reklama

Nouzový stav nepotřebujeme. Vraťme do hry PCR testy, žádají Prymula a Dostál

Někteří odborníci volají po opětovném uznávání PCR testů jako důkazu o bezinfekčnosti a po zrušení nouzového stavu. Vyhlašovat proticovidová opatření lze podle nich i bez něj. Otázkou je, jak se k situaci postaví budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Tu prezident Miloš Zeman jmenuje již tento pátek.

reklama

„Když vidíme ta různá opatření, která tady jsou, tak naprostá většina z nich jde realizovat bez nouzového stavu. Myslím si, že řada aktivit by šla dělat v režimu přímého testování, kdy po PCR testech bychom do 24 hodin věděli, že všichni jsou čistí,“ uvedl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

S tím souhlasí i právník a někdejší člen vládního týmu koalice PirSTAN Ondřej Dostál. „Doporučil bych zásadně přepracovat současné prokazování se takzvanou bezinfekčností. Ta teď neodpovídá datům ani poznatkům současné vědy. Zvýhodňují se ti, kteří jsou rizikovější, oproti těm, kteří jsou bezpečnější a jsou schopni to doložit například testem,“ řekl Dostál.

Pětikoalice mohla díky většině ve Sněmovně nouzový stav zrušit hned poté, co ho dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) na konci listopadu vyhlásila. Pro zrušení se ale vyslovili pouze poslanci z hnutí SPD.

„My jsme od začátku přesvědčeni, že se dalo postupovat bez nouzového stavu, nakonec takový byl i výsledek jednání vlády s hejtmany. Vláda se přesto rozhodla vyhlásit nouzový stav. Já to teď opravdu nebudu vládě komplikovat, jsme v nesmírně obtížné situaci,“ vysvětloval tehdy Fiala, proč se koalice Spolu a Piráti se Starosty nepřidali k SPD. Jeho rozhodnutí šéf hnutí Tomio Okamura ostře kritizoval.

Otázkou však je, jak se budoucí vláda k pokračování nouzového stavu postaví, až bude v pátek prezidentem Zemanem skutečně jmenována. Své kroky chce pětikoalice oznámit právě po tomto aktu.

Brzy by se také mělo ukázat, zda se vrátí do hry PCR testy jako doklady o bezinfekčnosti. Babišův kabinet tímto krokem chtěl dosud neočkovanou část populace donutit k vakcinaci, což se částečně povedlo. Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už ale několikrát naznačil, že v negativní motivaci nechce „tolik tlačit na pilu“ jako jeho předchůdce Adam Vojtěch (za ANO).

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama