reklama

Teplé počasí na svatého Václava vylákalo lidi do Staré Boleslavi nebo na Hanou

  • Téma: Domácí
  • Tomáš Petržela
  • Pavlína Fabiánová
  • Robert Heč
  • 28. září 2021 21:02

Svátek svatého Václava provázelo nezvykle teplé počasí. Rekordně teplé bylo podle meteorologů především ráno. Kdo mohl, vyrazil za sportem nebo na zahrádku. Ve Staré Boleslavi nechyběla tradiční svatováclavská bohoslužba a na Hané se sešla řada Hanáků.

reklama

Volný den v úterý vylákal ven spoustu lidí. Meteorologové zaznamenali na téměř třetině stanic rekordně teplé ráno. V Olomouci a Brně bylo více než 15 stupňů Celsia. „Nad našim územím je docela teplý vzduch. V pondělí přes den svítilo slunce, takže bylo docela teplo, a v noci se zatáhlo, proto se moc neochlazovalo,“ vysvětlil meteorolog Miroslav Hakl.

Teplo, neteplo, zima se přesto nezadržitelně blíží. A toho jsou si dobře vědomi i zahrádkáři, kteří mají v těchto dnech práce nad hlavu. „Nyní už vše připravujeme na zimu. Musím záhony ještě trochu překopat a dám jim tam potřebné živiny,“ uvedl zahrádkář.

Hezké počasí pak vylákalo lidi do Staré Boleslavi na návštěvu Baziliky svatého Václava, která se v úterý otevřela veřejnosti po několika letech. Rekonstrukce stavby vyšla na 120 miliónů korun. Při svatováclavské pouti ji slavnostně otevřel kardinál Dominik Duka. „Jsme místní, takže jsme se velmi těšili,“ podotkla oslovená návštěvnice.

Nechyběla ani dezinfekce

Před Tovačovskou radnicí se pak sešly stovky Hanáků, kde jim starosta na jeden den předal hodové právo a klíče od radnice. O počtu účastníků měli organizátoři přesný přehled. „Je nás 698, ale Mařa s Tondó určitě dojdů, takže nás 700 určitě bude,“ rozesmíval starosta příchozí. Spoluorganizátor akce Jura Vrba podotkl, že se na akci všichni lidé velmi těšili. „Jsme rádi, že si můžeme zatančit a pobavit se,“ říkal.

Krátce po jedenácté hodině se průvod sedmi set krojovaných Hanáků vydal na pochod a rozhodně bylo na co se dívat. Všichni zamířili na místní zámek a nechyběla ani nezbytná dezinfekce. „Ve vestě mám schovanou kapsičku na slivovici. Mám na ní i napsáno, kdo jsem, kdybych náhodou zapomněl své jméno,“ ukazoval Hanák z Kojetína Jiří Ježek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama