reklama

Pouta, skalpely i zubařské křeslo. Nizozemští policisté odhalili pojízdné mučírny

Nizozemští policisté odhalili mučírny ukryté uvnitř přepravních kontejnerů. Podle tamního státního zastupitelství měly být objekty zvukotěsné a plné předmětů pravděpodobně užívaných k mučení. Informovala o tom CNN.

reklama

Policisté provedli razii na plantážích Wouwse, které se nachází na hranicích Nizozemska a Belgie a zatkli tam šest mužů podezřelých z únosů a držení rukojmích.

K tématu

Na místě našli šest přepravních kontejnerů, které byly patrně přeformovány do „vězeňských cel“. Objevili také skrýš se zbraněmi a velkými zahradnickými nůžkami.

„V každé cele byla ke stropu a podlaze přidělaná pouta tak, aby bylo možné někoho vestoje svázat s rukama nad hlavou,“ stálo v oficiálním prohlášení. V kontejnerech byly údajně nainstalovány kamery pro možnost sledování případných obětí na dálku.

V jednom ze zařízení navíc stálo zubařské křeslo s popruhy na nohy a ruce. „Tento kontejner obsahoval také pytle s předměty patrně zaměřenými na mučení nebo minimálně na vyvolání tlaku na oběti,“ uvedly úřední orgány v prohlášení.

Kradená auta i čínská verze pušky AK-47

Podle nizozemského státního zastupitelství policie kromě velkých nůžek našla také zahradní pilu, skalpely, kleště, náhradní pouta, pásku, kukly a černé bavlněné pytle, které se dají přetáhnout přes hlavu. „Během policejní prohlídky domu v Rotterdamu bylo nalezeno 24 kilogramů MDMA (droga také známá jako extáze, pozn. red.),“ uvedly úřední orgány.

Strážníci nalezli také tři kradené dodávky, dvě auta značky BMW, sedm pistolí a čínskou verzi pušky AK-47. „Celkem se s podezřelými našlo 25 zbraní,“ uvedlo státní zastupitelství.

K tématu

Podle úředníků vyšetřování začalo už v dubnu, kdy se strážníkům povedlo dostat do zašifrované chatovací sítě EncroChat a sledovat, kde se skupina pohybuje a jaké má plány. „Lze z toho vyvodit, kdo byly ty plánované oběti,“ stálo v prohlášení.

„Skupina byla policií varována a začala se ukrývat jinde. Díky stálému dohledu kamerového systému ve skladu a v jeho blízkosti ale bylo zabráněno plánovaným únosům, držení rukojmích a dalším závažným násilným zločinům,“ sdělilo nizozemské státní zastupitelství.

Soud nařídil zadržení po dobu 90 dnů

EncroChat poskytoval zabezpečenou službu okamžitého zasílání zpráv přes mobilní telefon. Jednalo se o „kriminální trh“, který celosvětově užívalo asi 60 tisíc lidí pro koordinaci a distribuci zakázaného zboží, praní peněz a plánování zabíjení soupeřů, jak uvádí britský Národní úřad kriminality.

Právě odhalení kontejnerů následovalo několik úspěšných zátahů, které britská a evropská policie provedla na základě informací ze sítě EncroChat. Během nich byly ve Velké Británii a Nizozemsku zatčeny stovky lidí a zabaveno více než 27 tun drog.

Všech šest mužů, kteří byli zatčeni ve spojitosti se mučírnou, jsou Nizozemci. Soud v Amsterdamu v pondělí nařídil jejich zadržení po dobu devadesáti dnů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama