CNN Prima News Nobelova cena míru

Nobelova cena míru

Výpis příspěvků ke štítku „Nobelova cena míru“

Hnutí BLM nominoval politik na Nobelovu cenu za mír. Násilí? Klady převažují, říká

30. ledna 2021 12:07

Zvyšuje povědomí o rasismu a zaslouží si dostat Nobelovu cenu za mír. S těmito slovy nominoval norský politik Petter Eide často diskutované hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) na prestižní ocenění. S BLM si lidé spojí demonstrace, které se mnohdy neobešly bez násilí. Eide ale říká, že mírové protesty převládaly.

Loni dostal Nobelovu cenu míru. Letos poslal etiopský premiér proti rebelům armádu

21. listopadu 2020 21:58

V roce 2019 získal etiopský premiér Abiy Ahmed Nobelovu cenu míru za úsilí o dosažení míru a iniciativu při řešení pohraničního konfliktu se sousední Eritreou. Letos v listopadu poslal armádu proti rebelům v regionu Tigraj na severu země. Ofenziva si vyžádala v sobotu devět obětí mezi civilisty ve městě Adigrat. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na vedení etiopského státu Tigraj.

Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program za boj proti hladomoru

9. října 2020 11:14
Aktualizováno

Letošní Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program (WFP) za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech. Oznámil to norský Nobelův výbor. Uvedl, že pandemie nemoci COVID-19 zhoršila situaci milionů lidí, kteří čelí hladu. Zároveň vyzval vlády, aby WFP a dalším humanitárním organizacím zajistily nutnou finanční podporu.

Favority na Nobelovu cenu za mír jsou Greta Thunbergová a Světová zdravotnická organizace

17. září 2020 14:44

Letošní Nobelova cena za mír by mohla připadnout švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové a hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), kteří přitáhli pozornost světa k boji za lepší ochranu klimatu. Podle agentury Reuters to uvedli skandinávští experti, kteří šance kandidátů každoročně hodnotí. Thunbergovou favorizují i sázkové kanceláře, společně se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).