Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu míru. Na prestižní ocenění navrhl amerického prezidenta člen norského parlamentu za zprostředkování mírové dohody mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, informovala stanice Fox News.
Nominaci si Donald Trump vysloužil od norského poslance Christiana Tybringa-Gjeddea. Podle něj se totiž americký prezident snaží řešit vleklé konflikty po celém světě. „Myslím, že se více snažil nastolit mír mezi národy než většina ostatních nominovaných na Nobelovu cenu míru,“ uvedl poslanec, který je zároveň předsedou Stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO, pro stanici Fox News.
Tybring-Gjedde pak v nominačním dopise komisi napsal, že Trumpova administrativa hrála klíčovou roli při vytváření vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty. „Očekává se, že i další státy Středního východu budou následovat Spojené arabské emiráty. Tato dohoda by mohla být jazýčkem na vahách, který učiní z Blízkého východu region spolupráce a prosperity,“ stojí podle americké stanice v dopise.
Podle norského poslance pak Trump rovněž sehrál klíčovou roli při urovnávání konfliktu mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru nebo Severní a Jižní Koreou. Tybring-Gjedde amerického prezidenta chválí i za stažení vojáků z Blízkého východu. „Trump skutečně prolomil 39letou sérii amerických prezidentů, kteří buď zahájili válku, nebo USA přivedli do mezinárodního ozbrojeného konfliktu,“ napsal norský poslanec s tím, že posledním prezidentem, který se výše zmíněnému vyhnul, byl rovněž laureát Nobelovy ceny míru Jimmy Carter.
Obama pro mír neudělal vůbec nic.
Tybring-Gjedde, který v norském parlamentu zastupuje Progresivní stranu, odmítá, že by současného amerického prezidenta na Nobelovu cenu míru nominoval kvůli osobním sympatiím. „Nejsem velkým příznivcem Trumpa. Komise by měla vzít v úvahu fakta a podle nich ho i posuzovat. Ne podle toho, jak se občas chová. Lidé, kteří obdrželi Nobelovu cenu míru v předchozích letech, udělali mnohem méně než Trump. Třeba Barack Obama neudělal vůbec nic.“
Právě Trumpův předchůdce v Bílém domě obdržel Nobelovu cenu za mír v roce 2009. Komise to tehdy zdůvodnila Obamovým „mimořádným úsilím o posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy“. Před Obamou obdrželi prestižní ocenění ještě tři američtí prezidenti – Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson a již zmíněný Jimmy Carter.
Podle pravidel může svého kandidáta na Nobelovu cenu míru nominovat například každý člen národních parlamentů a vlád, členové Mezinárodního soudního dvora, univerzitní profesoři nebo předchozí držitelé ocenění. Podmínkou je doručení nominace Komisi do začátku února. Jestli se stane Donald Trump v pořadí pátým americkým prezidentem, který obdrží Nobelovu cenu míru, bude jasné nejdříve v říjnu příštího roku.