reklama

Nezničitelná Angelina: Je jí 102 let, přežila španělskou chřipku a teď covid. Dvakrát

Angelina Friedmanová se ve svém úctyhodném věku těší skvělé kondici.
Zdroj: facebook.com

Když byla Angelina Friedmanová malé dítě, přežila nákazu španělskou chřipkou během pandemie, která zachvátila svět po první světové válce. Ve svém životě ale zápasila s mnohem horšími zdravotními komplikacemi. Vypořádala se i s rakovinou, vnitřním krvácením nebo sepsí.

reklama

Ani to ale není konečný výčet chorob, s nimiž se 102letá Newyorčanka musela vypořádat. Americká televizní stanice CNN přinesla informaci o tom, že Angelina Friedmanová prodělala nákazu koronavirem. A to hned dvakrát. Poprvé se nakazila v březnu, když byla hospitalizovaná s menšími zdravotními problémy. Podruhé měla pozitivní test na koronavirus koncem října. „Nyní už je moje neporazitelná matka covid negativní,“ uvedla pro CNN její dcera Joanne Merolaová.

K tématu

Když covidem onemocněla na jaře, průběh choroby strávila v izolaci ve svém pokoji. Střídavě se u ní objevovala horečka a po několika týdnech se vyléčila. „Negativně testovaná byla 20. dubna,“ dodala Merolaová. Jenže koncem října opět dceři Angeliny Friedmanové zazvonil telefon a zaměstnankyně pečovatelského domu, kde Angelina žije, Joanne informovala, že se její maminka koronavirem nakazila znovu. „Měla příznaky – horečku a suchý kašel. Mysleli si, že by to mohla být také chřipka,“ doplnila Merolaová.

Narodila se na lodi

Jenže nebyla. V pečovatelském domě totiž covidem onemocnělo několik zaměstnanců i obyvatel, a tak ty starší izolovali. Angelinu Friedmanovou to ale před druhou nákazou neochránilo. Její dcera Joanne do zařízení volala každý den až do 17. listopadu. Tehdy se dozvěděla, že matka je opět zdravá a byla testována s negativním výsledkem.

Angelina Friedmanová je možná nejstarším člověkem planety, který se dvakrát úspěšně vypořádal s nákazou koronavirem.
Angelina Friedmanová je možná nejstarším člověkem planety, který se dvakrát úspěšně vypořádal s nákazou koronavirem.

Angelina se narodila v roce 1918 na lodi, která vezla přistěhovalce z Itálie do New Yorku. Bylo to prakticky uprostřed pandemie španělské chřipky, jež decimovala světovou populaci ještě téměř dva roky po první světové válce. Nakazila se, ale s chřipkou si její mladé tělíčko poradilo.

Takový příchod na svět, jako by ji připravil na mnohem větší výzvy. Angelina během svého života bojovala s rakovinou, kterou na rozdíl od svého manžela přežila. Podle Joanne Merolaové je její maminka i přes svůj vysoký věk vitální a na své 101. narozeniny uspořádala velkou oslavu. „Není nejstarší, která přežila covid, ale zřejmě bude nejstarší, komu se to podařilo hned dvakrát,“ uzavřela Merolaová.

K tématu

Tagy: rakovina epidemie koronavirus COVID-19 Angelina Friedmanová španělská chřipka sepse
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Koronavirus

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Většina seniorů se během pátečního dne marně snažila získat termín pro očkování proti koronaviru. Ze zjištění CNN Prima NEWS napříč kraji ale plyne, že řada nemocnic do systému žádné volné termíny ani neuvolnila, protože nemá vakcíny a neví, kdy přijdou. V dodávkách šlo podle nich o pouhé desítky až stovky vakcín na celé kraje. Musí to být pro seniory strašně frustrující, zlobí se předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama