dlouhý pobyt na přímém slunci/dešti/mrazu - se za týrání považuje.

Může tomu ale být naopak. Třeba jako v Praze 1, v Českých Budějovicích, kde fungují už dva holubníky, v Plzni, nebo třeba nově v Jevíčku. „Ve spolupráci s iniciativou Městské Holubníky jsme otevřeli první městský holubník v Pardubickém kraji. Umístění jsme zvolili na půdě městského domu na K. H. Borovského. Výstavba holubníku započala na podzim a byla dokončena začátkem roku 2025. Tento městský holubník slouží k regulaci holubí populace a to humánním a udržitelným způsobem. Holubům budou měněna vejce za atrapy, čímž se postupně sníží jejich počet,“ popisuje starosta města Jevíčko, Dušan Pávek.

Od otevření, tedy od 30. ledna 2025, se do holubníku nastěhovalo rovnou několik holubů, kteří zahnízdili. Ošetřovatel během prvního měsíce vyměnil 8 vajec v 5 hnízdech. Další dvě vejce jsme ponechali, abychom zajistili vazbu holubů na holubník. Rychlé zabydlení a zahnízdění holubů považujeme za velký úspěch, měníme prakticky jedno vejce za druhým,“ říká Michaela Klimšová, zakladatelka iniciativy Městské Holubníky.

Zároveň je velký přínos v tom, že se holubi v holubníku zdržují zpravidla až 80 % času, takže neznečišťují okolní budovy. Regulační holubník pomáhá se stáhnutím holubí populace z městské věže a dalších historických budov města a poskytne holubům útočiště, které dříve nacházeli na půdě domu naproti přes ulici, odkud je bylo třeba složitě vystěhovat.

Holubník vypadá jako vestavěná bouda, která je oddělena od zbývajícího prostoru a jeho interiér tvoří hnízdní police a sedátka. Vše je navrženo tak, aby odpovídalo potřebám a welfare holubů. Kapacita zdejšího holubníku je pro 120 holubů. Úklid probíhá každý týden, takže trus je z holubníku pravidelně odstraňován a nedochází k jeho hromadění na nežádoucích a špatně dostupných místech. Prostor se posypává bělobou, která zajišťuje dezinfekční účinek a suché prostředí. Během začátku výstavby holubníku byla ponechána otevřená okna na půdu, aby si holubi na prostředí zvykli. Několik jich opravdu začalo na půdu pravidelně létat a dokonce zahnízdili poblíž připravovaného holubníku na půdě.

O jejich zdraví je v holubníku postaráno, dostávají kvalitní krmivo, grit a vodu, do které se přidává preventivní dezinfekční přípravek. Přibližně jednou za půl roku bude provedeno laboratorní vyšetření trusu neboli koprologie, aby se zjistilo, jestli holubi netrpí parazitárním onemocněním.

„Díky novým informacím víme, že není třeba obávat se jakýchkoliv nemocí, protože holubi je téměř nepřenáší - riziko přenosu z holuba na člověka je velice nízké a nepravděpodobné. Výhodou je také fakt, že jsou imunní vůči ptačí chřipce. Holubi v našem holubníku jsou pod kontrolou a v dobré kondici, čímž se výrazně snižuje jakékoliv riziko nákazy. Jedná se z našeho pohledu o nejvhodnější cestu redukce holubí populace, jak dlouhodobě udržitelnou, tak humánně i ekonomicky přijatelnou,“ doplňuje Pávek.

Servis holubníku zajišťuje zaměstnanec městského úřadu ve spolupráci s iniciativou Městské Holubníky, která nám poskytuje odbornou supervizi.

Tagy: