reklama

Nizozemský fanoušek: Nedvěd byl fantastický, ten váš obrat z 0:2 na 3:2 mě bolel

Šedesátiletý nizozemský fanoušek Peter de Craen pracuje ve firmě s českými kolegy, i proto pro něj osmifinále fotbalového Eura bude hodně prestižní. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS připouští, že Nizozemci jsou proti Patriku Schickovi a spol. favority. Podle jeho názoru to však zdaleka nebude tak jednoznačné, jak si možná mnozí jeho krajané myslí.

reklama

Nizozemský nároďák se v osmifinále Eura utká s českým týmem. Jaký to bude zápas?
Podle mého hodně těžký. Neočekávám, že by si týmy vypracovaly moc vyložených šancí, bude to spíš opatrné. Téměř každý říká, že je to tak osmdesát na dvacet pro Nizozemsko, já bych ale tolik optimistický nebyl. Když už, tak šedesát na čtyřicet. Zápas může ovlivnit, že se bude hrát na stadionu naplněném mnoha fanoušky; to může fotbalisty hodně nahecovat. Jisté je, že máme své zbraně. Měli byste si dát pozor třeba na rychlonožku Donyella Malena z Eindhovenu, který v útoku se slavnějším Memphisem Depayem vytvořil vynikající dvojici.

Jaký máte zatím na Euru dojem ze hry českého a nizozemského týmu?
Upřímně – náš tým se zatím moc nepředřel. Ve skupině ho příliš neprověřilo ani Rakousko, ani Ukrajina, ani Severní Makedonie, šlo vesměs o dost snadná vítězství. Uvidíme, jestli to bude proti Čechům jiné. Vaše mužstvo se mi moc líbilo zejména v prvním utkání proti Skotsku. Na ten nádherný gól Patrika Schicka se bude dlouho vzpomínat, byl opravdu úžasný. Kdybych měl odpovědět, který český hráč mi na tomhle turnaji zatím utkvěl, nebude mít Schick zásluhou téhle trefy konkurenci.

Češi se s Nizozemci utkávají docela často. Jaké zápasy vám zůstaly v paměti?
Jako první mě napadá utkání na Euru 2000 v Amsterdamu, který jsme vyhráli 1:0 gólem z penalty těsně před koncem.

Ach ano, ta penalta byla hodně přísná, rozhodčí Collina se kvůli ní v Česku stal veřejným nepřítelem číslo jedna.
Mně ale udělala radost. Ze všech našich vzájemných utkání, co pamatuji, mi právě tohle přineslo nejvíc pozitivních emocí. Největší zklamání pro mě naopak představoval zápas z Eura 2004, v němž jsme vedli už 2:0, jenže s partou kolem Pavla Nedvěda jsme nakonec prohráli 2:3. To bolelo. Zrovna Nedvěda jsem nicméně mimořádně uznával, ze všech českých fotbalistů minulosti asi vůbec nejvíc. Byl to bojovník s fantastickou přihrávkou.

Je to s podivem, ale od 90. let má český nároďák s tím nizozemským výrazně pozitivní bilanci, přestože větší hvězdy bývají spíš na vaší straně. Tušíte, čím to může být?
Možná je to tím, že my Holanďani se až příliš soustředíme na ofenzivu a občas trochu zapomínáme bránit.

V roce 1988 vás ale právě ofenzivní síla dovedla až k titulu mistrů Evropy. Jak na ten slavný turnaj vzpomínáte?
Hlavně přes svého nejoblíbenějšího hráče – Marco van Bastena. V kariéře vstřelil spoustu fantastických gólů, snad vůbec nejúžasnější dal však právě na Euru 88 proti Německu a Sovětskému svazu.

Je současná nizozemská reprezentace dost silná, aby napodobila dávný úspěch van Bastena a spol.?
Ne, to si opravdu nemyslím. Kdybych si měl vsadit, dám své peníze mnohem spíš na Francii nebo Itálii.

Mrzí vás, že turnaj jako fanoušek sledujete jen u televize?
Je samozřejmě skvělé fandit přímo na stadionu, já si ale hezky užiju sledování fotbalu i doma u televize, obklopen přáteli. V práci jsme si to s kolegy zpestřili tipovačkou, to vám turnaj taky zatraktivní. Ale jistě – být přímo u toho je skvělé. Mám třeba skvělé vzpomínky na už zmíněné Euro 2000, kde jsem byl na tribuně amsterdamské arény při našem posledním utkání ve skupině. Tenkrát jsme porazili 3:2 Francii, která pak celý turnaj vyhrála. To byl parádní zážitek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?
MS ve fotbale

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama