reklama

Nezničitelná Angelina: Je jí 102 let, přežila španělskou chřipku a teď covid. Dvakrát

Když byla Angelina Friedmanová malé dítě, přežila nákazu španělskou chřipkou během pandemie, která zachvátila svět po první světové válce. Ve svém životě ale zápasila s mnohem horšími zdravotními komplikacemi. Vypořádala se i s rakovinou, vnitřním krvácením nebo sepsí.

reklama

Ani to ale není konečný výčet chorob, s nimiž se 102letá Newyorčanka musela vypořádat. Americká televizní stanice CNN přinesla informaci o tom, že Angelina Friedmanová prodělala nákazu koronavirem. A to hned dvakrát. Poprvé se nakazila v březnu, když byla hospitalizovaná s menšími zdravotními problémy. Podruhé měla pozitivní test na koronavirus koncem října. „Nyní už je moje neporazitelná matka covid negativní,“ uvedla pro CNN její dcera Joanne Merolaová.

Když covidem onemocněla na jaře, průběh choroby strávila v izolaci ve svém pokoji. Střídavě se u ní objevovala horečka a po několika týdnech se vyléčila. „Negativně testovaná byla 20. dubna,“ dodala Merolaová. Jenže koncem října opět dceři Angeliny Friedmanové zazvonil telefon a zaměstnankyně pečovatelského domu, kde Angelina žije, Joanne informovala, že se její maminka koronavirem nakazila znovu. „Měla příznaky – horečku a suchý kašel. Mysleli si, že by to mohla být také chřipka,“ doplnila Merolaová.

Narodila se na lodi

Jenže nebyla. V pečovatelském domě totiž covidem onemocnělo několik zaměstnanců i obyvatel, a tak ty starší izolovali. Angelinu Friedmanovou to ale před druhou nákazou neochránilo. Její dcera Joanne do zařízení volala každý den až do 17. listopadu. Tehdy se dozvěděla, že matka je opět zdravá a byla testována s negativním výsledkem.

Angelina se narodila v roce 1918 na lodi, která vezla přistěhovalce z Itálie do New Yorku. Bylo to prakticky uprostřed pandemie španělské chřipky, jež decimovala světovou populaci ještě téměř dva roky po první světové válce. Nakazila se, ale s chřipkou si její mladé tělíčko poradilo.

Takový příchod na svět, jako by ji připravil na mnohem větší výzvy. Angelina během svého života bojovala s rakovinou, kterou na rozdíl od svého manžela přežila. Podle Joanne Merolaové je její maminka i přes svůj vysoký věk vitální a na své 101. narozeniny uspořádala velkou oslavu. „Není nejstarší, která přežila covid, ale zřejmě bude nejstarší, komu se to podařilo hned dvakrát,“ uzavřela Merolaová.

Tagy:
rakovina epidemie koronavirus COVID-19 Angelina Friedmanová španělská chřipka sepse
Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?
Sledujte v TV

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

reklama