Nouzový stav bude prodloužen do konce května. Sněmovna kývla na návrh vlády

Nouzový stav potrvá v Česku další dva měsíce, tedy do konce května. V úterý vládní většina ve Sněmovně přehlasovala na mimořádné schůzi opozici a podpořila návrh kabinetu Petra Fialy (ODS). Jednání trvalo devět hodin.

Pro prodloužení nouzového stavu bylo 82 koaličních poslanců ze 148 přítomných, proti bylo 62 zákonodárců z opozice. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bylo prodloužení nutné k tomu, aby se stát mohl operativně a cíleně postarat o lidi prchající před válkou na Ukrajině.

„Žádost o prodloužení nouzového stavu o dva měsíce je možná neobvyklá. Pro vládu a všechny policisty, hasiče i hejtmany, kteří v tomto režimu už dva měsíce pracují, je ovšem nezbytná,“ prohlásil v úterý na plénu Rakušan, který zastoupil premiéra Petra Fialu. Ten je v izolaci kvůli nákaze koronavirem.

Vicepremiér uvedl, že není důvod předpokládat, že by počet uprchlíků v Česku v horizontu dvou měsíců výrazně klesl. Zároveň ale zdůraznil, že stav nouze neomezí život obyvatel České republiky, a pokud by nebyly potřeba celé dva měsíce, Sněmovna jej může ukončit dříve.

Hnutí ANO i SPD byla proti

Proti prodloužení nouzového stavu se ve Sněmovně vyslovila obě opoziční hnutí. Poslanci ANO na plénu několikrát zopakovali, že by zvedli ruku pro prodloužení stavu nouze na 30 dnů. Dvouměsíční lhůta se jim nelíbila.

Hnutí SPD od začátku deklarovalo, že vládní návrh nepodpoří. Jeho šéf Tomio Okamura mimo jiné prohlásil, že nouzový stav „pomáhá ještě více obhajovat omezování už tak omezovaných ústavních svobod a lidských práv“, zejména právo na svobodu názoru a projevu.

Nouzový stav v Česku platí kvůli migrační vlně od pátku 4. března. Kvůli ruské agresi na Ukrajině do Česka přišlo už více než 300 tisíc uprchlíků. Přibližně polovina z nich jsou děti. Dočasnou ochranu dosud dostalo podle Rakušana více než 236 tisíc uprchlíků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:32

Ruský antimonopolní úřad vyšetřuje růst maloobchodních cen vojenského zboží

18:13

Země EU se pomalu blíží k dohodě na dalších protiruských sankcích

17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Vyhoďte doktory i kouče. Jak může hvězda NFL hrát pár dní po otřesu mozku a utrpět další?

Americký fotbal je hned na první pohled sportem jen pro tvrďáky. Během necelého týdne se o tom dvakrát velmi intenzivně přesvědčila jedna z hvězd zámořské NFL Tuy Tagovailoa. Quarterback Miami Dolphins dostal před pár dny pořádný direkt, ve čtvrtečním zápase pak opouštěl hřiště na nosítkách, tentokrát už oficiálně s otřesem mozku. A opět se jednou vášnivě diskutuje o bezpečí hráčů.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Další nepříjemnosti pro Meghan. Vévodkyni vyfotili s mužem, který téměř uškrtil manželku

Minulost svého bodyguarda si Meghan za rámeček nedá. Vévodkyni ze Sussexu, která je silnou aktivistkou za práva žen a bojuje proti domácímu násilí, při návštěvě Británie chránil expolicista, který téměř uškrtil vlastní manželku. Zda o prohřešku strážce věděla, není jasné. Veřejnost však tento přešlap manželce prince Harryho jen tak nezapomene.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.