Nemusím 90 dní po prodělání koronaviru do karantény ani na testy? A jak mohu po uzdravení pomoci? Pokud člověk překonal nákazu, podobné otázky si pravděpodobně pokládá. CNN Prima NEWS je proto ověřila u hlavní hygieničky České republiky Jarmily Rážové a konzultovala je s krajskou hygienickou stanicí Jihomoravského kraje i na čísle 1221.
-
Platí, že 90 dní od prodělání nákazy koronavirem nemusím do karantény ani na testy, pokud přijdu do styku s nakaženým?
Ano, člověk 90 dní od prodělání nákazy koronavirem na testy ani do karantény opravdu nemusí, pokud má laboratorně potvrzené, že prodělal COVID-19 a nemá příznaky.
-
Platí to i v případě, že se vrátím z území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu koronaviru?
Pokud osoba nemá příznaky onemocnění, nemusí 90 dní do karantény a na testy.
-
Odkdy se to počítá? Od konce karantény, nebo od prvního pozitivního testu?
Jedná se o metodický pokyn, ne o nařízení. V metodickém pokynu je pouze formulace „90 dnů po prodělání tohoto onemocnění“, jiné určení okamžiku, od kdy se 90 dní počítá, tam není. „Je to spíše otázka právnická. Z mého pohledu by tato doba měla být počítána od data ukončení karanténních opatření,“ upřesnila vedoucí protiepidemického oddělení Brno Radka Boháčová. Stejnou informaci dostala CNN Prima NEWS i na čísle 1221.
-
Během 90 dní tedy koronavirus znovu nechytnu? Proč pak musím dodržovat opatření?
Je vysoce nepravděpodobné, že by člověk v 90 dnech po prodělání onemocnění opět onemocněl a stal se zdrojem nákazy pro ostatní. V medicíně však není nic stoprocentní, proto se z důvodů předběžné opatrnosti těmto lidem doporučuje, aby po rizikovém kontaktu s pozitivní osobou nebo návratu z rizikových zemí zachovávali základní preventivní opatření. A to především při kontaktu s osobami, kde hrozí riziko závažného průběhu onemocnění, tedy se seniory, polymorbidními osobami, onkologickými pacienty či s lidmi s oslabeným imunitním systémem, ať již z důvodu medikace, nebo základního onemocnění.
-
Během těch 90 dnů tedy vir nemohu přenést na někoho dalšího?
U onemocnění COVID-19 hraje v přenosu primární úlohu přímý kontakt s nemocným člověkem. Přenos prostřednictvím předmětů je výrazně omezen. Jednak vysokou citlivostí viru na vnější prostředí, a také tím, že virus se musí dostat do dýchacích cest, kůží neprostupuje.
-
Proč je dobré nechat se otestovat na covid, i když nemám příznaky?
Lidé, kteří nákazu koronavirem prodělají a mají ji laboratorně potvrzenou, nemusí 90 dní do karantény ani na testy, pokud nemají příznaky. Navíc mohou mít protilátky, kterými mohou pomoci ostatním.
-
Kdy a jak mohu jako vyléčený z nákazy koronavirem pomoci těžce nemocným?
Lidé vyléčení z nákazy koronavirem mohou nejdříve za 14 dní po uzdravení darovat krevní plazmu, pokud mají dostatek protilátek a měli příznaky „běžné respirační infekce“, tedy zvýšenou teplotu, kašel a podobně. Také musí splňovat kritéria způsobilosti dárce krve. Plazmu nemohou darovat například ženy, které někdy rodily, lidé, kteří mají nějakou nemoc či v posledních šesti měsících absolvovali operaci nebo si nechali zkrášlit tělo piercingem či tetováním. Vhodnými dárci nejsou ani lidé, kteří v uplynulém měsíci navštívili zemi s výskytem závažných a u nás neobvyklých chorob. Seznam všech kritérií i zařízení transfuzní služby, která rekonvalescentní plazmu aktuálně odebírají, najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví.