Pro některé ženy jediná možnost, jak mít vlastního potomka. A to díky centrům asistované reprodukce. Ženy se zdravými vajíčky mohou ta svá darovat. Na jednu stranu tím pomohou budoucím maminkám otěhotnět. Na druhou z toho plyne otázka - je dárkyně ještě vůbec dárkyní, když si za to bere peníze?
„Jsem moc ráda, že jsem to podstoupila. S ohlédnutím mi to opravdu udělalo radost. Není to jednoduché, ani úplně příjemné. Hormony, co si do břicha pícháte, způsobují špatnou náladu, ale když si pak uvědomíte, že díky vám může mít někdo děti a být šťastný, tak je to skvělý pocit,“ uvedla pro naši redakci jedna z žen, která darovala svá vajíčka.
Na druhou stranu řekla, že po zákroku měla velké potíže. Může se stát, že operace způsobí komplikace a ženy mají takzvaný hyperstimulační syndrom. „Existují asi dvě procenta žen, které postihnou nežádoucí účínky - já jsem byla jedna z nich. Je to nepříjemné, v břiše jsem měla pocit, že prasknu.“
Ke komplikacím se vyjádřila i doktorka Nicole Mardešićová. „Rizika darování jsou ta, která jsou spojena s hormonální stimulací a dále rizika spojená s anestezií. Naštěstí jsou tyto komplikace velmi vzácné. Při větší reakci vaječníků na hormonální stimulaci hrozí hyperstimulační syndrom, který odezní s nástupem menstruace. Krvácení se nejčastěji dostaví 7-10 dní po odběru vajíček.“
Pohledy a zkušenosti žen na darování vajíček
Ženy mají často na darování negativní pohled. Mnohdy zastávají názor, že se jedná pouze o obchod. Na druhou stranu, pro ženy, které své děti mít nemůžou, je to velká naděje, jak mít rodinu. Své názory sdělují ženy na mnoha internetových fórech věnovaných ženám a dětem.
„Člověk udělá dobrou věc a pomůže někomu k otěhotnění. Navíc má i pěknou finanční odměnu. Pro mě je ale velkou nevýhodou aplikace injekcí pomocí pera do břicha,“ napsala anonymně žena k darování vajíček.
V některých situacích se ženám může opravdu přihoršit. „Dozvěděla jsem se, že se mi přetočil po operaci vaječník a museli mi ho srovnat. Během necelých dvou let jsem nabrala téměř třicet kilogramů navíc, i když jsem sportovala a jedla zdravě. Zkrátka se zbláznily hormony a nešlo s tím nic dělat. Začala jsem být hodně nešťastná,“ uvedla dárkyně.
Komplikace jsou i u mladých žen. „Nedávno byla kamarádka v nemocnici a byla s ní na pokoji devatenáctiletá slečna, která darovala vajíčka. Měla obrovské bolesti a nakonec odcházela domu bez jednoho vaječníku. Navíc jí řekli, že může přijít i o ten druhy,“ okomentovala diskuzi anonymka.
Dárkyně, které neměly komplikace, by se opakovaného dárcovství nebály. Jsou i takové případy žen, které operaci podstoupily několikrát. „Šla bych do toho klidně znovu. Nemám problém s tím, že mi někde běhají děti. Pro mě je důležité, že jsem pomohla nějaké mamince. Ta si ho odnosila a je její,“ připsala svůj názor dárkyně.
Ženy, které nemohou mít děti, jsou ale všem dárkyním vděčné. „Jsem příjemkyně, nesmírně si vážím všech žen, které jdou do dárcovství. Díky nim jsem máma,“ uvedla příjemkyně.
Dá se považovat dárkyně za dárkyni, když za to bere peníze?
Odborník na lékařskou etiku Marek Vácha se k darování vajíček vyjádřil slovy, že z pohledu etiky není nic špatně. Ale „konstatuji, že pokud se mluví o 'dárkyni', která za darování dostane finanční kompenzaci, neboli peníze, pak to není dárkyně. Pokud tedy nežijeme v orwellovském světě. Dar se dává zdarma. Zboží prodává prodejkyně za peníze.“
Dodal, že dárkyně mohou být dárkyně, pokud za svůj skutek dostanou například kytici či bonboniéru. „Naopak mluvím o jednoduché věci, o tom, že pokud si zasluhuji slova "dárkyně", tak - z definice slova - bych za svůj dar neměla dostat peníze. Pokud peníze dostanu, jsem prodejkyně,“ řekl naší redakci Marek Vácha.
Protipólem je vyjádření doktorky Nicole Mardešićové, která si je jistá tím, že to ženy pro peníze nedělají. „Já osobně pochybuji, že dárkyně darují vajíčka pro peníze. Zákonem povolená úhrada nákladů není dle mého názoru primární motivací. Celý proces darování vajíček je pro ženy někdy fyzicky i časově náročný a tudíž jejich hlavním motivem je opravdu snaha pomoci jiným ženám.“
Co operace obnáší?
Ne každá žena může darovat vajíčka. Existují kritéria, podle kterých se dárkyně vybírají. Musí být ve věku od osmnácti do třiceti čtyř let, mít maturitní zkoušku a být psychicky i fyzicky zdravá. Poté žena absolvuje podrobný rozhovor s lékařem a vyšetření pohlavně přenosných chorob. Pokud je žena z hlediska gynekologického vyšetření v pořádku, tak následují genetické testy. Všechna zákonem stanovená vyšetření musejí být negativní, jinak není možné, aby zájemkyně vajíčka darovala.
Pokud vše vyjde tak, jak má, žena může přejít k dalšímu kroku. Její menstruační cyklus se musí sladit s cyklem příjemkyně. Ten se upraví pomocí hormonálních injekcí, které si žena vpichuje sama do břicha. Stimulace vaječníků trvá kolem osmi až dvanácti dnů.
Odběr vajíček pak probíhá v celkové anestezii. Po operaci mohou nastat bolesti v podbřišku. Doktoři proto doporučují klidový režim a navýšení příjmu bílkovin. Bez komplikací žena po dvou dnech odchází domů.
Aneta Šimečková