Buďte ve střehu a zjistěte si včas, na kolik vás přijde platba na účet do zahraničí. Peníze to nemusejí být malé.
17. 3. 2014
Nemusíte zrovna vlastnit společnost, která dováží zboží z ciziny nebo jinak podnikat s nutností platit zahraničním partnerům. Stačí, že si objednáte oblečení nebo elektroniku u zahraniční firmy nebo se chystáte jet na dovolenou do jiné země na vlastní pěst. Přitom se vám může stát, že musíte zaplatit peníze předem na účet firmy, u které nakupujete nebo hodláte využívat služby. Takový nákup by se vám ale mohl pěkně prodražit. Až na světlé výjimky si totiž banky v tuzemsku účtují nemalé poplatky za převod peněz na účet v cizí měně. Může se jednat až o stovky korun.
Proč si banky účtují vysoké poplatky?
"Poplatek odráží především náklady na platby do zahraničí – například clearing zahraničních plateb, případně poplatky korespondenčním bankám." Tak drahé služby komentuje mluvčí Komerční banky Monika Klucová. A mluvčí mBank, Ivana Vejvodová, dodává: "V podstatě jsou v praxi ve hře čtyři banky. Je to banka plátce, jeho korespondenční banka, banka příjemce a jeho korespondenční banka."
Platba v eurech nebo dolarech?
Při placení na zahraniční účet je pro vás výhodnější platit v eurech, zvlášť pokud máte jen účet v korunách. Tyto platby, respektive poplatky za ně, vycházejí levněji v porovnání ostatními měnami. Pro platbu v eurech se již několik let standardně používají takzvané SEPA (Single Euro Payments Area) platby. Jejich prostřednictvím můžete posílat peníze do států Evropské unie, Irska, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska, Monaka a San Marina.
Co je důležité. Číslo účtu příjemce musí být vždy uvedeno v mezinárodním formátu IBAN. Pokud vám ho váš dodavatel nesdělil, vyžádejte si ho. Ze standardního čísla účtu si ho můžete ale i vygenerovat, například na stránkách České národní banky, kde se dozvíte i další užitečné informace. Součástí IBAN je například kód země a banky. Pro identifikaci zahraniční banky je nejlepší uvádět takzvaný BIC kód.
Pokud musíte platit na účet mimo výše uvedené země, například do USA, počítejte s poplatky vyššími. I v tomto případě musíte přesně uvést údaje o čísle účtu, příjemci a bance.
Podrobné informace byste měli vždy najít na internetových stránkách své banky.
Podívejte se na reportáž Daniely Klívarové. Dozvíte se i to, jaké má s platbami na zahraniční účty zkušenosti Ondřej z Hradce Králové.
Lze snížit poplatek za zahraniční platbu?
Je také rozdíl, jestli příkaz posíláte přes internetové bankovnictví nebo ho podáváte na pobočce. Stejně jako jiné bankovní služby je zadávání požadavku osobně u přepážky banky dražší. Snažte se tedy zahraniční platby provádět přes interntet, zůstanou vám v kapse desítky, až stovky korun, které byste jinak nechali úředníkům v bance. A navíc ušetříte čas, který byste v bance strávili.
Co může platbu naopak prodražit?
Je třeba také myslet na to, jaký je aktuální kurz měny země, kam budete peníze posílat. Musíte počítat s tím, že ve výsledku se vám kvůli aktuálnímu kurzu může započítat více korun, než kolik jste zaplatili.
Všechny údaje o příjemci peněz v zahraničí si po sobě důkladně zkontrolujte. Od jména po čísla účtu a kódy zahraničních bank. Může se stát, že i kvůli chybě se vám platba prodraží o částky, které si banky budou účtovat za napravení vaší neopatrnosti.