reklama

Nezničitelná Angelina: Je jí 102 let, přežila španělskou chřipku a teď covid. Dvakrát

Angelina Friedmanová se ve svém úctyhodném věku těší skvělé kondici.
Zdroj: facebook.com

Když byla Angelina Friedmanová malé dítě, přežila nákazu španělskou chřipkou během pandemie, která zachvátila svět po první světové válce. Ve svém životě ale zápasila s mnohem horšími zdravotními komplikacemi. Vypořádala se i s rakovinou, vnitřním krvácením nebo sepsí.

reklama

Ani to ale není konečný výčet chorob, s nimiž se 102letá Newyorčanka musela vypořádat. Americká televizní stanice CNN přinesla informaci o tom, že Angelina Friedmanová prodělala nákazu koronavirem. A to hned dvakrát. Poprvé se nakazila v březnu, když byla hospitalizovaná s menšími zdravotními problémy. Podruhé měla pozitivní test na koronavirus koncem října. „Nyní už je moje neporazitelná matka covid negativní,“ uvedla pro CNN její dcera Joanne Merolaová.

K tématu

Když covidem onemocněla na jaře, průběh choroby strávila v izolaci ve svém pokoji. Střídavě se u ní objevovala horečka a po několika týdnech se vyléčila. „Negativně testovaná byla 20. dubna,“ dodala Merolaová. Jenže koncem října opět dceři Angeliny Friedmanové zazvonil telefon a zaměstnankyně pečovatelského domu, kde Angelina žije, Joanne informovala, že se její maminka koronavirem nakazila znovu. „Měla příznaky – horečku a suchý kašel. Mysleli si, že by to mohla být také chřipka,“ doplnila Merolaová.

Narodila se na lodi

Jenže nebyla. V pečovatelském domě totiž covidem onemocnělo několik zaměstnanců i obyvatel, a tak ty starší izolovali. Angelinu Friedmanovou to ale před druhou nákazou neochránilo. Její dcera Joanne do zařízení volala každý den až do 17. listopadu. Tehdy se dozvěděla, že matka je opět zdravá a byla testována s negativním výsledkem.

Angelina Friedmanová je možná nejstarším člověkem planety, který se dvakrát úspěšně vypořádal s nákazou koronavirem.
Angelina Friedmanová je možná nejstarším člověkem planety, který se dvakrát úspěšně vypořádal s nákazou koronavirem.
Zdroj: Facebook.com

Angelina se narodila v roce 1918 na lodi, která vezla přistěhovalce z Itálie do New Yorku. Bylo to prakticky uprostřed pandemie španělské chřipky, jež decimovala světovou populaci ještě téměř dva roky po první světové válce. Nakazila se, ale s chřipkou si její mladé tělíčko poradilo.

Takový příchod na svět, jako by ji připravil na mnohem větší výzvy. Angelina během svého života bojovala s rakovinou, kterou na rozdíl od svého manžela přežila. Podle Joanne Merolaové je její maminka i přes svůj vysoký věk vitální a na své 101. narozeniny uspořádala velkou oslavu. „Není nejstarší, která přežila covid, ale zřejmě bude nejstarší, komu se to podařilo hned dvakrát,“ uzavřela Merolaová.

K tématu

Tagy: rakovina epidemie koronavirus COVID-19 Angelina Friedmanová španělská chřipka sepse
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama