
Lenka Bradáčová se stala novou šéfkou žalobců
Mezi priority nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých, sjednocování trestání či „převedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) do digitální doby“ ohledně informačních systémů, analytiky i kyberkriminality. Zaměřit se chce i na kriminalitu spojenou s korupcí a s nenávistnými projevy, protože tyto činy podle ní ohrožují bezpečnost a stabilitu státu. Uvedla to při úterním nástupu do funkce. Také zopakovala, že by ráda zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři.
Bradáčová připomněla, že zákon jí jasně vymezuje mandát nejvyšší státní zástupkyně, a to na sedm let. Některé koncepční změny, které chce na NSZ prosadit, jsou podle ní proveditelné v tomto časovém horizontu.
ČTĚTE TAKÉ: Premiér Fiala se pochlubil podporou stovek občanů. Senátor Čunek se mu veřejně vysmál
O dalších by ráda přinejmenším zahájila debatu. „Bude záležet i na tom, jakou představu bude mít další ministr spravedlnosti po volbách, které nás v tomto roce čekají. To je pro NSZ samozřejmě klíčová záležitost,“ podotkla.
Bradáčové změny by měly snížit počty státních zástupců
„Určitě budu chtít debatovat o třech stupních státního zastupitelství. O zefektivnění systému, který zde vznikl v roce 1994 jako jistý relikt doby po zániku federace,“ prohlásila Bradáčová. Připomněla, že otázkou se zabývala už předloha, která skončila v roce 2012 ve Sněmovně v druhém čtení. „Jsem přesvědčená, že pro deset milionů obyvatel této země jsou tři stupně dostatečné,“ pokračovala. To, který konkrétní stupeň by měl zaniknout, chce nejprve řešit se státními zástupci a ministerstvem spravedlnosti. Změnu označila v prvopočátku za organizační přeskupení sil, následně by ale podle ní měla také snížit počty státních zástupců.
Samotné NSZ čeká personální obměna. „Ano, plánuji personální změny, ale o nich by se nejdříve měli dozvědět státní zástupci, kteří působí u tohoto úřadu,“ řekla Bradáčová. Na dotaz, zda se změna bude týkat náměstků, doplnila bez dalších podrobností, že bude „napříč úřadem“. NSZ má nyní dva náměstky – Jiřího Pavlíka a Přemysla Poláka.
K otázce trestů Bradáčová na tiskové konferenci poukázala na to, že debatu ohledně potřeby sjednocení ukládání trestů vedou nejenom odborné kruhy, ale i laická veřejnost. Nová šéfka žalobců by chtěla nastavit systémové vzdělávání státních zástupců. Ohledně kriminality mladistvých a nezletilých zmínila, že několik měsíců uplynulého roku ukázalo, že tato problematika je naléhavou záležitostí nejenom v Česku.
Premiér ocenil přátelské předání funkce
Dosavadní dlouholetá šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Bradáčová dále uvedla, že NSZ by nyní bylo vyloučené z dohledu v kauzách, které dozorovala. Žádný takový případ ale podle ní není. V případech, v nichž dávala pokyn jako vrchní státní zástupkyně, by rozhodování přešlo na náměstka NSZ.
Bradáčovou uvedli v Brně do nové funkce premiér Petr Fiala, jehož vláda nominaci Bradáčové v lednu jednomyslně schválila, a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS), který ji na post navrhl. Fiala řekl, že mezi úkoly šéfky žalobců bude patřit i posilování důvěry občanů ve státní zastupitelství, a to srozumitelnou a otevřenou komunikací. Zmínil také zajištění nezávislosti a nestrannosti NSZ, ochranu právního státu a spravedlnosti, boj proti závažné kriminalitě a zajištění stabilního vedení celé instituce.
Premiér ocenil úterní přátelské a kolegiální předání funkce mezi Bradáčovou a odcházejícím Igorem Střížem. Podle premiéra to svědčí o dobrém stavu NSZ. Bradáčová v úterý Střížovi před novináři poděkovala a označila ho za svého přítele. Uvedla, že byl celoživotním profesionálem a že se svým jednáním, naplňováním pravomocí i velmi pevným postojem zasloužil o emancipaci státního zastupitelství. Stříž se rozhodl rezignovat a od státních zástupců zcela odejít. Žalobce řídil od roku 2021, odchod vysvětlil osobními důvody. Nadále se hodlá věnovat advokacii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Babiš ostře ve Sněmovně. Co byste dělala, kdybyste tu neseděla, rozkřičel se na Pekarovou