V roce 2019 získal etiopský premiér Abiy Ahmed Nobelovu cenu míru za úsilí o dosažení míru a iniciativu při řešení pohraničního konfliktu se sousední Eritreou. Letos v listopadu poslal armádu proti rebelům v regionu Tigraj na severu země. Ofenziva si vyžádala v sobotu devět obětí mezi civilisty ve městě Adigrat. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na vedení etiopského státu Tigraj.
Etiopská vláda oznámila, že její jednotky získaly nad Adigratem kontrolu. Adigrat je od tigrajského správního střediska vzdálen asi 116 kilometrů. Vláda dříve uvedla, že federální armáda se brzy dostane až k tigrajské metropoli Mekele. Tigrajci podle ní teď pomocí buldozerů rozorávají cesty kolem města, v němž žije asi půl milionu lidí.
Ověřit zprávy z místa je složité. Telefonní a internetové spojení je totiž přerušeno od 4. listopadu, kdy premiér Abiy Ahmed obvinil politickou stranu Tigrajská lidově osvobozenecká fronta (TPLF) ze zrady a vyslal do severního státu Tigraj armádu.
Stovky, možná tisíce lidí už kvůli současným bojům přišly o život a podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) se do sousedního Súdánu od začátku konfliktu uchýlilo 31 000 lidí. OSN počítá s variantou, že do Súdánu uprchne až 200 000 lidí. Humanitární organizace se obávají, že v Tigraji, kde na pomoci závisely stovky tisíc lidí ještě před současným konfliktem, propukne krize. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k vytvoření humanitárních koridorů.
Mírová jednání v nedohlednu
Africká unie v pátek pověřila bývalého prezidenta Mozambiku, exprezidenta Jihoafrické republiky a bývalou hlavu Libérie, aby zprostředkovali mediaci konfliktu. „Hlavním úkolem speciálních vyslanců bude přesvědčit obě strany konfliktu, aby se zavázaly k ukončení ozbrojených střetů a vytvořit prostředí pro inkluzivní národní dialog o problémech, které vedly k současné situaci,“ uvedla unie v prohlášení.
Etiopie však podle Reuters popřela, že by byla podobná jednání v dohledu. Navíc dříve uvedla, že s TPLF jednat nebude. Guterres upozornil, že etiopské úřady zatím na žádnou mediaci konfliktu zprostředkovanou zahraničím nepřistoupily.
Konflikt má jádro v červnovém rozhodnutí premiéra Ahmeda odložit kvůli epidemii volby. Tigrajská TPLF pak začala centrální vládu považovat za nelegitimní. Ahmed, který patří k etniku Oromů, podle Tigrajců nemá právo vést zemi. Vláda pak obvinila TPLF z útoku na vojenskou základnu a z krádeže zbraní, což ale tato organizace odmítá. Ahmed TPLF obvinil ze zrady a na začátku listopadu nařídil proti Tigraji vojenskou operaci.