reklama

Noc oživlých mrtvol: Morbidní čínskou profesí býval přenašeč nebožtíků

Čínská tradice vyžadovala pohřeb do rodné půdy, což v minulosti znamenalo nákladné a nelegální přesuny těl.

reklama

Dnes, kdy nejedno velkoměsto od amerického New Yorku, přes malajskou Malaku, až po australské Sydney má svou čínskou čtvrť, už podobná tradice pohřbu v domácím prostředí neplatí. Představitelé čínské menšiny se na mnoha místech světa dokonale aklimatizovali a snaha mít hrob v zemi původu už pro ně není prioritou. Ostatně čínský hřbitov v Malakce, největší mimo pevninskou Čínu, je toho jasným důkazem.

Převoz mrtvých přes hranice

Převoz mrtvých je znám z literatury a mýtů. Stačí připomenout mytického převozníka Charóna, který měl za úplatu přemístit nebožtíka ze země živých do záhrobí. Jenže v Číně to ještě v padesátých letech neznamenalo pomyslný převoz duší, nýbrž transport neživých těl mezi jednotlivými okresy. Pokud někdo zemřel mimo oblast, kde chtěl být pochován, museli jeho příbuzní najmout muže, kteří zajistili převoz nebožtíka do jeho domovského okrsku. A nejednalo se o nijak lacinou záležitost.

Profese převozníků těl oficiálně neexistovala, přestože lidé jejich služeb využívali. Podobně jako tomu bylo s takzvanými veksláky v někdejším Československu. Minulý režim tehdy oficiálně měnil valuty v extrémně nevýhodném kursu, přičemž toleroval nelegální směnu před prodejnami Tuzex (zkratka ze slov tuzemský export) za bony, jimiž se platilo za luxusní zahraniční zboží, jako byly džíny nebo kvalitní čokoláda.

Dva živí a jeden mrtvý

Luo Tchien Wang, čínský mistr feng-šuej, vzpomíná na pradávnou a vlastně ve všech dobách tajnou profesi: „Podle čínské tradice list padá ke kořenům. Z těch, kteří nemohou být po smrti navráceni do rodné půdy, se prý stávají opuštění diví duchové. Proto každý, kdo si to může jen trochu dovolit, zanechá pokyny synům a vnukům, aby ho přivedli zpátky domů, ať to stojí, co to stojí. Převádění mrtvých se skutečně děje. Jsou tam dva živí a jeden mrtvý. Jeden je na světle, to je ten s lampionem, rozhazuje posmrtné peníze a vyvolává, druhý ve stínu nese mrtvolu a je od hlavy k patě zahalený do černého pláště. Musí být pořád vzpřímený, jako by nesl prkno, ruce svěšené dolů, a vší silou musí podpírat tíhu mrtvoly.“

Jeho popis si zaslouží vysvětlení. Muž, který nesl mrtvolu, přes kápi takřka neviděl na cestu. Proto před ním šel jiný, který ho navigoval, upozorňoval na nerovnosti půdy či schody. Byla to v podstatě nutnost, přesuny probíhaly převážně v noci. Muž jdoucí vepředu měl gong či zvonec, kterým upozorňoval na přicházející procesí a tím upozorňoval živé, aby měli čas se ukrýt. Podle čínské tradice totiž pohled na mrtvého přináší neštěstí. Muž zároveň obětoval pohřební peníze, což je rituál, který se udržuje v Asii dodnes. Pohřební peníze mohly mít podobu dolarů, eur, juanů, rupií či bathů, jen byly vytištěné na méně kvalitním papíře bez bezpečnostních prvků.

Chodící mrtví

Přenášení pozůstatků zemřelého bylo mnohem jednodušší v zimě, kdy rozkladu bránil mráz. Jakmile se oteplilo, situace se zkomplikovala a často byla znemožněna úplně. Podle Tchien Wangova vyprávění měl nebožtík, kterého měl možnost vidět, tělní otvory ucpané rtutí, která zřejmě fungovala jako konzervační činidlo.

Existují dokonce popisy „zástupu chodících mrtvých“, odkud je už jen krok k pověrám o zombie. Základem měla být chůze mrtvol v zástupu, přičemž život zemřelým dočasně vdechly modlitby taoistických kněží. Mnohem dále od pověry, zato blíže ke skutečnosti je teorie, že mrtví byli připoutáni pod pažemi k bambusovým tyčím, které na ramenou nesli silní nosiči.

Právě v transportu mrtvých lze hledat základ divadelní a následně i filmové postavy chodící zombie – jiangshi. Mýtus o chodících oživlých mrtvolách zakládající se na skutečném transportu těl vyvolával strach, který naopak vyhovoval nočním nosičům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama