
Azylová a migrační pravidla by se měla zpřísnit
Novela o zpřísnění migračních a azylových pravidel jen hasí požár, který jste způsobili, vyčetla ve středu při jednání horní komory Parlamentu senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN). Obvinila ho rovněž z toho, že o své cestě na jednání ministrů členských států, kde se pakt řešil, nikomu neřekl. To je „opravdu velmi tajná výprava“, opáčil ironicky ministr s tím, že šlo o oficiální cestu.
Rakušan v horní komoře Parlamentu obhajoval hlavní body novely zákona o zpřísnění migračních a azylových pravidel. „Řada evropských zemí – včetně našich sousedů – přijímá efektivnější opatření proti nelegální migraci, a to jak ohledně ochrany hranic, tak navracení nelegálních migrantů,“ řekl k senátorům.
ČTĚTE TAKÉ: Hnutí Přísaha odmítlo Motoristy. Rozbili úspěšný projekt, uvedlo. Do voleb půjde samostatně
Návrh zákona, který prošel na konci června Poslaneckou sněmovnou, podle ministra na tento trend navazuje. „Zavádí v potřebném rozsahu záležitosti, které jsou součástí migračního paktu. Jde ale i nad tento rámec a řeší otázky, jimž se pakt nevěnuje,“ zmínil také.
Vildumetzová: Rakušan o cestě neinformoval
Šéfka senátního klubu ANO se poté nechala slyšet, že ji výstup Rakušana nijak nepřekvapil. „Tento návrh zákona předkládá jedině proto, že to byl právě on, kdo 8. června 2023 v Lucemburku schválil migrační pakt. Nikomu neřekl, že do hlavního města Lucemburska jede,“ prohlásila.
„Slovensko se tehdy zdrželo, měli úřednickou vládu. Polsko i Maďarsko byly proti, ale Česko pro to zvedlo ruku. Touto novelou se teď hasí požár, který jste způsobili,“ vyčetla Rakušanovi.
Jde o transparentní setkání, odvětil ministr
Podle ministra jsou slova o hašení požáru nesmysl. „Pokud pakt znamená zpřísnění podmínek, pak nic nehasím, naopak rozvíjím koncept, který je obsažen v evropském rámci. Ani se mi nechce komentovat, že jsem se vydal na Radu pro spravedlnost a vnitřní věci. To je opravdu velmi tajná výprava – jezdím tam vždycky, když nejsem nemocen. Jde o zcela transparentní setkání dohledatelné na stránkách evropských institucí,“ namítl.
Rovněž uvedl, že vláda v době evropského předsednictví podpořila stanovené znění paktu. „Dává flexibilitu v možnosti výběru solidarity. Ani v krizovém opatření není možné žádnou zemi nutit přijímat migranty na své území,“ uvedl Rakušan s tím, že dohoda byla přijata v roce 2023 na úrovni šéfů vnitra a až o rok později v červnu schválena.
Senátní slovní přestřelku ohledně jednání v Lucemburku okomentovala na síti X i senátorka Němcová: „Je to marný, marný, marný.“
Projednáváme zákon o azylu.
— Miroslava Němcová (@Nemcova_Mirka) July 23, 2025
P. Vildumetzová k ministrovi Rakušanovi: Jezdíte do Bruselu tajně.
Rakušan: Jezdím na oficiální jednání ministrů vnitra, nikdy tajně, lze to vše doložit.
Vildumetzová: “ Řekl jste, že jezdíte do Bruselu tajně.
Je to marný, marný, marný.
Muselo by Česko přijmout migranty?
Podle Vildumetzové by ale přerozdělování migrantů podle paktu probíhalo na základě počtu obyvatel a HDP. „Pokud bychom se podívali na dnešní čísla, pro Česko by to znamenalo, že by muselo přijmout 900 nelegálních migrantů, jinak budeme muset zaplatit 500 tisíc korun za každého z nich. Ohledně tohoto ‚vyplacení‘ nás mohou partneři ovšem přehlasovat a přinutit k přijetí uprchlíků,“ poznamenala také.
Senátor Robert Šlachta (Přísaha) je za návrh zákona, který přináší zpřísnění, rád. „Nemá cenu, abychom řešili migrační pakt, ten tu prostě je. Největším problémem ovšem zůstává návratová politika,“ zdůraznil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pokud chce EU dávat pokuty, nemusíme peníze posílat, ať nás vyhodí, říká Maříková o emisních povolenkách