reklama

Pouta, skalpely i zubařské křeslo. Nizozemští policisté odhalili pojízdné mučírny

Nizozemští policisté odhalili mučírny ukryté uvnitř přepravních kontejnerů. Podle tamního státního zastupitelství měly být objekty zvukotěsné a plné předmětů pravděpodobně užívaných k mučení. Informovala o tom CNN.

reklama

Policisté provedli razii na plantážích Wouwse, které se nachází na hranicích Nizozemska a Belgie a zatkli tam šest mužů podezřelých z únosů a držení rukojmích.

K tématu

Na místě našli šest přepravních kontejnerů, které byly patrně přeformovány do „vězeňských cel“. Objevili také skrýš se zbraněmi a velkými zahradnickými nůžkami.

„V každé cele byla ke stropu a podlaze přidělaná pouta tak, aby bylo možné někoho vestoje svázat s rukama nad hlavou,“ stálo v oficiálním prohlášení. V kontejnerech byly údajně nainstalovány kamery pro možnost sledování případných obětí na dálku.

V jednom ze zařízení navíc stálo zubařské křeslo s popruhy na nohy a ruce. „Tento kontejner obsahoval také pytle s předměty patrně zaměřenými na mučení nebo minimálně na vyvolání tlaku na oběti,“ uvedly úřední orgány v prohlášení.

Kradená auta i čínská verze pušky AK-47

Podle nizozemského státního zastupitelství policie kromě velkých nůžek našla také zahradní pilu, skalpely, kleště, náhradní pouta, pásku, kukly a černé bavlněné pytle, které se dají přetáhnout přes hlavu. „Během policejní prohlídky domu v Rotterdamu bylo nalezeno 24 kilogramů MDMA (droga také známá jako extáze, pozn. red.),“ uvedly úřední orgány.

Strážníci nalezli také tři kradené dodávky, dvě auta značky BMW, sedm pistolí a čínskou verzi pušky AK-47. „Celkem se s podezřelými našlo 25 zbraní,“ uvedlo státní zastupitelství.

K tématu

Podle úředníků vyšetřování začalo už v dubnu, kdy se strážníkům povedlo dostat do zašifrované chatovací sítě EncroChat a sledovat, kde se skupina pohybuje a jaké má plány. „Lze z toho vyvodit, kdo byly ty plánované oběti,“ stálo v prohlášení.

„Skupina byla policií varována a začala se ukrývat jinde. Díky stálému dohledu kamerového systému ve skladu a v jeho blízkosti ale bylo zabráněno plánovaným únosům, držení rukojmích a dalším závažným násilným zločinům,“ sdělilo nizozemské státní zastupitelství.

Soud nařídil zadržení po dobu 90 dnů

EncroChat poskytoval zabezpečenou službu okamžitého zasílání zpráv přes mobilní telefon. Jednalo se o „kriminální trh“, který celosvětově užívalo asi 60 tisíc lidí pro koordinaci a distribuci zakázaného zboží, praní peněz a plánování zabíjení soupeřů, jak uvádí britský Národní úřad kriminality.

Právě odhalení kontejnerů následovalo několik úspěšných zátahů, které britská a evropská policie provedla na základě informací ze sítě EncroChat. Během nich byly ve Velké Británii a Nizozemsku zatčeny stovky lidí a zabaveno více než 27 tun drog.

Všech šest mužů, kteří byli zatčeni ve spojitosti se mučírnou, jsou Nizozemci. Soud v Amsterdamu v pondělí nařídil jejich zadržení po dobu devadesáti dnů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama