reklama

Noc oživlých mrtvol: Morbidní čínskou profesí býval přenašeč nebožtíků

Čína má bohaté a pro Evropana často nepochopitelné pohřební rituály
Zdroj: http://pixabay.com

Čínská tradice vyžadovala pohřeb do rodné půdy, což v minulosti znamenalo nákladné a nelegální přesuny těl.

reklama

Dnes, kdy nejedno velkoměsto od amerického New Yorku, přes malajskou Malaku, až po australské Sydney má svou čínskou čtvrť, už podobná tradice pohřbu v domácím prostředí neplatí. Představitelé čínské menšiny se na mnoha místech světa dokonale aklimatizovali a snaha mít hrob v zemi původu už pro ně není prioritou. Ostatně čínský hřbitov v Malakce, největší mimo pevninskou Čínu, je toho jasným důkazem.

Převoz mrtvých přes hranice

Převoz mrtvých je znám z literatury a mýtů. Stačí připomenout mytického převozníka Charóna, který měl za úplatu přemístit nebožtíka ze země živých do záhrobí. Jenže v Číně to ještě v padesátých letech neznamenalo pomyslný převoz duší, nýbrž transport neživých těl mezi jednotlivými okresy. Pokud někdo zemřel mimo oblast, kde chtěl být pochován, museli jeho příbuzní najmout muže, kteří zajistili převoz nebožtíka do jeho domovského okrsku. A nejednalo se o nijak lacinou záležitost.

Vonná tyčinka jako vzpomínka na zemřelého příbuzného (Čína)
Vonná tyčinka jako vzpomínka na zemřelého příbuzného (Čína)
Zdroj: Topi Pigula

Profese převozníků těl oficiálně neexistovala, přestože lidé jejich služeb využívali. Podobně jako tomu bylo s takzvanými veksláky v někdejším Československu. Minulý režim tehdy oficiálně měnil valuty v extrémně nevýhodném kursu, přičemž toleroval nelegální směnu před prodejnami Tuzex (zkratka ze slov tuzemský export) za bony, jimiž se platilo za luxusní zahraniční zboží, jako byly džíny nebo kvalitní čokoláda.

Dva živí a jeden mrtvý

Luo Tchien Wang, čínský mistr feng-šuej, vzpomíná na pradávnou a vlastně ve všech dobách tajnou profesi: „Podle čínské tradice list padá ke kořenům. Z těch, kteří nemohou být po smrti navráceni do rodné půdy, se prý stávají opuštění diví duchové. Proto každý, kdo si to může jen trochu dovolit, zanechá pokyny synům a vnukům, aby ho přivedli zpátky domů, ať to stojí, co to stojí. Převádění mrtvých se skutečně děje. Jsou tam dva živí a jeden mrtvý. Jeden je na světle, to je ten s lampionem, rozhazuje posmrtné peníze a vyvolává, druhý ve stínu nese mrtvolu a je od hlavy k patě zahalený do černého pláště. Musí být pořád vzpřímený, jako by nesl prkno, ruce svěšené dolů, a vší silou musí podpírat tíhu mrtvoly.“

Malaka Bukit China - největší čínský hřbitovmimo kontinentální Čínu
Malaka Bukit China - největší čínský hřbitovmimo kontinentální Čínu
Zdroj: Topi Pigula

Jeho popis si zaslouží vysvětlení. Muž, který nesl mrtvolu, přes kápi takřka neviděl na cestu. Proto před ním šel jiný, který ho navigoval, upozorňoval na nerovnosti půdy či schody. Byla to v podstatě nutnost, přesuny probíhaly převážně v noci. Muž jdoucí vepředu měl gong či zvonec, kterým upozorňoval na přicházející procesí a tím upozorňoval živé, aby měli čas se ukrýt. Podle čínské tradice totiž pohled na mrtvého přináší neštěstí. Muž zároveň obětoval pohřební peníze, což je rituál, který se udržuje v Asii dodnes. Pohřební peníze mohly mít podobu dolarů, eur, juanů, rupií či bathů, jen byly vytištěné na méně kvalitním papíře bez bezpečnostních prvků.

Čínský hřbitov v Maleace v letech 1860-1900
Čínský hřbitov v Maleace v letech 1860-1900

Chodící mrtví

Přenášení pozůstatků zemřelého bylo mnohem jednodušší v zimě, kdy rozkladu bránil mráz. Jakmile se oteplilo, situace se zkomplikovala a často byla znemožněna úplně. Podle Tchien Wangova vyprávění měl nebožtík, kterého měl možnost vidět, tělní otvory ucpané rtutí, která zřejmě fungovala jako konzervační činidlo.

Starý čínský hrob člověka, který se pohřbu v domovské zemi nedočkal
Starý čínský hrob člověka, který se pohřbu v domovské zemi nedočkal
Zdroj: Topi Pigula

Existují dokonce popisy „zástupu chodících mrtvých“, odkud je už jen krok k pověrám o zombie. Základem měla být chůze mrtvol v zástupu, přičemž život zemřelým dočasně vdechly modlitby taoistických kněží. Mnohem dále od pověry, zato blíže ke skutečnosti je teorie, že mrtví byli připoutáni pod pažemi k bambusovým tyčím, které na ramenou nesli silní nosiči.

Právě v transportu mrtvých lze hledat základ divadelní a následně i filmové postavy chodící zombie – jiangshi. Mýtus o chodících oživlých mrtvolách zakládající se na skutečném transportu těl vyvolával strach, který naopak vyhovoval nočním nosičům.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama