reklama

Nové auto pro americké pošťáky vypadá jako karikatura. Má to ale důvod

/ fotografií

Americká pošta uzavřela obří tendr na dodávku desítek tisíc nových poštovních vozů. Ty bezesporu z hlediska designu zaujmou extrémně nízkou přídí, vysokým čelem a nákladovým prostorem. Stejně jako v minulosti sedí řidič vpravo, ačkoliv v běžných vozech se v USA jezdí stejně jako v Česku.

reklama

Americká pošta (USPS) chystá obrovskou modernizaci svého vozového parku. Uzavřela desetiletý kontrakt s výrobcem vojenských vozidel Oshkosh Defense na dodávku 50 až 165 tisíc nových dodávek pro pošťáky –⁠ podle toho, jak moc je bude potřebovat. První vyjedou na silnice za dva roky. Nyní firma ukázala veřejnosti, jak budou vypadat. Vozy na první pohled vzbuzují rozporuplné reakce.

Model jménem NGDV dostane vysokou hranatou karoserii s velmi nízkou přídí, což působí jako karikatura auta z animovaného filmu. Masivní nárazníky na přídi zase připomínají pouťové autíčko. Jenže vše má své důvody, jde zejména o bezpečnost a co nejsnadnější práci pro americké pošťáky.

Žádné ohýbání

Vysoké čelní sklo pomůže s výhledem řidiče po okolí. Díky výšce vozu už může zaměstnanec v kabině pohodlně stát, stejně tak v nákladovém prostoru. Zamezí se tím tedy nezdravému ohýbání zad pokaždé, když půjde pro zásilku. Kabina vozu je navíc vybavena airbagy, klimatizací a automatickou elektronickou parkovací brzdou. Ta se aktivuje pokaždé, když vůz zastaví.

Nové auto pro americké pošťáky - obrázek ukazuje jeho výbavu.
Nové auto pro americké pošťáky - obrázek ukazuje jeho výbavu.
Zdroj: Oshkosh Defense

S manévrováním pomůže i kamerový systém, který díky několika čočkám rozmístěným po karoserii vozu vytvoří 360stupňový náhled. K dispozici je i samostatná parkovací kamera.

Stejně jako v předešlých vozech sedí pošťák vpravo, tedy na opačné straně kabiny než běžní řidiči. Má to smysl. Jednak pomocí vysokých posuvných dveří pohodlně vystoupí ze svého místa na chodník, také ale z okna dosáhne do poštovní schránky. Američtí pošťáci navíc v létě rádi jezdí s otevřenými dveřmi.

Bude i na elektřinu

Co se týče pohonu, výrobce zatím není příliš konkrétní. Vozy by měl pohánět „úsporný zážehový motor“, ve hře je i kompletní elektrifikace. V případě poštovních elektromobilů by měl být systém schopný snadné výměny baterií, protože se počítá s tím, že se během let bateriové technologie zlepší a USPS chce držet krok.

Americká pošta aktuálně provozuje 230 tisíc vozidel, z nichž zhruba 190 tisíc doručuje zásilky šest i sedm dní v týdnu. Některé z nich už jsou v provozu přes 30 let. Oshkosh Defense se podařilo k výrobě poštovních dodávek zajistit investici ve výši 482 milionů dolarů, tedy asi 10,6 miliardy korun. Je to americká korporace s více než stoletou historií, aktuálně má 29 výrobních závodů, 16 tisíc zaměstnanců a roční obrat v přepočtu 170 miliard korun.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Ivan Bartoš

Pokusíme se vyvolat předčasné volby, potvrdil Bartoš. Chce jednat i se Zemanem

Pokusíme se vyvolat předčasné volby, potvrdil Bartoš. Chce jednat i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve Sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění Sněmovny považuje za lepší variantu než vyslovení nedůvěry kabinetu.

Domácí

ON-LINE: Jak se vyvíjí kauza Vrbětice? Babiš zahájí řeč ve Sněmovně

Živě ON-LINE: Jak se vyvíjí kauza Vrbětice? Babiš zahájí řeč ve Sněmovně

  • Aktualizováno

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu informovali, že za výbuchem dvou skladů ve Vrběticích v roce 2014 nejspíše stojí Rusové. Česko tak vyhostilo 18 ruských diplomatů, na oplátku muselo z české ambasády v Moskvě zpět domů 20 zaměstnanců. Hamáček považuje ruský krok za neočekávaně přísný. Police pátrá po Alexandru Miškinovi a Anatoliji Čepigovi, dvou ruských agentech a členech jednotky GRU, kteří jsou s největší pravděpodobností za výbuchy zodpovědní.

Fiala: Hamáček není žádný agent z románu, musí vysvětlit cestu do Moskvy
Majitel domu promluvil o střelbě na zloděje. Odsouzený vrah před ním stál se sekyrou
Opozice vybírá budoucí ministry. Jakému resortu by mohli šéfovat Pekarová či Rakušan?
reklama
reklama
Babiš: Ruští agenti tu operaci zpackali. Nešlo o státní terorismus, ale útok na zboží

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Další trest pro pražského imáma: Za pomoc k teroristickému útoku dostal 14,5 roku
Nápis „Velezrada“ se rozsvítil na Pražském hradě. Zeman je ruský agent, tvrdí autoři
Problémových romských rodin ubývá. Klíčem ke všemu je vzdělání, tvrdí Banga
V Semilech odvolali ředitele, který odmítal testování žáků. Jednal jsem správně, hájí se
Další články
reklama
reklama