Od začátku koronavirové pandemie se ukázal jeden důležitý fenomén – muži jsou náchylnější k nákaze a s nemocí také hůře bojují. V Itálii tvořili muži dokonce 70 procent všech obětí. Podle vědce Sharona Moalema za to může genetika, řekl to deníku New York Post.
V Jižní Koreji se na rozdíl od Itálie nakazilo více žen než mužů, přesto ale zemřelo více mužů. V New Yorku tvoří muži asi 55 procent všech nakažených a mezi oběťmi zabírají ještě větší procenta. Tento fenomén zaujal zdravotnické experty, kteří přišli například s teoriemi, že mezi muži je vícero kuřáků, že by mohli brát méně vážně protiepidemická opatření nebo, že jsou méně důslední v mytí rukou.
Mohou za to geny?
Genetikovi Sharonu Moalemovi se tato obvinění nelíbí. „Přijde mi to tak urážlivé,“ řekl pro New York Post. „Svalovat vinu na oběť,“ dodal. Podle něj leží za rozdíly imunitní odpověď. U žen jde o kombinaci chromozomů XX, která zajišťuje dámám silnější obranyschopnost. Chromozom X totiž obsahuje 1 098 genů, zatímco chromozom Y, který se jako kombinace XY vyskytuje u mužů, má genů pouze 70.
Vložky a tampóny pro ženy zdarma, prosazuje Babiš. Řešení je na Schillerové
Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce, aby Česko začalo řešit úhradu menstruačních pomůcek pro ženy. Jako úkol to zadal ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Inspirací mu je Skotsko, kde v úterý schválil parlament zákon, na základě kterého bude stát ženám právě menstruační pomůcky hradit.
„Samozřejmě, že některé chování může ovlivňovat počty nakažených. Ale proč by mělo špatné mytí rukou vést k úmrtí pacienta, který již leží na jednotce intenzivní péče?“ ptá se odborník na vzácné nemoci, genetiku a pohlavní diferenciaci. „Je to směšné,“ dodal. „Ve skutečnosti jsou na tom muži hůře až ve chvíli, kdy se infikují. Má to tedy původ v genetice,“ tvrdí.
Právě chromozomy X se podílejí na činnosti imunitního systému. A ženy mají k dispozici dvě populace buněk imunitního systému – jednu s chromozomem X převzatým od otce a jednu s chromozomem X převzatým od matky. „Jako muž nemám tolik možností,“ míní Moalem. „Mohu pouze doufat, že můj chromozom X má ty správné geny, aby rozpoznal a zabil virus,“ vysvětlil.
Muži jsou prý v podstatě imunitně křehčí
Muži se podle něj nejen hůře vypořádávají s infekcemi, ale také se složitěji hojí ze zranění. Tuto genetickou nevýhodu podle vědce dokládá i fakt, že prvního roku života se celosvětově častěji dožijí dívky než chlapci, a že 95 procent lidí, kteří se dožijí více než 110 let, jsou ženy.
Závěry New York Postu sdílí také prestižní deník Washington Post, který v říjnu napsal, že v USA zemřelo na koronavirus o 17 tisíc více mužů než žen. Muži tak mají ve Spojených státech oproti ženám v průměru o zhruba sedm procent vyšší šanci, že na COVID-19 zemřou.
„Když se podíváte na světová data, muži se koronavirem nakazí stejně často jako ženy. Takže je zřejmé, že za vyšší počet úmrtí může těžší průběh onemocnění u mužské části populace,“ uzavřel pro americký list vědec Franck Mauvais-Jarvis, který se na univerzitě Tulane zabývá rozdílem ve zvládání nemocí mezi ženami a muži.