reklama

Nezničitelná Angelina: Je jí 102 let, přežila španělskou chřipku a teď covid. Dvakrát

Když byla Angelina Friedmanová malé dítě, přežila nákazu španělskou chřipkou během pandemie, která zachvátila svět po první světové válce. Ve svém životě ale zápasila s mnohem horšími zdravotními komplikacemi. Vypořádala se i s rakovinou, vnitřním krvácením nebo sepsí.

reklama

Ani to ale není konečný výčet chorob, s nimiž se 102letá Newyorčanka musela vypořádat. Americká televizní stanice CNN přinesla informaci o tom, že Angelina Friedmanová prodělala nákazu koronavirem. A to hned dvakrát. Poprvé se nakazila v březnu, když byla hospitalizovaná s menšími zdravotními problémy. Podruhé měla pozitivní test na koronavirus koncem října. „Nyní už je moje neporazitelná matka covid negativní,“ uvedla pro CNN její dcera Joanne Merolaová.

Když covidem onemocněla na jaře, průběh choroby strávila v izolaci ve svém pokoji. Střídavě se u ní objevovala horečka a po několika týdnech se vyléčila. „Negativně testovaná byla 20. dubna,“ dodala Merolaová. Jenže koncem října opět dceři Angeliny Friedmanové zazvonil telefon a zaměstnankyně pečovatelského domu, kde Angelina žije, Joanne informovala, že se její maminka koronavirem nakazila znovu. „Měla příznaky – horečku a suchý kašel. Mysleli si, že by to mohla být také chřipka,“ doplnila Merolaová.

Narodila se na lodi

Jenže nebyla. V pečovatelském domě totiž covidem onemocnělo několik zaměstnanců i obyvatel, a tak ty starší izolovali. Angelinu Friedmanovou to ale před druhou nákazou neochránilo. Její dcera Joanne do zařízení volala každý den až do 17. listopadu. Tehdy se dozvěděla, že matka je opět zdravá a byla testována s negativním výsledkem.

Angelina se narodila v roce 1918 na lodi, která vezla přistěhovalce z Itálie do New Yorku. Bylo to prakticky uprostřed pandemie španělské chřipky, jež decimovala světovou populaci ještě téměř dva roky po první světové válce. Nakazila se, ale s chřipkou si její mladé tělíčko poradilo.

Takový příchod na svět, jako by ji připravil na mnohem větší výzvy. Angelina během svého života bojovala s rakovinou, kterou na rozdíl od svého manžela přežila. Podle Joanne Merolaové je její maminka i přes svůj vysoký věk vitální a na své 101. narozeniny uspořádala velkou oslavu. „Není nejstarší, která přežila covid, ale zřejmě bude nejstarší, komu se to podařilo hned dvakrát,“ uzavřela Merolaová.

Tagy:
rakovina epidemie koronavirus COVID-19 Angelina Friedmanová španělská chřipka sepse

Hlavní zprávy

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchaném na náboženské menšině jezídů.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama