reklama

Nové auto pro americké pošťáky vypadá jako karikatura. Má to ale důvod

Americká pošta uzavřela obří tendr na dodávku desítek tisíc nových poštovních vozů. Ty bezesporu z hlediska designu zaujmou extrémně nízkou přídí, vysokým čelem a nákladovým prostorem. Stejně jako v minulosti sedí řidič vpravo, ačkoliv v běžných vozech se v USA jezdí stejně jako v Česku.

reklama

Americká pošta (USPS) chystá obrovskou modernizaci svého vozového parku. Uzavřela desetiletý kontrakt s výrobcem vojenských vozidel Oshkosh Defense na dodávku 50 až 165 tisíc nových dodávek pro pošťáky –⁠ podle toho, jak moc je bude potřebovat. První vyjedou na silnice za dva roky. Nyní firma ukázala veřejnosti, jak budou vypadat. Vozy na první pohled vzbuzují rozporuplné reakce.

Model jménem NGDV dostane vysokou hranatou karoserii s velmi nízkou přídí, což působí jako karikatura auta z animovaného filmu. Masivní nárazníky na přídi zase připomínají pouťové autíčko. Jenže vše má své důvody, jde zejména o bezpečnost a co nejsnadnější práci pro americké pošťáky.

Žádné ohýbání

Vysoké čelní sklo pomůže s výhledem řidiče po okolí. Díky výšce vozu už může zaměstnanec v kabině pohodlně stát, stejně tak v nákladovém prostoru. Zamezí se tím tedy nezdravému ohýbání zad pokaždé, když půjde pro zásilku. Kabina vozu je navíc vybavena airbagy, klimatizací a automatickou elektronickou parkovací brzdou. Ta se aktivuje pokaždé, když vůz zastaví.

S manévrováním pomůže i kamerový systém, který díky několika čočkám rozmístěným po karoserii vozu vytvoří 360stupňový náhled. K dispozici je i samostatná parkovací kamera.

Stejně jako v předešlých vozech sedí pošťák vpravo, tedy na opačné straně kabiny než běžní řidiči. Má to smysl. Jednak pomocí vysokých posuvných dveří pohodlně vystoupí ze svého místa na chodník, také ale z okna dosáhne do poštovní schránky. Američtí pošťáci navíc v létě rádi jezdí s otevřenými dveřmi.

Bude i na elektřinu

Co se týče pohonu, výrobce zatím není příliš konkrétní. Vozy by měl pohánět „úsporný zážehový motor“, ve hře je i kompletní elektrifikace. V případě poštovních elektromobilů by měl být systém schopný snadné výměny baterií, protože se počítá s tím, že se během let bateriové technologie zlepší a USPS chce držet krok.

Americká pošta aktuálně provozuje 230 tisíc vozidel, z nichž zhruba 190 tisíc doručuje zásilky šest i sedm dní v týdnu. Některé z nich už jsou v provozu přes 30 let. Oshkosh Defense se podařilo k výrobě poštovních dodávek zajistit investici ve výši 482 milionů dolarů, tedy asi 10,6 miliardy korun. Je to americká korporace s více než stoletou historií, aktuálně má 29 výrobních závodů, 16 tisíc zaměstnanců a roční obrat v přepočtu 170 miliard korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii
Partie

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama